bagirsak.org https://www.bagirsak.org Bağırsak, Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bagirsak.org Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Thu, 09 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 12 Parmak Bağırsağı Yarası https://www.bagirsak.org/12-parmak-bagirsagi-yarasi.html Sun, 19 Aug 2018 00:17:18 +0000 12 Parmak Bağırsağı Yarası, artık son zamanlarda hastalıkların çeşitlenmesiyle beraber sıkça duyduğumuz hastalıklardan biridir. on iki parmak bağırsağı yarası artık kanserojen yapılı veya yanlış beslenmenin sonucunda o 12 Parmak Bağırsağı Yarası, artık son zamanlarda hastalıkların çeşitlenmesiyle beraber sıkça duyduğumuz hastalıklardan biridir. on iki parmak bağırsağı yarası artık kanserojen yapılı veya yanlış beslenmenin sonucunda oluşan gıdaların atıkları yüzünden meydana gelebilen kimi zamanda kalıtsal yollarla ortaya çıkabilen bir durumdur. Eğer 12 Parmak bağırsağı Yarasını birinci dereceden akrabalarınız yaşamış ise sizlerinde bu durumu yaşaması diğer insanlara göre daha fazladır. Ve dikkat edilmediği takdirde sizlerde de 12 parmak bağırsağı yarası oluşabilir. On iki parmak bağırsağı mideden çıkan ve belirli bir kısma kadar parçalarına ayrılan besinlerin mideden çıkınca ilk bağırsağa geçiş bölgesinde yer alır. Sindirim açısından oldukça önemlidir. Çünkü bu arada salgılanan enzimler bir çok midede sindirilemeyen besinlerin yapı taşları da on iki parmak bağırsağında sindirilmek üzere buraya alınır. 12 parmak bağırsağı yarası yerine aslında sıkça karşımıza çıkan ülser kelimesi neredeyse aynıdır. Ancak ülseri bizler genellikle mide de olduğunu biliriz. Fakat neredeyse hemen hemen tüm organlarımızda bu ülser durumu yaşanabilir. On iki parmak bağırsağı yarası bunlardan sadece biridir. 

12 Parmak Bağırsağı Yarası Neden Oluşur
12 Parmak bağırsağı Yarası genelde yanlış beslenme sonucu ve yanlış alışkanlıkların olması sonucu ortaya çıkabilen bir durumdur. 12 Parmak bağırsağı yarasında genelde hastalar ağızda ve midede ekşime şikayetleri ile uzmanlara başvururlar. Bu ekşime aslında ne ağızdan ne de mideden gelmektedir. Tam olarak midenin çıkışında yer alan on iki parmak bağırsağında oluşan bir hasardan kaynaklı olarak bu ekşime ağzınıza kadar gelebilir. Alkol, sigara çay, kahve gibi alışkanlıklar  12 parmak bağırsağı yarasının kardeşleri gibidir. Bu durumları yaşayan bir kişi eğer antioksidan niteliğinde bir ürün ya da besin kullanmıyorsa bu durumu yaşaması kaçınılmazdır 
]]>
Kalın Bağırsak İltihabı https://www.bagirsak.org/kalin-bagirsak-iltihabi.html Sun, 19 Aug 2018 01:26:36 +0000 Kalın bağırsak iltihabı, iki türe ayrılır. Bunlar akut kolit ve kronik kolittir. Akut kolit türü enfeksiyon ve alerji sonucu görülür. Kısa sürer. Kronik kolit ise çok daha ciddi problemlere yol açan önemsenmesi gereken bir tü Kalın bağırsak iltihabı, iki türe ayrılır. Bunlar akut kolit ve kronik kolittir. Akut kolit türü enfeksiyon ve alerji sonucu görülür. Kısa sürer. Kronik kolit ise çok daha ciddi problemlere yol açan önemsenmesi gereken bir türdür. Her yaşta görülebilir. Ancak genellikle 20 ve 40 yaş arası bireylerde meydana gelir. Akut kolit türüne sebebiyet veren durumlar dizanteri, enterovirüsler, tifo ve en yaygın nedeni olan besin alerjileridir. Kronik kolit türüne sebebiyet veren durumlar ise süt ve süt ürünleri alerjileri ve bakteri enfeksiyonlarıdır. 

Kalın Bağırsak İltihabı Belirtileri: Karın bağırsak iltihabının iki türünde de belirtiler aynıdır. Bu belirtilerin başında karın ağrısı ile aniden başlayan ishal gelir. Hasta günde 15-20 kez tuvalete çıkma gereksinimi duyar ve her çıktığında iltihap, kan ve mukus atılır. Bazen ise hasta tuvalete çıkma gereksimi duymasına rağmen boşaltımını gerçekleştiremez. Bu hastalığın diğer belirtileri ise kansızlık, iştahsızlık, kusma, yüksek ateş ve zayıflama gibi durumlardır.

Kalın Bağırsak İltihabı Tedavisi: Akut kolit türünde tedavi için içinde kaolin maddesi içeren ishal ilaçları kullanılır ve hasta yatakta dinlendirilir. Kronik kolit türünde ise günde üç kez olmak üzere hastaya salazoprin olarak adlandırılan ilaç verilir. Bağırsağa hidrokortizon verilmesi ise ağrının giderilmesine yardımcı olur. Hasta protein açısından zengin olan gıdalar tüketmelidir. Tükettiği gıdalar yumuşak olmalıdır. Sebze ve meyveyi az tüketmelidir. Hastalık psikolojik sebepten dolayı kaynaklanıyor ise ruhsal tedavi olumlu olacaktır. Akut kolit türünde hastalığa sebebiyet veren etken ortadan kaldırıldığı zaman, hastalık tamamen iyileşir. Kronik kolit türünde ise hastaların bazılarının tamamen iyileşmesine karşın bazı hastalar ise bu hastalıkla ömür boyu yaşar. 
]]>
Bağırsakta Kitle https://www.bagirsak.org/bagirsakta-kitle.html Sun, 19 Aug 2018 05:36:50 +0000 Bağırsakta kitle;  son zamanlarda besinlerin değerlerinin düşmesi ile vücuttaki bağışıklığın zayıflamasının sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanabilir. Ayrıca bağırsakta kitle kimi zaman kalıtsal yollar Bağırsakta kitle;  son zamanlarda besinlerin değerlerinin düşmesi ile vücuttaki bağışıklığın zayıflamasının sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanabilir. Ayrıca bağırsakta kitle kimi zaman kalıtsal yollar ile de kişinin vücudunda oluşmasına da rastlanabilir. Bağırsak bizlerin sindirim sisteminin çalışmasından sonra boşaltım sisteminin devreye girmesinde büyük rol oynar. Boşaltım sisteminde son durak olarak bilinen bağırsaklarda besinlerin en nemli yapı taşlarının emilmesi söz konusudur. Hatta yağ asitleri sadece burada emilme ve sindirilme özelliğine sahiptir. Bu nedenden dolayı metabolizmanın çalışmasında ve etkilerinde bağırsaklar büyük rol oynar. Ancak zaman zaman burada bazı aksamalar sz konusu olabilir. Gerek çevresel faktörler gerek ise kişinin genetiği bu aksamalara neden olabilmektedir. 

Bağırsakta Kitle Neden Oluşur

Bağırsakta kitle oluşumu yukarıda belirttiğimiz gibi her kitle oluşumdan etkili olan çevresel faktörlerin başında beslenme gelmekte ve bunun yanı sıra zararlı alışkanlıkların uzun süre devam etmesidir. Bağırsakta kitle oluşumuna neden olan en önemli sebeplerden biri de kişinin uzun süre lifli besinler tüketmeyişi rol oynamaktadır. Eğer kişi yüksek oranlı yağlı besinler tüketiyorsa bağırsakta kitle oluşumu görülebilir. Eğer birinci dereceden bir akrabanız bu durumu daha önceden yaşamış ise bunun kalıtsal olduğu da söylenebilir. Zararlı olan hücrelerin yıkımı vücudun bağışıklık sistemi tarafından zaman zaman yapılabilmektedir. Ancak vücudun direncinin düşmesi ve saydığımız faktörlere maruz kalan kişi de bu zararlı hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalarak kişinin bağırsaklarında bağırsak kitlesi oluşumuna neden olur ve devamında da diğer organlarında bundan zarar görmesine neden olur. Kötü huylu olan bağırsakta kitle oluşumuna neden olan hücreler kontrol altına alınamazsa kişinin pek fazla yaşam şansı yoktur Çünkü boşaltım sistemi bundan oldukça zarar görür bu da kişinin temel vücut işleyişinin tamamını bozar.

Bağırsakta Kitle Belirtileri

Bağırsakta kitle dikkat edilmediği takdirde ve erken tanı konulmadığı takdirde kişinin riskli bir süreç yaşamasına neden olur. Bağırsakta kitlenin ana belirtileri hemen hemen her kişi de aynıdır. Eğer kişi dışkısında sık sık kan görüyorsa ve bununla beraber kişi de bir de kabızlık ya da sürekli olarak ishal durumu yaşanıyorsa bu kişi mutlaka bu riskle beraber doktora başvurması gerekmektedir. Boşaltım sisteminin bozulmasından kaynaklı olarak kişi bu süreç içerisinde sık sık kramp durumları da yaşayabilir. Aynı zamanda kişi de hızlı bir kilo kaybı söz konusu ise ve bununla beraber bu sorunun sebebi bulunamıyorsa bu kişi de diğer belirtilerin de yaşandığını var sayarsak maalesef bağırsakta kitle oluşumu başlamış demektir
]]>
Kalın Bağırsak Kanseri https://www.bagirsak.org/kalin-bagirsak-kanseri.html Sun, 19 Aug 2018 08:23:06 +0000 Kalın bağırsak kanseri, Oldukça sık rastlanılan bir kanser türüdür. Kalın bağırsak sindirim sisteminin önemli bir organıdır. Kalın bağırsak anüs ile ince bağırsak arasında bir yerde yer alır. Kalın bağırsağın u Kalın bağırsak kanseri, Oldukça sık rastlanılan bir kanser türüdür. Kalın bağırsak sindirim sisteminin önemli bir organıdır. Kalın bağırsak anüs ile ince bağırsak arasında bir yerde yer alır. Kalın bağırsağın uzunluğu ortalama 2 metre kadardır. Kalın bağırsağın yapısına bakıldığında başlangıçta geniş daha sonra ise dar bir hal aldığı görülür. Kalın bağırsak midenin hemen altında yer almaktadır ve 4 bölümden oluşmaktadır. 

Kalın bağırsak ile ilgili karşı karşıya kalınabilecek pek çok sağlık sorunları bulunabilir. Bu sağlık sorunlarının en tehlikeli olanı ise kalın bağırsak kanseri olarak bilinir. Kalın bağırsak kanseri bağırsakta bulunan kötü tümörlere bağlı olarak oluşur. Bu kötü huylu tümörler ilk başlarda kendisini hissettirmez. Tümörler kalın bağırsak içerisinde bulunan hücrelerden ya da poliplerden kaynaklanabilir. Bir süre sonra bu hastalık diğer organlara da yayılmaya başlar. Kalın bağırsak kanseri en çok karaciğer, akciğer, karın zarı ya da lenf bezlerine dağılır. 

Kalın bağırsak kanseri hastalığı riski taşıyanlar
 • Kanser hastalığının oluşmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bazı bireylerin bu hastalık ile karşı karşıya kalma ihtimali ise oldukça fazladır. 
 • Bu tarz hastalıklarda genetik faktörlerin çok büyük etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle ailesinde daha önce bu hastalık ile karşı karşıya kalan bireylerin risk gurubunda bulunduğu unutulmamalıdır. 
 • Alkol, sigara ya da benzeri bağımlılık yapan maddelerin kullanımı da kalın bağırsak kanserini tetikler. 
 • Yakın akraba çevresinde kanser hücrelerinin oluşumuna neden olan polipler ile ilgili sağlık sorunu yaşayanların bulunması da hastalık riskini arttırır.  
 • Çok sık kabızlık hastalığı ile karşı karşıya kalan, çok fazla posalı sebze ve meyve tüketmeyen kişilerde de ilerleyen yaşlarda kalın bağırsak kanseri görülebilir.
 • Fiziksel aktivitelerin yetersizliği ve buna bağlı olarak fazla kiloya sahip kişiler en büyük risk grubunu oluşturur. Bu nedenle bol bol yürüyüş yapmak ve dengeli beslenme konusunda daha bilinçli olunması gerekir.
Kalın bağırsak kanserinin teşhisi

Kalın bağırsak kanserinin teşhis edilmesi ne kadar erken yapılırsa tedavi de o kadar etkili ve kısa süreli olur. Böylece hastanın hayati tehlikesi daha da azalır. Hastalığın teşhis edilebilmesi için mutlaka teşekküllü bir sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir. Doktor hastanın şikayet ve hastalık geçmişini dinledikten sonra gerekli görülene tetkiklerin yapılmasını ister. Bu tetkikler tam kan sayımı, tıbbi görüntüleme yöntemi ve benzeri usuller kullanılarak yapılır. Bu usullerden bir tanesi de kolonoskopidir. Kolonoskopi endoskopiye benzer bir uygulamadır. Yine uygulanan bir diğer yöntem de biyopsidir. 

Hastanın bağırsak kanseri olduğu teşhis edildiğinde hastalığın evresine, hastanın yaşına ve diğer sağlık şartlarına bakılarak gerekli tedaviye başlanır. Kalın bağırsak kanseri hastaları için uygulanacak tedavinin en başında kemoterapi ve radyoterapidir. Gerekli görülmesi halinde hastaya cerrahi müdahale de yapılabilir. Bu durumda da hastalığın diğer organlara metastas yapmasını engellemek için radyoterapi ve kemoterapi uygulamasına bir süre devam edilir.  
]]>
Bağırsak Boşaltma Diyeti https://www.bagirsak.org/bagirsak-bosaltma-diyeti.html Sun, 19 Aug 2018 11:15:15 +0000 Bağırsak Boşaltma Diyeti; Bağırsaklarda bulunan zararlı bakteri ve mikroplar, vücudumuzda halsizlik, yorgunluk, kabızlık ve mide rahatsızlığı geçirmemize neden olurken diğer bir yandan da metabolizmamızın zayıflamasına Bağırsak Boşaltma Diyeti; Bağırsaklarda bulunan zararlı bakteri ve mikroplar, vücudumuzda halsizlik, yorgunluk, kabızlık ve mide rahatsızlığı geçirmemize neden olurken diğer bir yandan da metabolizmamızın zayıflamasına ve yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ilk yapılması gereken şey bağırsakların temizlenmesidir. Bunun için en etkili yöntemlerden biri aç kalmaktır. Açlık oruçlarının tutulması metabolizmayı çalıştırır ve aynı zamanda bağırsakları boşaltarak yemeklerin keskin kokusunu algılamayı sağlar. Bu nedenle bedeni dinç tutmak bağırsakları temizleyerek boşaltmanın yolu aç kalarak, mideyi ve bağırsağı zararlı gıdalardan uzak tutmaktan geçer. Sizde sağlıklı bedene sahip olmak, mideyi rahatlatmak ve bağırsakları boşaltmak için adım adım uygulanan bağırsak boşaltma diyetini takip edin ve aynı zamanda sağlıklı bir vücut için günde bir saat yürüyün. Unutmayın ki her şey sağlık ile başlar. 

Bağırsak Boşaltma Diyeti Nasıl Olur

Bağırsak Boşaltma Diyetine başlarken ilk önce güne 8 su bardağı ılık su ile başlayın. Dilerseniz normal su da tercih edebilirsiniz. Su mideyi ve bağırsakları tek başına temizleme özelliğine sahiptir. Meyve suyu, çay ve kahve gibi içecekler kesinlikle suyun yerini tutmaz. Bu nedenle sağlıklı bir beden için su şarttır. Ancak kabızlık şikayetleriniz ve gaz sancılarınız var ise, bol su tüketmenin yanında sabahları uyanırken iki su bardağı su içtikten sonra iki adet gün kurusu kaysı tüketin. Böylelikle bağırsaklarınız çalışmaya başlayacaktır. Bağırsaklarınız çalışıncaya kadar her sabah iki su bardağı suyun ardından iki adet kaysı tüketin. Daha sonra bağırsaklar düzene girdikten sonra bağırsak boşaltma için, bir gün boyunca sürekli olarak su tüketin. Günde bir öğün iftar açar gibi diyeti sonlandırın. Ancak bu bağırsak boşaltma diyetinde tüketmeniz gereken çorba ve salatadır. Katı yiyecek ve hamur işlerinden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Aynı zamanda da hazırlanmış paket gıdalardan ve asitli içeceklerden uzak durulmalı ve sadece meyve tüketilmelidir.
]]>
Bağırsak Mantarı Bitkisel Tedavi https://www.bagirsak.org/bagirsak-mantari-bitkisel-tedavi.html Sun, 19 Aug 2018 22:22:49 +0000 Bağırsak mantarı bitkisel tedavi: Bağırsak florasında faydalı bakteriler, zararlı bakteriler ve mantarlar bulunur. Bağırsaktaki faydalı bakterilerin azalması sonucu o bölgeyi mantarlar istila eder. Özellikle kişinin fazla antibi Bağırsak mantarı bitkisel tedavi: Bağırsak florasında faydalı bakteriler, zararlı bakteriler ve mantarlar bulunur. Bağırsaktaki faydalı bakterilerin azalması sonucu o bölgeyi mantarlar istila eder. Özellikle kişinin fazla antibiyotik kullanımı faydalı bakterilerin azalmasına, mantarların çoğalmasına neden olur. Bağırsaklarda bulunan mantarların %70'ini candida albicans adlı mantar türü oluşturmaktadır. Bağırsak mantarları karında şişlik, bağırsak gazlarında artış, alerjiler, vajinal akıntı, depresyon, ishal, kabızlık, ağız kokusu, halsizlik gibi belirtiler göstermektedir. Bağırsak mantarından bitkisel tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkündür.

Bağırsak mantarı bitkisel tedavisi:
 • Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suyun içine bir tatlı kaşığı aynısefa (portakal nergisi) bitkisi ilave edin. Kısık ateşte 5 dakika kaynattıktan sonra süzün ve akşam yemeğinden 2 saat sonra için. Yatana kadar başka bir şey yenmiyor. Aynısefa çayını içtikten 2 saat sonra bir yemek kaşığı çörek otu tohumu yağı için. Küre bir ay boyunca ara vermeden uygulayın.
Bağırsak mantarı olan kişiler öncelikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Kişi kendisi için  tam tahıllı ürünler, protein ve sebzelerden oluşan bir diyet programı oluşturmalıdır. Mantarlar şeker ve karbonhidratlarla beslendiği için bunlardan uzak durulması gerekir. Ayrıca katkı maddeli gıdalar, küflü ve hormonlu gıdalar tüketilmemelidir. Probiyotik takviyelerle bağırsak florası dengelenmelidir. Probiyotik besinler; ev yapımı turşu, peynir, kefir, organik yoğurt tüketilmelidir.
]]>
Bağırsak Şişkinliğine Ne İyi Gelir https://www.bagirsak.org/bagirsak-siskinligine-ne-iyi-gelir.html Mon, 20 Aug 2018 07:29:27 +0000 Bağırsak şişkinliğine ne iyi gelir: Kalın bağırsakta bulunan zararsız bakterilerin bazı sindirilmemiş besinlerde bozulma yapması ile oluşan gaz, bağırsaklarda şişkinliğe neden olmaktadır. Bağırsak şişkinliği, in Bağırsak şişkinliğine ne iyi gelir: Kalın bağırsakta bulunan zararsız bakterilerin bazı sindirilmemiş besinlerde bozulma yapması ile oluşan gaz, bağırsaklarda şişkinliğe neden olmaktadır. Bağırsak şişkinliği, insani hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatsız eden bir durumdur. Genellikle yanlış yeme alışkanlıkları, dengesiz beslenme, stres ve sindirim sistemi bozuklukları gibi nedenlere bağlı olarak görülmektedir. 

Bağırsak şişkinliğine ne iyi gelir
 • Sabah aç karnına oda sıcaklığındaki yarım bardak su içerisine bir tane limonun suyunu sıkın ve için. Ardından evin içerisinde dolaşın. Şişkinlik devam ederse öğleden sonra tekrar edin.
 • Yemeklerden önce yavaş yavaş bir bardak ılık su için.
 • Bir su bardağı kaynar su içerisine bir tutam melisa ilave edin. 5-6 dakika demlendirdikten sonra süzerek için.
 • Bağırsak şişkinliğine iyi gelecek besinlerden biri de muzdur.
 • Zencefil çayı, şişkinliğe karşı oldukça etkilidir.
 • Şişkinliği hafifleten bir diğer besin de ananastır.
 • Bir bardak su içerisine bir çay kaşığı karbonat ilave edin ve için. Şişkinliğe faydalı olacaktır.
 • Nane ve papatya çayı sindirim sistemi hareketliliğini arttırarak, bağırsak şişkinliğine iyi gelir.
 • Yemeklerden sonra tarçın çayı şişkinliği hafifletecektir.
Bağırsak şişkinliğini engellemek için, yemek yerken acele edilmemeli ve lokmalar iyice çiğnenmelidir. Tuz kullanımında aşırıya kaçılmamalıdır. Çünkü tuzun şişirici etkisi vardır. Şişkinliğe neden olan besinlerden uzak durulmalıdır.
]]>
Bağırsak Düzenleyici Çaylar https://www.bagirsak.org/bagirsak-duzenleyici-caylar.html Tue, 21 Aug 2018 02:31:39 +0000 Bağırsak Düzenleyici Çaylar; Bağırsak sorunlarından biri olan kabızlık insan hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli husus sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı ve düzenli beslenmeyen k Bağırsak Düzenleyici Çaylar; Bağırsak sorunlarından biri olan kabızlık insan hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli husus sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı ve düzenli beslenmeyen kişilerin en büyük sıkıntısı bağırsak problemleri ile sürekli olarak karşı karşıya kalmalarıdır. Bu durum aynı zamanda metabolizmanın da yavaşlamasına neden olarak kişi üzerinde hem mide rahatsızlıklarına hemde hızlı kilo almalarına neden olmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmanın en etkili yolu bitki çaylarıdır. Bazı bitki çayları bağırsakların düzene girmesine, temizlenmesine ve rahatlamasını sağlamaktadır. Bu nedenle bağırsak problemi yaşayan kişilerin normal siyah çay yerine bağırsak düzenleyen bitki çaylarını tüketmeleri tavsiye edilir.

Bağırsak Düzenleyici Çaylar Nelerdir

Rezene Çayı: Bağırsakların yumuşamasını ve midenin rahatlamasını sağlar. Ani giren mide krampları ve kabızlık şikayeti olan kişilerin rezene çayını tüketmeleri tavsiye edilir. Tam bir mide dostu olan rezene çayını yemeklerden bir saat sonra tüketmeniz faydalı olacaktır. Günde bir fincan veya gerek duyulursa iki fincan tüketebilirsiniz. 

Nane Çayı: Nanenin yoğun aroması mideyi rahatlatırken aynı zamanda bağırsakları da düzenlemektedir. Bilindiği gibi nanenin mikrop ve bakterileri yok etme özelliği vardır. Böylelikle bağırsakların çalışmasına engel olan zararlı bakterilerin vücuttan idrar yolu ile atılmasını sağlar. Ayrıca vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan nane çayı bağışıklık sisteminin  güçlenmesini ve vücuttaki direncin artmasını sağlamaktadır. 

Bağırsak Düzenleyici Çay: Bir miktar kuşburnu, ısırgan, zencefil, ekinezya, karanfil ve karahindiba bitkilerinden her birinden bir tutam alarak bir demlik sıcak kaynamış suya atılarak kapağı kapatılır. Daha sonra beş dakika dinlendirilir. Dinlenen bağırsak düzenleyici çay yemeklerden iki saat sonra tüketilir. bu çay vücutta biriken toksinlerin idrar veya ter yolu ile dışarı atılmasını ve bağırsakların temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda mideye ve karına giren ani kramplar için de oldukça etkili bir çaydır. Aynı zamanda dolaşım sistemini tetikleyerek metabolizmayı da hızlandırır. 
]]>
İnce Bağırsak Bölümleri https://www.bagirsak.org/ince-bagirsak-bolumleri.html Tue, 21 Aug 2018 04:00:14 +0000 İnce bağırsağın bölümleri; İnce bağırsak sindirim sisteminin emilim gerçekleştiren mideden sonraki ikinci önemli organıdır. Midede parçalanan besinlerin emilimini gerçekleştirirerek içerisinde bulunan besinlerin minerallerin İnce bağırsağın bölümleri; İnce bağırsak sindirim sisteminin emilim gerçekleştiren mideden sonraki ikinci önemli organıdır. Midede parçalanan besinlerin emilimini gerçekleştirirerek içerisinde bulunan besinlerin minerallerinin kan damarları ile vücuda yayılımıını sağlar. İnce bağırsağın bir kişide uzunluğu ortalama olarak altı metreyi bulmaktadır. Bu şekilde uzun olması besinlerin gereken şekilde emiliminin yapılmasında çok önemlidir. başlangıç noktası mideden sonra başlayan ve kalın bağırsağa kadar uzanan ince bağırsak vücudumuzdaki en uzun organdır. İnce bağırsak boş olduğunda bası yani yassı şekilde bir görünüme sahipken emilin gerçekleştirdiği yani dolu olduğu zamanlarda bir silindir şeklindedir. Bu bağırsak kas dokusu, zar ve mukoza tabakalarından meydana gelir. İnce bağırsak besinlerin fiziksel ve kimyasal emilimi gerçekleştirir. Bu işlemlerin yapılı emilim yüzeyinin genişliği özel yapılar olan mukus, ferment ve hormon salgılanımı ile devam eder ve sonlanır. Emilimini gerçekleştirdiği tüm besinlerden kalan posalarında, kalın bağırsağa gitmesini sağlar. 

İnce bağırsağın yapısı;

Genel olarak tabakalardan meydana gelen ince bağırsakta bir çok tabaka bulunmaktadır. Bunlar seroza tabakası, subseroza tabakası, submukoxza tabakası ve müsküler tabakasıdır. Her bir tabakasında besinlerin emilim işlemleri gerçekleştirilir ve kan damarlarına yönlendirilmesi sağlanır. 

İnce bağırsak bölümleri;

İnce bağırsak üç ana bölümden meydana gelir. Bu bölümlerin her biri farklı görevlere ve özelliklere sahiptir. 
 • Duodenum dölümü: Diğer adı ile on iki parmak bağırsağı, ince bağırsağın ilk bölümüdür. Ortalama uzunluğu yirmi beş cm olup, genişliği üç ile beş cm aralığındadır. Duodenum bölümü tıpkı C harfini andıran görüntüsü ile bir kavis içerisine aldığı pankreas başı yerleşmiş bir haldedir. Bu bölümün büyük çoğunluğu karın duvarının hemen arka kısmına yerleşmiş şekildedir. Bu bölüm ince bağırsağın diğer bölümlerine nazaran daha kalın ve daha geniş bir yapıya sahip ve hareketsiz olan tek bölümdür. Duodenumun üst kısımlarında olan mukozası düz bir yapıda alt kısımları ile plikalar ile kaplıdır. Duodenumun iç tabakasında kabartılar halinde papillalar vardır. Bu bölüme pankreas salgısı boşaltan ve safrayı boşaltan kanallar bağlıdır. Duodenum da kendi içerisinde dört bölümden meydana gelir. Bu bölümler üst parça, inen parça, yükselen parça ve pars horizontalistir. 
 • Jejunum bölümü: Bu bölüm Duodenumdam dan sonra gelen ve ince bağırsağın beşte ikisini oluşturan bölümdür. Üçüncü bölüm olan ileum ile arasında kesin bir sınır olmadığından ötürü tam biti yeri bilinmemektedir. Bu bölümde damar zenginliği çok olduğundan pembe bir görünümü hakimdir. Bağırsakları çevreleyen zar sayesinde karın duvarına sabitlenmiş bir haldedir. Mukozası içerisindeki plika, viluslar ve mikro viluslar ileusa göre daha büyük kalın ve daha çoktur. Jejunum bölümünün ince bağırsaktaki çapı yani genişliği ise daralarak devam eden bir yapıya sahip olduğundan dört cm civarındadır. 
 • ileum bölümü:  Bu bölüm ince bağırsan son bölümüdür. Mukozası içerisinde villus, plika, mikrovilluslar vardır ama jejunuma göre daha az daha küçüktür. Aynı zamanda daralarak devam eden ince bağırsağın bu son bölümü diğer bölümlere göre genişliği en küçük olan bölümdür. Kalın bağırsağa doğru yaklaşan bölümü iyice daralır ve damar yönünden daha zayıf bir yapıda olduğundan rengi çok açık bir pembeye sahiptir. Mukozası içerisinde peyer plakaları adı verilen lenfatik yapılar bulunmaktadır. Son bölümün bittiği yerde ileo- çekal kapak adı verilen yer bulunur. 
İnce bağırsağın bölümleri enzimlerin besinleri parçalama işlemi esnasında aktifleşir. Özellikle emilimin en çok gerçekleştiği jejunum bölümü düzenli çalıştığı takdirde kan damarlarının yoğunluğu ile tüm vücuda bu besin maddelerinin ulaşmasını sağlar. Sağlıkla kalın. 
]]>
Huzursuz Bağırsak Sendromu https://www.bagirsak.org/huzursuz-bagirsak-sendromu.html Tue, 21 Aug 2018 05:35:04 +0000 Huzursuz bağırsak sendromu: Bu hastalık toplumda sıkça rastlanan bir hastalıktır. Hastanın zor anlar yaşamasına neden olur. Huzursuz bağırsak sendromunun diğer adı irritabl bağırsak sendromudur. Tıp dilinde IBS diye geçer. Bu Huzursuz bağırsak sendromu: Bu hastalık toplumda sıkça rastlanan bir hastalıktır. Hastanın zor anlar yaşamasına neden olur. Huzursuz bağırsak sendromunun diğer adı irritabl bağırsak sendromudur. Tıp dilinde IBS diye geçer. Bu hastalık kişinin kalın bağırsaklarını etki altına alan bir hastalıktır. Hastalığın tam olarak nedeni bilinmez fakat hastalığa neden olduğu düşünülen bir kaç faktör bulunmaktadır. Bu hastalık çoğu zaman hafif seyreden bir hastalıktır. Tehlikeli değildir ve yaşamı tehdit etmez. Fakat hastanın günlük aktivitelerinden geri kalmasına neden olan bir hastalıktır. Kişinin yaşam kalitesini düşüren bu hastalık hastanın bir kaç gün evde kalmasına neden olur. Okul veya iş hayatından geri kalmasına neden olan bu hastalık hastanın zor anlar yaşamasına neden olur. Hastanın huzursuz bağırsak sendromu yaşadığı anlarda olası yolculuk yapma gerekliliği veya mecburiyetleri hastanın zor bir kaç gün yaşamasına neden olur. Ama korkulacak bir hastalık değildir. bu hastalığın en fazla 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşmeye başladığını göreceksiniz. Ayrıca faydalı bitkisel tedavi yöntemleri kullanarak hastalığın süresini kısaltabilirsiniz. Hastalığınız için aldığınız tüm önlemler işe yaramıyorsa ve hastalığınız 4 günden fazla sürerse mutlaka doktora gitmelisiniz.

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri:
 • Hastanın vücudunda ateş yükselmesi görülmesi
 • Yükselen ateş nedeni ile hastada üşüme ve titreme de görülebilir.
 • Hastada kramp şeklinde yaşanan karın ağrıları
 • Karın bölgesinden kasık bölgesine kadar gerginlik ve şişkinlik hissedilmesi
 • Hastada mide bulantısı ve kusma görülmesi
 • Hastanın dışkısının mukuslu bir görünümde olması
 • Bazı durumlarda hastada kabızlık yaşanması
 • Huzursuz bağırsak sendromunun en belirgin belirtisi ishaldir.
 • Bağırsaktan gelen sesler.
Huzursuz bağırsak sendromu nedenleri:
 • Kişinin beslenme düzensizliği
 • Kişiye iyi gelmeyen yiyecekleri tüketmesi veya bir besini olması gerekenden fazla tüketmesi
 • Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan stresli yaşam
 • Herhangi bir hastalık sonucu kullanılan antibiyotik ilaçlar
 • Kişinin vücudunda yaşanan hormon dalgalanmaları
 • Soğuk havaya çok fazla maruz kalmak
 • Ayakların soğuk havada ıslak kalması
Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi: 

Tedavi genellikle kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Huzursuz bağırsak sendromunun her hastada farklı boyutlarda olması tedavinin herkeste ayrı yöntemlerle yapılmasına neden olur. Doktorun öncelikle hastayı muayene etmesi ve gerekli tahlilleri uygulamasından sonra sonuçlar beklenir. Gelen tahliller sonucunda tedaviye artık başlanır. Hasta vücudunda hastalığın belirtileri çok ağır yaşanmıyorsa bazen bir serum yeterli olacaktır. Hastalık belirtileri ağır olarak yaşanıyorsa hastaya yatış verilebilir. Evde tedavi görecek hastalara ise doktor tarafından bir diyet listesi hazırlanabilir. hastanın gün içinde neler yemesi gerektiğini belirten ve hangi besinlerden uzak durması gerektiğini belirten bu diyet listesine hasta mutlaka uymalıdır. Ayrıca doktor bir kaç hafif egzersiz hareketi de tavsiye edebilir. Tedavide esas olan doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmak ve tedavide bilinçli olmaktır. Hastalığın tamamen iyileşmesi için izlenen tedavi yöntemine uymak gerekir. Ayrıca hastanın tıbbi tedaviyi destekleyecek besinlerle beslenerek bağırsak florasını güçlendirmesi tedaviye fayda sağlayacaktır.
]]>
Kalın Bağırsak Kanseri Ameliyatı https://www.bagirsak.org/kalin-bagirsak-kanseri-ameliyati.html Wed, 22 Aug 2018 04:32:48 +0000 Kalın bağırsak kanseri ameliyatı, Ameliyat süreci hastalığın seyrine, sürecine, konumuna, yaşına ve hastanın genel sağlık durumuna bakılarak karar verilir. Kalın bağırsak kanseri ameliyatı için günümüzde uygulanan b Kalın bağırsak kanseri ameliyatı, Ameliyat süreci hastalığın seyrine, sürecine, konumuna, yaşına ve hastanın genel sağlık durumuna bakılarak karar verilir. Kalın bağırsak kanseri ameliyatı için günümüzde uygulanan bir çok farklı teknik bulunmaktadır. Kalın bağırsak kanserinde sık kullanılan cerrahi operasyonlar öncesinde yapılması gereken işlemler vardır. Örneğin, hasta 12 saat boyunca bir şey yemesi ve içmesi yasaktır. Gün içerisinde ameliyattan önce bira kaç kez makattan lavman uygulaması yapılacaktır. Hasta ameliyata uygun koşullara hazırlandıktan sonra ameliyathaneye alınır. Kalın bağırsak kanseri ameliyatı genel anestezi altında anestezi uzmanı gözetiminde bir kaç cerrah ve yardımcısı eşliğinde başlatılır. Ameliyat edilecek batın bölgesine bir kaç cm'lik bir kesi açılır. Kalın bağırsak kanseri ameliyatında bağırsağın kanserli kısmı ve yanındaki sağlam kısım alınır. Etrafında bulunan sağlam doku ve lenf bezleri ameliyat esnasında çıkarılır. Operasyonun seyrine göre kanserli kısım çıkarıldıktan sonra sağlam olan dokular birbirine bağlanarak onarılır. Bazı durumlarda sağlam kısımlar birbirine bağlanmaz karın duvarında dışa doğru açılan bir bölüm oluşturulur. Bu delikten bağırsakların içinin dışarı atılması sağlanır. Bu yöntem bazı hastalarda kalıcı olabileceği gibi bazende geçici olarak kullanılan bir çözümdür.  Ameliyat bölgesi dezenfekte edilerek uygun dikiş teknikleriyle kapatılır ve ameliyat sonlandırılır.


Kalın bağırsak kanseri ameliyatı sonrası,

Hasta uyanma sürecinden sonra  servise alınır ve damar yoluyla ağrı kesici antibiyotik ve takviye yapılır. Ameliyat süresinde hastadan alınan lenf nodları ve dokular patolojik incelemeye alınır. Bu inceleme esnasında lenf nodlarına sıçramış herhangi bir kanser belirtisi bulunduğu takdirde diğer organlara bulaşma olasılığı göz önünde bulundurularak kalın bağırsak kanseri ameliyatı kemoterapi ilaçları ve diğer ek tedaviler ile desteklenerek kanserli hücrelerin tedavi edilmesi amaçlanır. Hastanın ameliyat sonrasında nasıl bir tedavi uygulayacağı patoloji raporuna bağlıdır. Ameliyat sonrasında cerrahi tedavi uygulanan hastalar geçici kabızlık ve isal ile karşılaşabilirler. Bu nedenle iyileşme sürecinde düzenli ilaç kullanımı gerekir. Yaranın iyileşmesi için yatak istirahati çok önemlidir. Yara pansumanı için hemşireler yardımcı olacaktır
]]>
Bağırsak Delinmesi Ameliyatı Sonrası https://www.bagirsak.org/bagirsak-delinmesi-ameliyati-sonrasi.html Wed, 22 Aug 2018 09:24:34 +0000 Bağırsak delinmesi ameliyatı sonrası,  bağırsaklar insan sindirim sisteminin en önemli parçalarıdır. Vücuda alınan besinlerin gereksinimlerini yerine getirdikten sonra vücuttan atılmasını sağlayan organlardır. Bağırsa Bağırsak delinmesi ameliyatı sonrası,  bağırsaklar insan sindirim sisteminin en önemli parçalarıdır. Vücuda alınan besinlerin gereksinimlerini yerine getirdikten sonra vücuttan atılmasını sağlayan organlardır. Bağırsak delinmesinin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bağırsak delinmesi acil müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır. Bağırsak delinmesi, bağırsak duvarının yırtılmasından, ülsere bağlı bağırsak delinmesin, bağırsağı besleyen damarın tıkanmasın ve dışarıdan alınabilecek darbelerden kaynaklı olarak delinmeler meydana gelebilmektedir.

Bağırsak delinmesi ameliyatı sonrası,

Hastalar geçirilen operasyon sonrasında belli bir zaman yorgunluk ve bitkinlik hissedeceklerdir. Bundan dolayı doktorun söyleyeceği her şey harfiyen yapılmalıdır. İyileşme zaman alacağından hasta kendini iyi hissetse bile dinlenmesi şarttır. En az on gün istirahat etmesi gerekmektedir. Bağırsaklar yerinden çıkartılıp delik kapatılması için işlemler yapıldığından, çıkan bağırsak yerine konduğunda tam yerine oturması için, anestezi etkisi geçtikten sonra hasta yürüyüşlere başlamalıdır. Yavaş yavaş ve saat başı 5 ile 10 dakika arasında yürümelidir. Doktorun onayladığı zaman diliminde sıvı gıdalar verilerek beslenilmeye başlanılmalıdır. Ilık içecekler ve çorba gibi gıdalar tüketilmelidir. Bağırsakların normal düzenine dönebilmesi için bol su tüketmeli ve bol miktarda vitamin alınmalıdır. Bağırsak kendini toplayabilmesi için katı gıdalar bağırsağa zarar verebileceğinden (sindirimin kolay yapılabilmesi için ) belli bir zaman tüketilmemesinde fayda vardır. Hastanın tansiyonu, kan değerleri, ateşi günlük olarak ölçülmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. Ara sıra ağrılar meydana gelebilir. Doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılabilinir. Hasta kendisini zorlayacak aktivitelerden uzak durmalıdır. Zorlanmayacağı ağrı oluşturmayacak hafif işleri yapabilir. Yürüyüş haricindeki sportif faaliyetlerin yapılması 2 ile 3 hafta sonrasında başlanmalıdır. İş durumu doktor izni ile yapılmalıdır. Bunun dışında hasta cinsel sorunlar yaşayabilmektedir. Cinsel sorunlar hasta sağlığına kavuştuğu takdirde geçecektir. Günlük faaliyetlerine başladığı takdirde araba kullanabilir. Sigara gibi zararlı maddelerden ve asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır. İstenmeyen bir durum oluştuğunda doktora gidilmelidir.

]]>
Bağırsak Kurdu Nasıl Dökülür İbrahim Saraçoğlu https://www.bagirsak.org/bagirsak-kurdu-nasil-dokulur-ibrahim-saracoglu.html Thu, 23 Aug 2018 04:47:47 +0000 Bağırsak Kurdu Nasıl Dökülür İbrahim Saraçoğlu: bağırsak kurdu olarak bildiğimiz parazitler dere kenarlarında, çamurlu ve nemli topraklarda yaşayan solucanlara benzeyen beyaz canlılardır. Yumurta ile çoğalırlar. İnsa Bağırsak Kurdu Nasıl Dökülür İbrahim Saraçoğlu: bağırsak kurdu olarak bildiğimiz parazitler dere kenarlarında, çamurlu ve nemli topraklarda yaşayan solucanlara benzeyen beyaz canlılardır. Yumurta ile çoğalırlar. İnsanda yaşaması ise genelde çiğ olarak, İyi pişmemiş etlerle, pis sular ya da pis su ile sulanan sebzeler veya iyi yıkanmamış sebzelerin tüketilmesi ile insan vücuduna girer. Daha çok yaz aylarında pikniklerde yapılan ızgara köfte, sucuk gibi et ürünlerini pişirirken yavaş ateşte pişirerek içlerinin pişmesine daha fazla özen göstermek faydalı olacaktır. Tenya, yuvarlak solucanlar ve kıl kurtları hemen her insanda ve her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Halk arasında şerit olarak ta bilinen bağırsak kurtlarının belirtileri arasında, normal şekilde çalışmayan bağırsaklar, mide bulantısı ve iştahsızlık, karın şişliği, sinir sistemi bozukluğu sayılabilir. Ayrıca daha çok geceleri görülen makat kaşınması da bağırsak kurdu olduğuna dair diğer bir belirtidir. Bu açıklamalardan sonra bağırsak kurdu nasıl dökülür İbrahim Saraçoğlu konusuna bakacak olursak, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ nun kıl kurdu ile ilgili olarak önerdiği bitkisel uygulamalar nelerdir onları anlatacağım.

Bağırsak Kurdu Nasıl Dökülür İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Uygulamaları: 

Bağırsakta oluşan kurtların Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bitkisel kür uygulamaları ile tedavi edilebilir. Burada yazılı bitkisel kürler yardımıyla bağırsak kurtlarından kurtulabilir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bağırsak kurdu için bitkisel kür uygulamasında sabahları aç olarak 250 gram çilek yenilir, öğlene kadar daha başka bir şey yenilmediği takdirde bağırsaklarında kıl kurtları olanlar için iyi geleceği belirtilmekte, bu usulün bir süre devam edilmesi gerektiği önerilmektedir.

Bitkisel Kür: 400 ml su bardağı kaynar suya, eğrelti otundan bir çorba kaşığı kadar konulup, çay şeklinde demlenir, birer su bardağı 15 dakika kadar arayla aç karnına içilmesi öneriliyor.

Bitkisel Kür: Bir yemek kaşığı kekiği, bir litre kaynar suya koyup 15 dakika demlenmeye bırakılır. Demlenen bu çay bir süzgeçle süzülür, sabahları ve devam eden saatlerde olmak üzere aç karnına bir su bardağı günde dört bardak içilir.

Bitkisel Kür: 200 gram havuç ince olarak rendelenir, her sabah aç karnına yenilir. Öğlene kadar başka bir şey yenmez. Öğle ve akşam öğünlerinden yaklaşık 20 dakika kadar önce 100 gram daha yenir. Beş altı gün süreyle bu uygulamaya devam edilir. 

]]>
Bebeklerde Bağırsak Tıkanıklığı https://www.bagirsak.org/bebeklerde-bagirsak-tikanikligi.html Thu, 23 Aug 2018 08:40:41 +0000 Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı doğumun ilk günlerinde başlayan ve bebeğin kakasını dışarı atmada sıkıntı yaşamasına sebep olan bir tıkanıklıktır. Bu tıkanıklık tam yada yarı olabilir. Bebeklerin gelişimine e Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı doğumun ilk günlerinde başlayan ve bebeğin kakasını dışarı atmada sıkıntı yaşamasına sebep olan bir tıkanıklıktır. Bu tıkanıklık tam yada yarı olabilir. Bebeklerin gelişimine engel olabilen bu hastalık bebeği rahatsız eder ve sürekli acı çekmesine sebep olabilir.

Bağırsak tıkanıklığı problemi olan bir bebekte; 
 • karın şişkinliği
 • kakasında kan
 • kusma 
 • bağırsaklarda şişkinlik oluşabilmektedir.
Bu durum bebeği oldukça rahatsız etmekte olup, bebeğin hal ve hareketlerinden izlenilebilir. Bebeğin çıkardığı kaka miktarı çok azdır. Bebek kakasını tam olarak yapamadığından kısmi kusmalar ve su kaybı gerçekleşebilir ve anüsün küçüldüğü görülebilir. Böylesi durumlarda doktorlar bebeğin tıkacını açar ve bebek gaz çıkartmaya başlar. Bebeğin kakasını atma sırasında cerrahi müdahaleler gerekli olabilir. Eğer bu işlemlerden sonra bebekte hala aynı problem görünüyorsa ve tıkacın açılmasından sonra herhangi bir düzelme olmadı ise anormal kalın bağırsak genişlemesi unsuru göz önünde bulundurulmalı ve bu olasılığa yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Bu tıkanıklık bebeğin ince veya kalın bağırsağında görülmekte olan bir durumdur. Bağırsak tıkanıklığının birçok nedenleri olduğu gibi tedavisi mümkündür. Toplumda bağırsak düğümlenmesi olarak bilinir.

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığının teşhisi

Erkenden teşhis etmek hayati önem taşımaktadır. Hastalık ilk safhalarında ise uzmanlar tarafından uygulanacak olan bir basınçla bebeğin bağırsaklarda ki tıkanıklığı açılabilmektedir. Bazen doktorlar bu tür tıkanıklıkları el ile de açabilmektedirler. Eğer tıkanıklık ileri derecede ise veya tıkanıklığın farkına geç varılmış ise bağırsağın ölmüş kısmı çıkartılır ve bebeğe serum desteği verilir. Tıkanmalar tam yada yarı tıkanma olarak görülmektedir. Yarı tıkanmalar kendini hemen belli etmeyebilir. Bu şekilde olan tıkanmanın teşhisinin konulabilmesi için doktorlar röntgen çekilmesini uygun görmektedirler. Yarı tıkanık bağırsaklar da çocuklar günlerce hatta haftalarca sağ kalabilmektedirler ancak doktor uygun gördüğü anda ameliyat edebilirler. Tam bir tıkanıklık söz konusu ise doktorlar ameliyat yapmayı tercih ederler.

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığının tedavisi

Bu tür hastalıkların bitkisel ilaçlar ile tedavisi de mümkündür. Doğada bulunan ve vücuda farklı farklı faydaları bulunan şifalı bitkiler birçok hastalığında çaresidir. Bulunması ve yapılması oldukça kolay olabilen bu bitkiler sağlıklı bir beden için oldukça faydalı doğal şifa ilaçlarındandır. Bağırsak tıkanıklığı hastalıklarına kayısı, kekik, keven otu, gıfgorık  ve yüksek rakımlı dağlarda yetişmekte olan iç anadolu bölgesinde çoğunlukla bulunan ve halk arasında guzzık denilen küçük yeşil bitkiler bu tür hastalıklar için oldukça faydalı bitkilerdir.
]]>
Bağırsak Düğümlenmesi Ameliyatı https://www.bagirsak.org/bagirsak-dugumlenmesi-ameliyati.html Fri, 24 Aug 2018 03:26:58 +0000 Bağırsak düğümlenmesi ameliyatı, bağırsaklar vücut içerisinde mide ile makat arasında kalın ve ince olmak üzere iki çeşittir. Bağırsak düğümlenmesi ince veya kalın bağırsaklarda meydana gelen herhangi bir tıkanık Bağırsak düğümlenmesi ameliyatı, bağırsaklar vücut içerisinde mide ile makat arasında kalın ve ince olmak üzere iki çeşittir. Bağırsak düğümlenmesi ince veya kalın bağırsaklarda meydana gelen herhangi bir tıkanıklıktan dolayı iç içe geçmesine denmektedir. Bağırsak düğümlenmesinin farklı nedenleri vardır. Bunlar fıtık, mide ve bağırsaklarda tümör, bağırsak tüberkülozu, bağırsak kanseri, ince ve kalın bağırsakta dönme, mideden bağırsağa geçen yabancı cisimler, aşırı yamak yeme, üst solunum yolunda enfeksiyon gibi nedenlerden kaynaklı olabilmektedir.

Bağırsak düğümlenmesi ameliyatı, sebebine göre tedavisi yapılmaktadır. Düğümlenen ya da tıkanan bağırsak bölgesi kesilerek bulunduğu yerden çıkarılır tıkalı alan temizlendikten sonra bağırsağın uçları birbirlerine ekleyerek tedavisi yapılır. Bu durum cerrahi operasyon ile yapılmaktadır.

Bağırsak düğümlenmesi ameliyatında düğümlenmenin teşhisi,

Kesinliği anlaşıldığında cerrahi operasyon ya da diğer tıbbı yöntemlerle müdahale edilmektedir. Ya da bazı durumlarda kolonoskopi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu yöntemle uzmanlar burun ya da anüs (makat) bölgesinden girerek bir tüp yardımı ile tedavi uygularlar. Bu yöntem bağırsak düğümlenmesi semptomları olan kusma, bulantı, şişlik gibi sorunların azalmasına neden olacaktır. Bu yöntem işe yaramadığı takdirde hasta ameliyata alınacaktır. Ameliyat öncesi hastaya serum bağlanır içerisine antibiyotik konulabilmektedir. Hastada ilk olarak midesi boşaltılmalıdır. Daha sonra bağırsakların filmi çekilmektedir. Düğümlenmenin nerede olduğunu belirleyebilmek için film çekilmesi esnasında bazen düğüm kendiliğinden açılabilmektedir. Bazı durumlarda bağırsak filmi çekmek için bağırsaklara havada verilebilmektedir. Yeri teşhis edilen bağırsak düğümü anestezi verilerek ameliyata alınmaktadır. Bağırsağın düğümlenen kısmı ameliyatla çıkartılır. Bağırsaklara zarar vermeden düğüm çözülür. Ameliyat bittikten sonra hastanın bağırsaklarının tekrardan düzene girebilmesi için damar yolu ile sıvı verilir. Bağırsak düğümlenmesi erken müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlana bilmektedir. Bağırsaklardaki ölmüş dokuların temizlenmesi ve düğümlerin çözülmesi şarttır

]]>
İrritabl Bağırsak Sendromu İlaçları https://www.bagirsak.org/irritabl-bagirsak-sendromu-ilaclari.html Fri, 24 Aug 2018 18:11:02 +0000 İrritabl Bağırsak Sendromu İlaçları: Hassas bağırsak, huzursuz bağırsak, spastik kolon, hassas bağırsak sendromu ilaçları olarak da karşımıza çıkabilir. Bu ilaçlar; irritabl bağırsak sendromunun
İrritabl Bağırsak Sendromu İlaçları: Hassas bağırsak, huzursuz bağırsak, spastik kolon, hassas bağırsak sendromu ilaçları olarak da karşımıza çıkabilir. Bu ilaçlar; irritabl bağırsak sendromunun etkileri olan karın ağrısı, karın bölgesinde şişkinlik, dışkılamada değişiklik, kabızlık ya da ishal gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Bu hastalık, insanın yaşam kalitesini bozabildiği için, doktorun cinsiyete ve hastanın hikayesine göre aşağıda belirttiğimiz ilaçları önercektir.

İrritabl Bağırsak Sendromu İlaçları ve Özellikleri

Normix: Metabolizmanın ve sindirim sistemindeki rahatsızlıkların giderilmesinde ayrıca, ishal gibi bağırsak sorunlarının çözümünde kullanılan bir ilaçtır.

Colidur: İrritabl bağırsak sendromu hastalığından kaynaklanan ishal, sindirim sisteminde bozukluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılan ilaç türüdür.

Debridat: İrritabl bağırsak sendromu rahatsızlığından kaynaklanan sindirim sistemi bozuklukları, ayrıca sindirim sistemindeki kaslardaki düzensizlikleri giderici etkisi bulunmaktadır.

Duspatalin: İrritabl bağırsak sendromu nedeniyle oluşan ağrı ve spazmların giderilmesinde kullanılan bir ilaçtır.

Tribudat: Sindirim sistemindeki düzensizlikleri gideren bir ilaç türüdür.

Duspaverin: İrritabl bağırsak sendromunun yol açtığı sindirim sistemindeki bozuklukları gidermede yardım olan etkili bir ilaçtır.

Gistomal: Karında şişkinlik, kabızlık, ishal, tuvalet ihtiyacını giderememe gibi rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı olan bir ilaç türüdür.

]]>
Kalın Bağırsak Uzunluğu https://www.bagirsak.org/kalin-bagirsak-uzunlugu.html Sat, 25 Aug 2018 12:07:19 +0000 Kalın Bağırsak Uzunluğu: Sindirim sistemimizin bir parçası olan kalın bağırsak, midenin alt kısmında bulunan, ince bağırsak ile anüs arasında yer alan bir bölümdür. Kendine ait ayrı bölümleri olan kalın bağırsak Kalın Bağırsak Uzunluğu: Sindirim sistemimizin bir parçası olan kalın bağırsak, midenin alt kısmında bulunan, ince bağırsak ile anüs arasında yer alan bir bölümdür. Kendine ait ayrı bölümleri olan kalın bağırsak uzunluğu genellikle 1,5 ile 2 metre arasında olabilmektedir. Kalın bağırsak uzunluğuna göre toplam sindirim sistemi hacminin beşte biri kadar olduğu, 2100 gram dışkı depolama kapasitesinin bulunduğu belirlenmiştir.

Sindirim sistemi organlarının diziliminde kalın bağırsak son bölümde yer almaktadır. Kalın bağırsak, kendisine gelene kadar sindirilen besinlerden arta kalan atıkların sıvılarını süzerek bir nevi katılaştırma işlevi yapar. Kalın bağırsak, ince bağırsakla, birleştiği yerden (ileoçekal) anüsle bittiği yere kadar bölümde toplam altı bölüme ayrılmıştır. Kalın bağırsağın ilk başlangıç bölümünde yer alan çekum denilen kısımda çapı en geniş olan kısımdır, kalın bağırsak buradan sonra kolon boyunca rektuma kısmına doğru gittikçe bir daralma olur, rektumda tekrar genişler.

Kalın Bağırsağın Bölümleri: 

Kalın bağırsağın, çekum, kolon, rektum ve anal kanal gibi kısımları vardır. Çekum ya da kör bağırsak denilen yer, kalın bağırsağın başlangıçta yer alan ilk bölümüdür. Buradan yukarı doğru çıkan kısma (çıkan kolon) denir. Çıkan kolondan sonra karaciğer altından keskin bir dönüş yapan kalın bağırsak karnı paralel şeklinde (transvers kolon) geçer. Sol üst kısımda bulunan dalağın altına geldiği zaman, burada yine keskin bir dönüş yapıp, sol kısımdan aşağıya doğru döner buna “inen kolon” denir. İnen kolon, sigmoid kolon olarak ta adlandırılan kolonun son bölümü ile yani Rektumla birleşir.  Rektum, Kalın bağırsağın genişlemesi ile oluşan ortalama olarak 15 santim uzunluğunda olan, sindirim sistemindeki son bölümdür. Dışkı rektumdan geçtikten sonra, buradan anüsle dışarı atılır. 

]]>
Bağırsak Dolması https://www.bagirsak.org/bagirsak-dolmasi.html Sun, 26 Aug 2018 04:32:22 +0000 Bağırsak dolması; Türk mutfağının en özel ve zahmetli yemeklerinden bir tanesidir. Bağırsak dolması Ülkemizde Güneydoğu Anadolu da yaygın olarak yapılmakta olup ve bu yörelerde adına mumbar dolması denilmektedir. Bağırsak dolması; Türk mutfağının en özel ve zahmetli yemeklerinden bir tanesidir. Bağırsak dolması Ülkemizde Güneydoğu Anadolu da yaygın olarak yapılmakta olup ve bu yörelerde adına mumbar dolması denilmektedir. Artık mumbar dolmasını yemek için illa ki bu yörelere gitmek şart değildir. Güneydoğu Anadolu mutfağını çok iyi yaşatan ve bu konuda ustalıklarını ispatlamış onlarca restaurant sayesinde sizlerde daha önce yemediğiniz bu lezzeti tadabilirsiniz. Bağırsak dolması kuzunun bağırsağı kullanılarak hazırlanmaktadır. Kuzunun kalın bağırsağı temizlenerek içerisine hazırlanan harç doldurulur. Bu nedenle sakatat ile arası olmayan insanlar mumbar dolmasına karşı biraz ön yargılı olabilir. Biraz olsun kokoreç tüketebiliyorsanız bağırsak dolmasını da yerken zorlanmayacağınıza eminim. Eğer tadına bakarsanız yanıldığınızı sizlerde göreceksiniz. Eğer hijyen konusunda biraz daha hassas iseniz ve bu kendinize güveniyorsanız sizinle paylaşacağım mumbar dolması tarifini de deneyebilirsiniz. 

Bağırsak dolmasının yapımı için gerekli malzemeler:
 • 1 adet kuzu kalın bağırsağı,
 • Yarım su bardağı bulgur,
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı,
 • Yarım çay bardağı pirinç,
 • 1 adet büyük boy kuru soğan,
 • Yarım yemek kaşığı domates salçası,
 • 1 tutam maydanoz,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber,
 • Yeteri kadar tuz,
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş reyhan,
 • 1,5 çay bardağı su.

Bağırsak dolmasının hazırlanışı: 

Bağırsak dolmasının hazırlanmasının en zor aşaması bağırsağın temizlenmesidir. İçleri boşaltılmış bağırsağın iç kısımlarını dışarı doğru çevirerek birkaç su yıkayın. Daha sonra içerisine bol sirke ile tuz atarak hazırlanan suyun içerinde bağırsakları birkaç saat bekletin. İyice temizlendiğine kanaat getirdiğinizde sudan çıkartın ve durulayıp süzün.

Bu arada kuru soğanı yemeklik olarak doğrayın ve zeytin yağında soyteleyip üzerine salçayı ilave edin. Kavrulduktan sonra pirinç, bulguru da boşaltın. En son olarak su ve kalan malzemeleri de ekleyip iç malzemeyi suyunu çekinceye kadar pişirin. İç harcı soğuduktan sonra bağırsakların yağlı kısımları içte kalacak şekilde bu iç harcıyla doldurmaya başlayın. Tatlı kaşığı kullanabilirsiniz. Bağırsakları doldururken diğer parmağınız ile de harcı ileriye doğru itmeniz gerekir. Tüm malzemeyi bu şekilde doldurduktan sonra mumbar dolmasını düdüklü tencereye alın. Üzerine bir miktar sıcak su ilave ederek yaklaşık 50 dakika boyunca pişirin. Düdüklü tencerenin havası çıktıktan sonra mumbar dolmasını içinden çıkartın. Bir tavaya biraz tereyağı ve sıvı yağ koyun. Kızan yağın içerisinde bağırsak dolmasının iki yönünü de kızartın. Bağırsak dolmasını servis tabağına alın. Üzerine daha kırmızı görünmesini sağlama amacıyla biraz toz biber dökün. Servis yapacağınız zaman istediğiniz uzunlukta dilimlemeyi ihmal etmeyin. Bağırsak dolması hazır. Şimdiden herkese afiyet olsun. 
]]>
Bağırsak Düzenleyici Şurup https://www.bagirsak.org/bagirsak-duzenleyici-surup.html Sun, 26 Aug 2018 09:06:52 +0000 Bağırsak düzenleyici şurup; Bağırsak, sindirim sisteminin mideden sonra olan ve kalın bağırsak ile ince bağırsaktan oluşan kısma denir. Bağırsak iki şekilde oluşur. Birincisi kıvrımlı ve birazda dar olan ince bağırs Bağırsak düzenleyici şurup; Bağırsak, sindirim sisteminin mideden sonra olan ve kalın bağırsak ile ince bağırsaktan oluşan kısma denir. Bağırsak iki şekilde oluşur. Birincisi kıvrımlı ve birazda dar olan ince bağırsak, diğeri ise kese ve geniş şekilde olan kalın bağırsaktır. Bağırsak insanlarda sindirim sistemi organlarından birisidir. İnce bağırsak sindirimi emilim yaparak gerçekleştirdiği için, ufak ufak ayırarak iç kısmı olan mukoza tarafından emilir ve kan damarları ile vücuda yayılır. Kalın bağırsak ise az yararlı maddeleri, ezilen posayı, suyunu ve organik tuzları emerek posayı anüsten dışarı atar. Bağırsak düzenli bir şekilde işlev yapma özelliğini yitirdiğinde ilaçlarla bağırsak sisteminin düzeltilmesi amaçlanır.  

Bağırsak düzenleyici şuruplar, 

Kalın bağırsakta görülen kabızlığın önlemesinde kullanılır. Bağırsak düzenleyici şuruplar genellikle yağ kıvamında olur. Bunun sebebi ise bağırsak da bulunan posayı kayganlaştırarak anüsten dışarı çıkarması içindir. Ayrıca bu şuruplar dışkıyı da yumuşattığından dışkının çıkış esnasında rektuma zarar vermesinin de önüne geçer. Bağırsak düzenleyici şuruplar tek başına içilebildiği gibi meyve suyu yada su ile karıştırılarak da içilebilir. Bağırsak düzenleyici şuruplar çocuklarda beş ml ile başlanır ve kabızlığın devam etmesi durumunda on ml ile arttırılarak devam edilir. Gençlerde ve yetişkinlerde ise bu şuruplara on beş ml olarak başlanır. Yine kabızlığın devam etmesi durumunda ise otuz ml kadar arttırılarak verilebilir. 

Bağırsak düzenleyici şurupların kullanımı;

Sabahları aç karnına olacak şekilde alınması gereken bu şuruplar her zaman daha faydalı olur. Ayrıca gün içinde de alınacak olan bol sıvılı gıdalar ve içecekler tüketilmelidir. Bu şekilde alınan şurupların etkisi kısa sürede etkisini gösterir. Şurubun bitene kadar kullanılması şart değildir. Kabızlığı söktürene kadar içilmesi yeterli olup sorasında kabızlığı neden olan yiyeceklerden uzak durması ve lifli besinler tüketmesi gerekmektedir. Böylelikle ilaca olan bağışıklık sistemi de sağlam durabilir. Gerektiğinde yeniden kullanılma durumunda şurup yine aynı etkiyi gösterebilir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Bağırsak Florası Nasıl Düzelir https://www.bagirsak.org/bagirsak-florasi-nasil-duzelir.html Sun, 26 Aug 2018 20:35:13 +0000 Bağırsak Florası Nasıl Düzelir:  Bağırsak florasını düzeltmek gerektiği için yani düzene koymak için, çok sağlıklı bir biçimde beslenmek lazım olduğu biliniyordur. Birçok hastalığın sebebi olarak da bilinen bağırsak Bağırsak Florası Nasıl Düzelir:  Bağırsak florasını düzeltmek gerektiği için yani düzene koymak için, çok sağlıklı bir biçimde beslenmek lazım olduğu biliniyordur. Birçok hastalığın sebebi olarak da bilinen bağırsak florası, çok yetersiz, düzensiz ve az beslenildiği zamanlar da çok çabuk bozuluyor. Bu sebeple de beslenmemize çok ama çok dikkat etmek lazımdır. Bu biçimde sağlıklı olarak beslenirsek bağırsak florasının çok çabuk bir biçimde düzene gireceği bilinir. Bu sebeple de bağışıklık sistemimiz çok güçlenecek, bir çok hastalıktan korunmuş olacağız ve hastalanma oranınız çok aza  inecektir. Hemen hemen her şeyin başında sağlıklı ve güçlü olan bir bağışıklık sistemi gerektiği biliniyor. 

Bağırsak Florası Bozukluğu Tedavisi: Bağırsak tedavisinin başarılı olması için çok ama çok sağlıklı bir biçimde beslenmekten geçtiği bir gerçek olarak biliniyordur. Bunun için de çok dengeli sağlıklı ve düzenli bir biçimde beslenmek şarttır. Bu sebeple bunları bir gün değil de her gün yaparsanız günlük yaşamınızda bunları yaparsanız, çok kısa bir zaman zarfı içinde bağırsak florası hastalığı çok çabuk bir zamanda düzene girer.

Bağırsak Florası Nasıl Düzelir: Bağırsak florasına iyi gelen yiyecekler. Çoğunlukla da karbonhidratlı gıdalarla beslenirken çok dikkatli olmalısınız. Glisemik indeksi yüksek olan her şey bağırsak florasına iyi gelmez yani yaramaz. Az olacak, çok kaliteli karbonhidratlardan beslenmelisiniz. Neler bu glisemik indeksi az karbonhidratlar, kara pirinç, bulgur, kinoa gibi lif oranı çok yüksek olan karbonhidratlar olduğu bilinir. Bu besinleri yaşamınızdan çıkartmayın, sebze ve meyveler ile lif oranlarını çok çabuk bir biçimde yükseltin. Lif oranı bir de aynı zamanda kabızlığı da engel olur. Bağırsak florasına iyi gelen probiyotik besinler nelerdir. Bağışıklık sistemini çok güçlü bir biçimde çalıştırmak için, probiyotik yiyeceklere çok ihtiyacımız vardır. Bu tür gıdalar, mayalanmış olan her tür şeyde probiyotik vardır yani bulunur. Çoğunlukla, şalgam suyu, turşu, kefir ve yoğurt en çok bilinen doğal olan probiyotik yiyeceklerdir. Bu gıdalar bağırsak florası için çok yararlıdır. Probiyotik yiyecekleri mutlaka her gün yiyin ve için.  Bunlarla beraber, sebzede yiyerek fermantasyonun alt kısmın yapısını oluşturun. Fermantasyon denen şey, iyi olan bakteriler için ana yani ham ve saf maddedir. Bunlar da sebzelerde olan lif oranlarından geçer. Her gün içinde düzenli bir şekilde sebze yemeye dikkat edelim. 

Et Bağırsak Florasına Zarar Verir Mi: Dikkatli olursanız ve az et yerseniz etin zararı olmaz. Bu konuda önemli olan şey et yerken yanında da kesinlikle de sebze yemeklerinden bir iki çeşit de ekleyin. Aynı zamanda yediğiniz et, kapalı bir ortamda beslenmiş bir hayvana ait ise, bu bağırsak florasına ciddi olarak  zarar verdiği bilinmektedir. Geze geze ot ile beslenen ve organik hayvanların etleri flora için çok iyi olur. Bağırsak florasında şekerin zararları. Şeker ve şire ile beslenen bakteri türleri, için flora çok zararlıdır. Bu tür bakteriler siz şeker kullanmadıkça çok az olur yani azalır. İleri ki zamanlarda şekerli isteğiniz iyice türü yok olur. İlk zamanlarda çok zor olsa dahi, detoks diyetleri yaparak şeker kullanmayı unutabilirsiniz. Bu konuma son verirken, çok sağlıklı ve düzenli gıdalar ve yiyeceklerle beslenerek çok sağlıklı bir hayat sürebilir ve birçok hastalığın altından kalkabilirsiniz. Sağlıklı ve düzgün yaşamanın yolu mideden geçer.
]]>
Bağırsak Tümörü https://www.bagirsak.org/bagirsak-tumoru.html Mon, 27 Aug 2018 17:36:37 +0000 Bağırsak tümörü; İnsan vücudunda sindirim sisteminin bir bölümü olan organlardan biriside bağırsaklardır. Bağırsak ikiye ayrılır. Bunlar; kalın bağırsak ve  ince bağırsaktır. En uzun olan ince bağırsaktır. Ayrıca ka Bağırsak tümörü; İnsan vücudunda sindirim sisteminin bir bölümü olan organlardan biriside bağırsaklardır. Bağırsak ikiye ayrılır. Bunlar; kalın bağırsak ve  ince bağırsaktır. En uzun olan ince bağırsaktır. Ayrıca kalın bağırsağa göre de daha dardır. İnce bağırsak tümörü oluşması daha az görülmektedir. En sık kalın bağırsakta oluşur. Kalın bağırsak rektum ve kolondan meydana gelen tabakalardan duvarları bulunmaktadır. Bağırsak tümörü ise  kalın bağırsakta başlar. Eğer tedavi edilmez ise kalın bağırsağın alt kısmında yer alan kas tabalarına ve bağırsak duvarına doğru olarak büyür. 

Bağırsak tümörü belirtileri

Kalın bağırsakta oluşan tümör yani kalın bağırsak kanseri rahatsızlığı olan hastalarda dışkıda  veya rektumda kanama, kilo kaybı, ishal, yorgunluk, rektumda veya karın bölgesinde yumru, rektumda veya karın bölgesinde gerilme hissi ve ağrı gibi belirtiler gösterir. Ayrıca şişlik hissi, abdomende sancı, kabızlık, hastanın kendini rahatsız hissetmesi gibi durumlar bağırsak kanserinin bağırsak tıkanmasına neden olmasında görülebilecek belirtilerdi. Fakat bu belirtiler yalnızca bağırsak kanserinde ortaya çıkmamakta olup farklı bir hastalık belirtisi de olabilmektedir. Bu sebepten dolayı bu tarz belirtiler yaşayan birisi doktora başvurarak sorunun ne olduğunu öğrenmesi gerekir.

Bağırsak kanseri tedavi yöntemleri

Bağırsak tümörü yani kanser tedavisinde cerrahi, kemoterapi, radyasyon gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Hastaya uygulanan tedavi şekilleri ile tümörün yerleşmiş olduğu yer ile kanserin hangi evrede olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı ilk önce hastanın tedavisinden evvel hangi evrede olduğunun bilinmesi gereklidir.

Cerrahi yöntem: Bağırsak kanseri akciğer, karaciğer veya beyin gibi organlara ulaşıp bulaşmış ise kişiye cerrahi uygulama yapılmalıdır. Hastaya uygulanacak olan cerrahi yöntem kişideki tümörlü doku beraberinde çevresinde yer alan sağlıklı doku ile çıkarılmasıdır.

Kemoterapi: Kolon kanseri evrelerinde ve kişinin vücudunun başka kısımlarına sıçramış olması durumunda kemoterapi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yöntemi ilaç ile yapılmaktadır. Hastanın vücudunda kanserli hücreleri öldüren anti-kanser ilacı olarak kullanılmaktadır.

Radyoterapi (radyasyon tedavisi): İyonize radyasyon sayesinde hastanın tümör hücrelerinin zarar görmesine dayanmaktadır. Bu tedavide yüksek enerjili ışınları yardımıyla kanser hücrelerinin öldürülmesi amaçlanır.

Bağırsak kanseri tedavisinin yan etkileri

Cerrahi uygulama sonrasında hastanın rahatsızlık veya ağrı hissinin giderilmesi için ağrı kesici ilaç verilmektedir. Hastaya uygulanan cerrahi tedavide yorgunluk, halsizlik, kabızlık, kanama ve ishal gibi yan etkiler görülebilir. Bağırsak tümörün de uygulanan kemoterapinin yan etkileri ise türüne ve dozuna göre değişlik gösterir. Mide bulantısı, saç  dökülmesi, ishal, kusma, kanlı dışkı, yorgunluk ve halsizlik gibi kemoterapiden kaynaklanan yan etkileri vardır.

Bağırsak tümörü riskini azaltan faktörler
 • Düzenli olarak spor yapmalıdır.
 • Stresten uzak durulmalı.
 • Aspirin ve benzeri tarzdaki ilaçlar kanser türlerine karşı koruma sağlamaktadır.
 • Sigara kullanmayan, D vitamini durumu iyi olan ve doğum kontrol ilacı kullanan kişilerde bağırsak kanseri olma ihtimali düşmektedir. 
 • Lifli, meyve, tahıl ve sebze tüketenlerde  bağırsak tümörü riskini azaltmaktadır.
 • Alkol tüketimi fazla olan kişilerde bağırsak kanseri olma riski daha fazladır
]]>
Bağırsak Boşaltma Kürü https://www.bagirsak.org/bagirsak-bosaltma-kuru.html Tue, 28 Aug 2018 02:20:00 +0000 Bağırsak Boşaltma Kürü; Bağırsak vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Yediğimiz ve içtiğimiz her şeye dikkat ederek sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak oldukça önemlidir. Tüketilen hazır gıdalar, asitli i Bağırsak Boşaltma Kürü; Bağırsak vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Yediğimiz ve içtiğimiz her şeye dikkat ederek sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak oldukça önemlidir. Tüketilen hazır gıdalar, asitli içecekler, hazır meyve suları, dondurulmuş gıdalar, paketleniş ve işlenmiş hazır gıdalar zaman içinde vücudumuzda bakteri ve mikrop oluşumuna neden olarak bağırsakları tıkamakta ve kişiye, gaz sancısı, kabızlık, metabolizma yavaşlaması gibi bir takım sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu sıkıntılardan kurtulmak için, bağırsakların rahatlaması ve boşaltılması gerekir. Bu da ancak bağırsak boşaltma kürü ile mümkündür. Uygulayacağınız kürde en önemli ayrıntı, gün boyu bol bol su tüketimine ağrılık vermek ve sadece sıvı tüketmektir. Hazırlayacağınız kürün vücutta etkisini daha hızlı gösterebilmesi için, sadece sıvı tüketimine önem verin. Sıvı tüketiminde ise, mümkün olduğunca sadece su tüketin. Ancak ara öğün gibi bir iki tane kuru kayısı da tüketebilirsiniz. Böylelikle mideyi rahatlatarak açlık hissinizi de bastırmış olursunuz.

Bağırsak Boşaltma Kürü Nasıl Hazırlanır

Kürü hazırlarken her besinden belirli aynı ölçülerde kullanın. Elma, lahana, dere otu, havuç, şeker pancarı, tere ve maydanozu iyice harmanlayarak karıştırın. Daha sonra katı meyve sıkacağında bu karışımın suyunu sıkın. Her sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere aç karnına bir su bardağı bu karışımın suyundan için. Bitki ve meyvelerin suyu sıkıldıktan yaklaşık olarak gün içinde kararana kadar etkisini kaybedip bakteri üretmeye başlarlar. Bu durum faydadan çok zarar verir. Bu nedenle hazırladığınız kürü taze olarak hazırlayıp bekletmeden hemen tüketin. Bu periyot doğrultusunda 7 gün boyunca bağırsak boşaltma kürüne ara vermeden devam edin. Gün arasında da yaklaşık olarak iki litreden az olmamak şartı ile su tüketin. Böylelikle bağırsakların temizlenme süreci daha çabuk hızlanacaktır. Uyguladığınız 7 günlük kürün sonucunda rahatlamış ve temizlenmiş bir bağırsak sistemine ve mükemmel çalışan bir sindirim sistemine sahip olacaksınız. Aynı zamanda metabolizmanız da daha hızlı çalışarak tükettiğiniz besinleri daha çabuk yakmanızı sağlayacaktır.
]]>
Bağırsak Duvarı Kalınlaşması https://www.bagirsak.org/bagirsak-duvari-kalinlasmasi.html Tue, 28 Aug 2018 16:21:43 +0000 Bağırsak duvarı kalınlaşması, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, anüs ve yemek borusu gibi gastro-intestinal sistem elemanlarını yani sindirim sistemi elemanlarını tutan bir hastalıktır. Kalınlaşmanın olduğu ba Bağırsak duvarı kalınlaşması, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, anüs ve yemek borusu gibi gastro-intestinal sistem elemanlarını yani sindirim sistemi elemanlarını tutan bir hastalıktır. Kalınlaşmanın olduğu bağırsak bölümlerinde daralmalar meydana gelir. Bu kalınlaşma ve daralmalar sonucu besin emilimi geçişi zorlanmaktadır. Hastalar bunun bir kanser belirtisi olduğunu düşünürler ama kanser değildir. Fakat az da olsa kansere dönüşme riski taşırlar. Bu hastalık sıkça ince bağırsağın üçüncü ve son bölümü olan ileum kısmını tutar. Anüs ve kalın bağırsakta da sıklıkta ortaya çıkar. 

Bağırsak duvarı kalınlaşması neden oluşur

Bulaşıcı bir hastalık olmayan bu hastalık kişinin bağışıklık sisteminin çeşitli etkenlerle zayıflaması sonucu ortaya çıkar. Bağırsak kalınlaşması hastalığı her yaşta görülebilir ama daha çok 16-40 aralığında görülme sıklığı fazladır. Hastalığın nedenleri arasında beslenme bozukluğu, bağırsaktaki çeşitli bakteriler sebep olarak gösterilse de tam nedeni bilinmemekle birlikte çevresel ve ailesel faktörler hastalığın oluşumunda etkili değildir. Bağırsak kalınlaşması olan birinin çocuğunda bu hastalık ortaya çıkacak diye bir şey söz konusu değildir.

Bağırsak duvarı kalınlaşması belirtileri nelerdir
 • İdrar ve dışkılama esnasında kan ve iltihaplı akıntıların olması
 • Genital bölgede iltihaplı yaraların olması
 • Enfeksiyona neden olacağından dolayı yüksek ateş görülmesi
 • Kabızlık
 • İştahsızlık
 • Şişkinlik
 • Mide bulantısı
 • Kusma gibi belirtiler görülür.
Bağırsak duvarı kalınlaşması tedavisi:

Hastalığın tedavisinde medikal tedavi yani ilaç kullanımı ile birlikte diyete dikkat etmek yer alır. Süt, baharatlı yiyecekler gibi ağrıları artıran yiyeceklerden uzak durmak diyetin gerekliliklerindendir. Eğer ilerlemişse operatif tedavi yani cerrahi işlem yapılır. Duruma göre dar olan bağırsak segmentine stent takılıp genişletilerek ya da dar olan kısmın çıkarılıp uç uca birleştirme işlemi yapılarak cerrahi işlem yapılır.
]]>
İnce Bağırsak Uzunluğu https://www.bagirsak.org/ince-bagirsak-uzunlugu.html Tue, 28 Aug 2018 21:43:13 +0000 İnce bağırsak uzunluğu, sindirim kanalı içinde yer alan mide ile kalın bağırsaklar arasında bulunan çeşitli besinlerin sindirim ve emilim işleminin yapıldığı çok önemli bir organımızdır. İnce bağırsaklar 3 bölümden İnce bağırsak uzunluğu, sindirim kanalı içinde yer alan mide ile kalın bağırsaklar arasında bulunan çeşitli besinlerin sindirim ve emilim işleminin yapıldığı çok önemli bir organımızdır. İnce bağırsaklar 3 bölümden oluşur. Mideden kalın bağırsaklara doğru sırasıyla doudenum, jejenum ve ileum kısımlarından oluşur. İnce bağırsak uzunluğu 5 yaşından büyük insanlarda boyu yaklaşık olarak 6-8 metre civarındadır. Yani yetişkin bir insanın boyunun yaklaşık olarak 4 katı uzunluğunda oluyor. İnce bağırsak kendi içinde 3 bölüme ayrılmaktadır. Bu bölümlerin uzunlukları birbirinden farklıdır. Sindirilen besin çeşidine ve sindirim süresine göre farklılık göstermektedir. İnce bağırsaklar bu kadar uzun olmasına karşı, karın boşluğuna kıvrımlar şeklinde yerleştiği için uzunluğu fark edilmemektedir. İnce bağırsak bölümlerinden halk arasında on iki parmak bağırsağı adı verilen doudenum kısmı, 25 cm uzunluğundadır. Kısa olmasına rağmen ince bağırsağın en önemli bölümüdür. Çeşitli yağ, protein ve karbonhidratların sindirimini ve emilimini gerçekleştirir. İnce bağırsağın orta bölümü olan jejenum; yaklaşık 2-6 metre uzunluğundadır ve ince bağırsağın en uzun bölümüdür. İnce bağırsağın 3. ve son bölümü olan ileum ise; 2-4 metre uzunluğundadır.

İnce bağırsak uzunluğu, çeşitli canlılar arasında da farklılık gösterir. Yukarıda ki bağırsak uzunlukları insan için geçerli olan uzunluklardır. Hayvanlarda özellikle otçul hayvanlarda bu uzunluk değişiklik göstermektedir ve ince bağırsakları daha uzundur. Bunun nedeni otçul hayvanların selülozu sindirecek enzimleri olmadığı için ince bağırsak uzunluğu artırılarak selülozu sindirecek bakterilere daha fazla yüzey alanı sağlanmasıdır.
]]>
İnce Bağırsak Anatomisi https://www.bagirsak.org/ince-bagirsak-anatomisi.html Wed, 29 Aug 2018 10:26:10 +0000 İnce bağırsak anatomisi, İnce bağırsaklar pylordan valvae ileocaecalise kadar uzanır ve uzunluğu 6-7 metre çapı ise 3-4 cm'dir. Besinlerin sindirimi, emilimi ve emilmeden geri kalan kısmının kalın bağırsağa iletilmesiyle göre İnce bağırsak anatomisi, İnce bağırsaklar pylordan valvae ileocaecalise kadar uzanır ve uzunluğu 6-7 metre çapı ise 3-4 cm'dir. Besinlerin sindirimi, emilimi ve emilmeden geri kalan kısmının kalın bağırsağa iletilmesiyle görevlidir. Üç bölüme ayrılır; duodenum, jejenum ve ileum. 

Duodenum: Diğer bir adı on iki parmak bağırsağıdır. uzunluğu 25 cm'dir. İnce bağırsakların en kısa, en geniş çaplı ve en kalın duvarlı olan bölümüdür. Karın arka duvarına yapışıktır. C harfine benzer ve hareketsizdir. 

Jejenum ve İleum: Jejenum ve ileum serbestçe hareket edebilirler. İnce bağırsakların 2/5'i jejenum, 3/5'i ise ileumdan oluşmaktadır. Uzunluğu 5-6 metreye kadardır. İleum jejenuma göre; daha az damarlıdır, duvarı daha incedir, çapı daha küçüktür ve jejenuma göre damarları daha az ve rengi daha az kırmızıdır. 

İnce bağırsağın anatomik yapısı

Tunica serosa: Dış yüzü saran visseral peritondur.

Tela subserosa: Tunica serosayı tunica muscularise bağlar 

Tunica muscularis: Dışta stratum longitudinale, içte stratum circulare bulunur.

Tela submucosa: Damar, sinir ve lenfatikleri içerir.

Tunica mucosa: Bu tabakadaki düz kaslar kasılarak mukozaya pilikalı bir görünüm verir.
]]>
Bağırsak Ameliyatı Sonrası https://www.bagirsak.org/bagirsak-ameliyati-sonrasi.html Wed, 29 Aug 2018 14:02:36 +0000 Bağırsak ameliyatı, ince bağırsak veya kalın bağırsağa yapılan cerrahi girişimlerdir. Hastalığın çeşidine göre yapılan bağırsak ameliyatının amacı değişmektedir. Bağırsak ameliyatı sonrasında doktorun Bağırsak ameliyatı, ince bağırsak veya kalın bağırsağa yapılan cerrahi girişimlerdir. Hastalığın çeşidine göre yapılan bağırsak ameliyatının amacı değişmektedir. Bağırsak ameliyatı sonrasında doktorunuzun tavsiye ve önerilerine mutlaka uymanız ve dikkat etmeniz gerekmektedir. Bağırsaklarınızın eski ve sağlıklı haline gelebilmesi için zamana ihtiyaç vardır.

Bağırsak Ameliyatı Sonrası Dışkılama:

İlk altı ay dışkılamada değişiklik olabilir. Ağrılar, gaz sıkışmaları hatta kramplar bile görülebilir fakat zaman geçtikçe vücut buna uyum sağlayacaktır ve bu süreçte yiyecek ve içeceklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Günde bir defa dışkılama yaparak bağırsaklarınızı buna uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. Kabızlık veya ishal gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalı ve doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanımından kaçınmalısınız.

Bağırsak Ameliyatı Sonrası Diyet:

Ameliyat sonrası ilk ay kuru olmayan yumuşak ve sindirimi kolay yiyecekler tüketilmelidir. İlk haftalarda az ve sık yemek yemesi önerilmektedir. Bu dönemde hasta kuru yiyeceklerden kaçındığı gibi çiğ sebze ve meyvelerden, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durmalıdır. Su tüketimi günde iki litre olacak şekilde ayarlanmalıdır, sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Bağırsak Ameliyatı Sonrası Hareket:

Ameliyat sonrası kişiye rahatsızlık, ağrı verecek olan tüm iş ve hareketlerden kaçınılmalıdır. Kısa süreli yürüyüşler ve kısa mesafeli seyahatler yapılabilir. Kişinin kısıtlamalı hareket edebileceği zaman sınırı 3 ay kadardır. Bu süre dolmadan karın bölgesini zorlayacak her türlü hareketten uzak durulması gerekir.

Bağırsak Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon:

Her ameliyatta olduğu gibi bağırsak ameliyatında da enfeksiyon riski oldukça fazladır. Özellikle açık yara bulunması enfeksiyon için riskli bir zemin hazırlamaktadır. Ameliyat sonrası dönemde hijyen kurallarına mutlaka dikkat edilmesi gerekir, 3 - 6 aya kadar yara yerinin kapalı ve temiz olduğundan emin olmalısınız. Verilen ilaçlar doktorun tavsiye ettiği şekilde özenle kullanılmalıdır ve bol sıvı tüketilmelidir. 

Bağırsak ameliyatı sonrası hastaya büyük sorumluluklar düşmektedir. Tam tedavi sağlanabilmesi için hastanın verilen öneriler dışına çıkmaması gerekir ve beklenmedik bir durum karşısında doktora mutlaka başvurmalıdır.
]]>
Bağırsak Yapışması https://www.bagirsak.org/bagirsak-yapismasi.html Wed, 29 Aug 2018 21:04:20 +0000 Bağırsak yapışması; Genelikle bağırsak yapışması (adhezyon) durumu aslında ince bağırsağın yapışıklık olayına denilmektedir. Bu durum çoğunlukla ameliyat sonrasında meydana gelen bağırsak düğümlenmesi sebep o Bağırsak yapışması; Genelikle bağırsak yapışması (adhezyon) durumu aslında ince bağırsağın yapışıklık olayına denilmektedir. Bu durum çoğunlukla ameliyat sonrasında meydana gelen bağırsak düğümlenmesi sebep olmaktadır. Bunların dışında fıtıklar, crohn hastalığı, bağırsak dönmesi ve kanser gibi etmenler bağırsak yapışmasına sebep olmaktadır.

Bağırsak yapışması nedenleri
 • Apandisit ameliyatları
 • Mide ameliyatları
 • Kalın bağırsak ameliyatları (koleraktal cerrahi)
 • Fıtık ameliyatları
 • Yama ameliyatları (poliglaktin sırasında uygulanan greft ve polipropilen)
 • Jinokolojik ameliyatlar (kadın hastalıkları)
Bağırsak yapışması belirtileri
 • Karın kısmında şişlik
 • Kusma
 • Karında oluşan ağrı
 • Bulantı
 • Dışkıda kan bulunması
 • Ateş
 • İshal
 • Kabızlık
 • Nabızda artış olması (taşikardi)
Bağırsak yapışmasının hastanın vücudunda oluşturduğu değişiklikler

Yapışmanın olduğu kısımda darlık meydana gelir. Bununla beraber bağırsağın üst kısmında sıvı ve hava birikmesinden kaynaklı olarak bağırsağın üst tarafı genişler. Gerçekleşen bu olay ile yapışmanın olduğu kısımda üst ve alt kısımda ince bağırsağın hareketlerinde artışa sebep olur. Oluşan hareketlenme ile makat bölümünde gaz çıkışı ile beraber az bir tutarda yumuşak dışkıda oluşur. Bağırsak yapışmasından kaynaklı meydana gelen tıkanıklık mide ve ince bağırsak arasında bir bölgede olmuş ise kusmaya sebep olur. Oluşan bu tıkanıklıktan dolayı bağırsaktaki lenf damarlarında şişme ve ince bağırsak duvar tarafında da ödem meydana gelir.  Vücuttaki ince bağırsak bölümünün iç yüzeyine elektrolit, protein ve sıvı birikir. Bu nedenden dolayı vücutta tuz ve su kaybı olur.

Bağırsak yapışmasının teşhisi

Karın filmi: Karın filminde tanı değerinin %50-70 civarı tespiti vardır. Bu filmde genişlemiş olan bağırsak kısımlarının görülmesi bağırsak yapışmasının  tanısının koyulması için yeterli olmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi: Neredeyse bilgisayarlı tomografi sayesinde  %90 tanı koyulabilir. Bu yöntemle bağırsağın dışarısı ve içerisindeki sorunlar tespit edilebilir. Bağırsak tıkanıklığından söz edilebilmesi için bağırsağın alt bölümünde 1 ile 2,5 cm civarında olursa yapışmadan söz edilebilir. Duvarda olan kalınlaşma tıkanıklığın meydana geldiği dönemlerin başlarında görülür.

Ultrasonografi: Bağırsak yapışmasının tespitinde %90'a kadar varan tanıda oldukça  etkili olmaktadır.

İlaçlı ince bağırsak röntgeni: Diğer bir adı enteroklizis olarak geçmektedir. Hastaya röntgen sırasında baryumlu ilaç içirildikten sonra  bir kaç saat beklenir. Sonrasında hastanın belli aralıklar ile ince bağırsağının röntgeni çekilir. Verilen ilacın hastadaki bağırsak içerisinde ilerlemesi takip edilir. Böylece yapışmanın olduğu yer belirlenir. Bu sayede hastaya uygun kesin tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): Bilgisayarlı tomografi kadar bağırsak yapışmasının tespit etmesine rağmen bağırsak iltihabı ve kitle belirlemede yetersiz kalmaktadır. 

BT enteroklizis: Bu yöntem bilgisayarlı tomografi ve ince bağırsak röntgenin birleştirilmesidir. Bilgisayar tomografisi bağırsak düğümlenmesinde %50 başarılı iken  Bt enteroklizis  uygulaması ile %90 civarına kadar çıkmaktadır.

Bağırsak yapışmasının tedavisi

Bağırsak yapışması rahatsızlığın tedavisinde genel cerrahi tarafından gerçekleştirilir. İlk aşamada gastrik sonda yöntemiyle mide ve bağırsakta biriken sıvılar alınır. Tedavi uygulanan hastaya damar aracılığıyla serum verilir. Bu sayede vücuttaki sıvı ve tuz açığı giderilir. Ameliyatsız yapılan bu uygulama ile, bağırsak yapışmasının sonrasında o]]> Doğal Bağırsak Detoksu https://www.bagirsak.org/dogal-bagirsak-detoksu.html Thu, 30 Aug 2018 04:19:56 +0000 Doğal Bağırsak Detoksu, Bağırsak detoksu yapmak sağlık açısından oldukça faydalı bir yöntemdir. Çünkü zamanla bağırsak çeperinde zararlı bakteri ve mantarlar oluşacaktır. Bunlar kalın tabaka haline gelecektir. Bu yü Doğal Bağırsak Detoksu, Bağırsak detoksu yapmak sağlık açısından oldukça faydalı bir yöntemdir. Çünkü zamanla bağırsak çeperinde zararlı bakteri ve mantarlar oluşacaktır. Bunlar kalın tabaka haline gelecektir. Bu yüzden bağırsak temizliği yapılmazsa ciddi sağlık problemleri ile karşılaşılabilir. Bunlar kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık ve bağırsak gazıdır. Bağırsaklarımızı atık borusu gibi düşünebiliriz. Bu atık borusunda yeterince sıvı geçmez ise katı maddeler süpürülmez ve tıkanma meydana gelecektir.

İşte bu durumun önüne geçebilmek için sizlere doğal bağırsak detoksu nasıl yapılır bunun hakkında bilgi vereceğim.

 • Öncelikle günde en az sekiz bardak su tüketmeniz gerekir. Doğal detoks yöntemlerin başında bol su tüketmek gelmektedir.
 • Sabahları aç karnına tüketeceğiniz iki adet kuru kaysının faydası da büyüktür. Özellikle de bir bardak ılık su ile birlikte tüketeceğiniz kuru kayısı daha etkili olmaktadır. Daha sonrasında da kahvaltıdan önce yine ılık bir bardak suyun içine bir kaç damla limon veya sirke ekleyerek için.
 • Bağırsak detoksu ile başarılı bir sonuç elde etmeniz içinde dikkat etmeniz gereken durumlar söz konusudur. Bunlar ise kahve, kola ve alkol tüketmemenizdir. Çayı ise çok açık içmeye gayret göstermeniz gerekmektedir. Hamur işi tüketmek yerine daha sulu gıdalar, çorbalar tüketmenizi de tavsiye ediyorum genellikle sulu meyveler de tüketmeniz gerekir. Kızartmalardan ve kırmızı etten  mümkün olduğunca uzak durun derim. Çorbalarda ve salatalarda tuz yerine bol limon ve zerdeçal eşliğinde tüketmenizi  şiddetle tavsiye ediyorum.
 • Karabiberde bağırsak çalışmasında oldukça etkilidir. Karabiberin hem gaz giderici hem de bağırsak temizleyici etkisi söz konusudur.
 • Gece yatmadan önce de sabahları kahvaltıdan önce  yaptığınız gibi ılık limon veya sirkeli su içip öyle uyumanız lazım. Bu kürü aralıksız 10 gün uygulamanız gerekiyor. Ayrıca bu süreçte günde 8 saatten az uyumamanız da gerekmektedir.
 • Rezene çayını da bağırsaklarınızın çalışması için aşırıya kaçmamak şartı ile günde bir kahve fincanı içilmesi halinde bağırsak temizliğine yardımcı olacaktır.
 • Etkili bir doğal bağırsak detoksunu günde 20 dakika yapacağınız hafif yürüyüş ile desteklemeniz gerekecektir. Eğer ki yürüyüşe çıkamazsanız evin içinde yapacağınız karın egzersizleri de işe yarayacaktır.
]]>
Doğal Bağırsak Temizliği https://www.bagirsak.org/dogal-bagirsak-temizligi.html Thu, 30 Aug 2018 13:13:28 +0000 Doğal Bağırsak Temizliği, Bağırsak temizliği sanıldığından daha önemli bir durumdur. Bağırsak temizliği ile vücutta biriken toksin ve mikroplardan arınma sağlanarak daha sağlıklı ve kaliteli  bir yaşam sürdürmeye y Doğal Bağırsak Temizliği, Bağırsak temizliği sanıldığından daha önemli bir durumdur. Bağırsak temizliği ile vücutta biriken toksin ve mikroplardan arınma sağlanarak daha sağlıklı ve kaliteli  bir yaşam sürdürmeye yardımcı olur. Bağırsak temizliği ile bağırsakların daha etkili çalışılması sağlanır. Bağırsak temizliği yapılmaz ise bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu sağlık sorunlarının başında ise böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunları baş göstermeye başlar. Bağırsak tıkanması durumu da var bu durum sonucunda da kolonda mukus kurur ve vücut için zehirli toksinler üretmeye başlar. Bu durumda insan sağlığını olumsuz yönde etkiler  ve kişinin kaliteli ve sağlıklı yaşamasına engel olur. Bağırsak tıkanması bazı nedenlerden ötürü ortaya çıkar. Bu durumların başında tüketilen sağlıksız abur cuburlar ve kimyasal maddeleri üzerinde barındıran yiyeceklerin tüketilmesi ile meydana gelir. Bundan dolayı yapacağınız bağırsak temizliği sayesinde bu durumdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. 

Doğal bağırsak temizliği ile yapacağınız basit şeylerden bahsetmek istiyorum. Bunların başında lavman gelmektedir. Ancak bu yöntem belli bir ekipman gerektirdiğinden tek başınıza yapmanız bazı yaralanmalara sebebiyet verebileceği için pek bu yöntemi tavsiye etmiyorum. İkinci yöntem ise daha kolay ve daha sağlıklı bir yöntemdir. Bu yöntem ise keten tohumu unu ile yapacağınız bir uygulama çeşididir. Keten tohumu unu gayet doğal bir bağırsak temizleme yöntemidir. Basit ve doğal bir yöntem olan keten tohumu unu ile yapacağınız doğal bağırsak temizliği ile üç hafta da etkili bir sonuç alabilirsiniz. Günlük tüketeceğiniz bir yemek kaşığı keten tohumu unu ile dışkının tamamen bağırsaklardan dışarı atılmasını sağlar ve bağırsaklarınızda var olan parazitlerden etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz. Keten tohumu unu sadece bağırsak temizliğine yardımcı olmaz bunun yanı sırada bir çok faydası bulunmaktadır ve bu faydaları da saymakla bitmez. Kanser, kalp hastalıkları, diyabet, inme risklerini de en aza indirir. Bu faydalarının yanı sıra da kolesterol seviyesini düşürerek yağ metabolizmasını düzenleyen olumlu etkisi de bulunur. Özetle aşağıda belirtilen sorunlardan bir veya birkaçını yaşıyor iseniz keten tohumu ununu kullanarak sıkıntılarınızı çözebilirsiniz.

 • Kabızlık, ishal, şişkinlik, gaz, yorgunluk
 • Görme sıkıntısı yaşıyor iseniz, hafıza kaybı, baş ağrısı
 • Solunum yollarında var olan sıkıntı ve enfeksiyon
 • Kolay kilo alımı, hazımsızlık, düşük enerji
 • Gastrit, mide ülseri, kolit rahatsızlığı
 • İdrar yolları enfeksiyonu, sistit rahatsızlığı
 • Soğuk algınlığı, öksürük, alerji ve kronik rahatsızlıklar

]]>
Bağırsak Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon https://www.bagirsak.org/bagirsak-ameliyati-sonrasi-enfeksiyon.html Fri, 31 Aug 2018 10:30:11 +0000 Bağırsak ameliyatı sonrası enfeksiyon, riski hemen hemen her hastada bulunmaktadır. Cerrahi müdahale bir hastalık için uygulanabilecek en son çare olarak kabul edilmektedir. Özellikle bağırsak hastalıkları ile mücadelede e Bağırsak ameliyatı sonrası enfeksiyon, riski hemen hemen her hastada bulunmaktadır. Cerrahi müdahale bir hastalık için uygulanabilecek en son çare olarak kabul edilmektedir. Özellikle bağırsak hastalıkları ile mücadelede en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak çok sık uygulanmaktadır. Her cerrahi müdahalenin kendisine göre bir kısım avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu nedenle doktorun cerrahi müdahaleye karar vermesi her zaman kolay olmaz. Cerrahi müdahalenin başarılı bir şeklide gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Cerrahi müdahale sonrasında hastanın, hasta refakatçisinin ve sağlık personelinin üzerine düşen bazı görevler bulunmaktadır. Bu görevlerin usulüne uygun olarak yerine getirilmesi de cerrahi müdahalenin başarısı kadar büyük önem arz etmektedir. Aksi halde hasta ameliyat öncesi halinden daha kötü sağlık sorunları ile mücadele etmek zorunda kalabilir. 

Bağırsak ameliyatı sonrası enfeksiyon riskine karşı yapılması gerekenler:
 • Bu konuda hem hastaya heme hastaya bakacak kişilere büyük görevler düşmektedir. Bağırsak ameliyatından sonra oluşan enfeksiyon bazen ameliyat öncesinde ya da operasyon sırasında oluşmuş olabilir. Bu nedenle hastaların mümkün olduğu kadar steril ortamda ve hijyen kurallarına uygun aletlerle ameliyat edilmesi gerekir. 
 • Ameliyat sonrası hastanın dikişleri için düzenli pansuman önemlidir. Bu işlem mutlaka ehil kimseler tarafından yerine getirilmelidir. 
 • Ameliyat sonrasında vücutta oluşan zararlı maddelerin de atılması gerekir. Bunun için bol sıvı alınması önerilir. 
 • Dikişlerde bazen estetik uygulanabilir ve bu durumda dikişler alınmadan iyileşme gerçekleşir. Fakat tüm ameliyat yerlerinin birbiriyle kaynaşması ayları alır. Bu nedenle ağır kaldırmak, zor fiziki aktiviteler yapmak dikişlerin açılarak enfeksiyon kapmasına neden olabilir. 
 • Bağırsak ameliyatı sonrası enfeksiyona karşı korunabilmek için hastanın ziyaretinin ilk birkaç hafta dikkatli bir şekilde sağlanması gerekir. Özellikle grip, nezle gibi enfeksiyonlu kişilerin hasta ziyaretine alınmamasına özen gösterilmelidir. 
]]> Bağırsak Solucanı Ameliyatı https://www.bagirsak.org/bagirsak-solucani-ameliyati.html Sat, 01 Sep 2018 02:50:34 +0000 Bağırsak solucanı ameliyatı, ameliyathane ortamında, anestezi altında, karın ameliyatı olup, bağırsağın boşaltılması işlemidir. Bağırsak içinde yuvalanmış solucanlar bağırsak içinden kesilip çıkarılır. Bağırsa Bağırsak solucanı ameliyatı, ameliyathane ortamında, anestezi altında, karın ameliyatı olup, bağırsağın boşaltılması işlemidir. Bağırsak içinde yuvalanmış solucanlar bağırsak içinden kesilip çıkarılır. Bağırsak solucanı ameliyatı karın ağrısı mide bulantısı ile başlayabilir. Basit bir karın ağrısı ve mide bulantısı gibi olmayan, hastanın bağırsağındaki kitlenin solucan olduğu anlaşılması yapılan tetkik ve tahliller sonucunda belirlenir. Dünyada dört kişiden birinde görülen solucan ameliyatla sonuçlanır.

Bağırsak solucanı ameliyatı nasıl yapılır 

Hızla üreyen solucanları fark edilmeyerek çoğalması ve bağırsağı doldurması neticesinde karar verilen bir operasyondur. 1,5-2 saat gibi süren bir ameliyat ile temizlenir.
Bağırsak solucanı ameliyatı sonrası en fazla bir hafta hastanede kalınır, takipler yapılmak üzere hasta taburcu edilir. Reçete edilen ilaçlarla tekrarlamaması için önlemler alınır. Kirli ortam, kirli su, kanalizasyon karışmış su, içme sularının temizliği som derece önemlidir. Ameliyat sonrası bakım, temizlik ve özellikle ellerin sürekli yıkanması hastalığa bir daha yakalanmamak için önemli tedbirlerdir. Bağırsak solucanı bulaşıcı bir hastalıktır. Aile içinde de bulaşma riski vardır. Aynı tuvaleti kullanma, el yoluyla bulaşma riskleri vardır. Aile bireylerinde karın ağrısı, kusma, ishal, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtiler olduğu zaman mutlaka bir doktora başvurunuz. Tedavi edilmediği durumlarda bu solucanlar beyin ve böbrekler kadar ilerleyebiliyor. Bu şekilde olması da ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.  

Bağırsak solucanı ameliyatı sırasında kalın bağırsak ve ince bağırsağın birleştiği yerde biriken solucanlar tespit edilmektedir. Bağırsakları tıkanınca da hastada karın ağrısı, kusma, ishal, halsizlik, iştahsızlık gibi şikayetler olabiliyor.  Bağırsak solucanı ameliyatı esnasında çıkarılmayan solucanlar kalın bağırsağın doktor tarafından el yardımıyla sıkılması sonucu çıkarılmaya çalışılıyor. Çok nadir de olsa görülebilen bağırsak tıkanması yaşamamak için hijyenik yaşama ve kullanılan içme sularına dikkat edilmesi gerekir. Erken fark edilen bağırsak solucanlarında tedavi başlanarak ameliyat aşamasına kalmadan sorunu çözebilirsiniz. Gaitada solucan görülmesi halinde doktorunuza başvurmalısınız.
]]>
İnce Bağırsak İltihabı https://www.bagirsak.org/ince-bagirsak-iltihabi.html Sat, 01 Sep 2018 14:35:55 +0000 İnce bağırsak iltihabı, İnce bağırsakta bulunan ince zarın çeşitli faktörlerle yapısının bozulması ile meydana gelir. Buna sebep olan başlıca faktörler vücuda giren mikroplar ve zehirli kimyasal maddelerdir. Bu bakteriler v İnce bağırsak iltihabı, İnce bağırsakta bulunan ince zarın çeşitli faktörlerle yapısının bozulması ile meydana gelir. Buna sebep olan başlıca faktörler vücuda giren mikroplar ve zehirli kimyasal maddelerdir. Bu bakteriler ve patojenler bağırsak zarına zarar vermesi sonucunda iltihaplanmalar meydana gelir.

İnce bağırsak iltihabı neden oluşur

Asıl nedeni bilinmemekle beraber bozuk gıdaların tüketilmesi, yıkanmadan yenen sebze ve meyveler, bayat tüketilen et, yumurta, konservelerin tüketilmesiyle bazı psikolojik ve genetik faktörlerinde bağırsak iltihabına neden olduğu düşünülmektedir.

İnce bağırsak iltihabı belirtileri nelerdir
 • Karın ağrısı ve uzun süreli devam eden kramp şeklindeki ağrılar.
 • Karından sesler gelmesi ve mide ve bağırsaklarda gaz birikimi.
 • İştah kaybı, su kaybı, ishal.
 • B12 vitamini emielemeyeceği için kansızlık (anemi) görülebilir.
 • Dışkıda kan görülmesi (hematekezya)
 • Belirgin kilo kayıpları görülür.
 • ince bağırsak iltihabı olduğu için emilim ve sindirim zorlaşır.
 • Ateş yükselmesi ve titremelerin görülmesi.
Tedavi yöntemi nelerdir

İnce bağırsak iltihabı için mutlaka tedavi olunmalıdır. Kendi kendine geçmeyeceği gibi ilerledikçe daha çok zararlı hale gelecektir. Tedavi yöntemleri şu şekildedir;
 • İshal gibi nedenlerden dolayı sıvı kaybeden hastalara sıvı replasmanı yapılır.
 • Hastada mineral kaybıda olacağı için sıvı yüklemesi yaparken elektrolit sıvı verilmelidir.
 • Bakterilere bağlı bir iltihaplanma ise antibiyotik tedavisi sağlanmalıdır.
 • Kanamaların şiddetine bağlı olarak demir ve kan transplantasyonu yapılmalıdır.
 • Beslenmeyede dikkat edilmelidir. İshale neden olacak besinler (süt gibi) tüketilmemelidir. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve bol sıvı tüketilmelidir.
 • Hastalık seyrinde oluşan yapışıklık, buna bağlı tıkanmalar fistül ve abseler varsa bunlar için cerrahi tedavi gerekebilir.
Ayrıca crohn hastalığı, çölyak hastalığı gibi hastalıklarda ince bağırsak iltihabı yapabilir. Crohn hastalığı; sindirim sisteminde ağızdan anüse kadar iç yüzeyde iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Tüm sindirim kanalı yüzeyinde rastlanabilir ama en fazla ince bağırsakta iltihap oluşturur. Nedeni tam olarak belli değildir. Sigara, kalıtsal etkenler, ağır metallere mazuriyet vb. durumların etkili olduğu düşünülmektedir. Çölyok hastalığı, baklagil ve tahıllarda bulunan gluten proteininin sindirilememesi durumudur ve ince bağırsak iltihabına sebep olduğu bilinmektedir.

]]>
12 Parmak Bağırsağı Ülseri https://www.bagirsak.org/12-parmak-bagirsagi-ulseri.html Sun, 02 Sep 2018 05:27:33 +0000 12 Parmak Bağırsağı Ülseri,  12 parmak bağırsağı ince bağırsağın ilk 25 santimetresini oluşturur. C harfine benzer bir görünümü vardır. Tedavisi yapılmayan bazı hastalıklar 12 parmak bağırsağı  ülserine sebep olur 12 Parmak Bağırsağı Ülseri,  12 parmak bağırsağı ince bağırsağın ilk 25 santimetresini oluşturur. C harfine benzer bir görünümü vardır. Tedavisi yapılmayan bazı hastalıklar 12 parmak bağırsağı  ülserine sebep olur bunlar nelerdir Gastrit, sinir sistemi bozukluğu, asit fazlalığı bunun yanında sigara, kahve ve çayın fazla tüketilmesi, dengesiz beslenme, hormon dengesizliği, hamur işi ve baharatların fazla tüketimi, aşırı sıcak ve soğuk besinler tüketilmesi bu hastalıklar 12 parmak bağırsağı ülserine sebep olan hastalıklardır. Diğer ve en etkili belirtisi ise mide ekşimesi, ağza ekşi su gelmesidir. 12 parmak bağırsak ülseri mide ülserine göre daha fazla görülür. Erkeklerde görülme oranı kadınlarda görülme oranına göre çok daha yüksektir. 

12 Parmak Bağırsağı Ülseri Belirtileri

Bu hastalık genelde kronik şekilde olur. Genellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde artış görülür. Yemeklerden ortalama 2 saat sonra kadar çıkan ağrı rahatsız edici bir şekildedir. Ağrı oluştuğu zaman hastanın süt gibi alkali yiyecekleri yemesi ya da daha hafif bir şekilde beslenmesi ağrı hafifletecektir. Yaşanan ağrı eğer kramp, yanma veya batma şeklinde ise bu ülser belirtisi olabilir. Genellikle bu belirtiler karın bölgesinin sağ üst kısmında meydana gelir fakat daha sonra vücudun sağ kısmı olarak yayılabilir sağ omuz, sırtın sağ tarafı gibi. İştah kapama gibi bir sıkıntı yaratmadığı gibi ağrı yaşamamak için daha fazla yemek yemeğe ihtiyaç duyan hastalarda kilo alımı gözlenir. Yediğimiz veya içtiğimiz sıcak ya da soğuk besinler ağrımızı arttırır aynı şekilde hızlı yemek yeme gibi ve alkol tüketimi ağrılara sebep olur. 


12 Parmak Bağırsağı Ülseri Tedavisi

Bu ülser tedavisinde yatıştırıcı ilaçlar kullanılır. İlaç tedavisinin yanında en etkili tedavi yöntemi diyet yapmaktan geçiyor. Beslenmemizde baharatlı yiyecekleri kullanmamalı, alkollü içecekler tüketmemeli, çay, kahve ve kola tarzı içeceklerden kaçınmalıyız çünkü bu yiyecek ve içecekler mide asidini arttırıcı yöndedir bu yüzden ağrı tetikler ve iyileşme sürecini geciktirir. Sigarayı kesinlikle kullanmamalıyız. 12 parmak bağırsağı ülserinde süt ağrıyı azaltıcı bir etkendir fakat fazla kullanımında bununda zararı vardır aynı şekilde mide asidini azaltıcı haplar kullanabiliriz fakat bunu yeterli bir miktarda yapmalıyız fazla kullanım ağrıyı kesmeyeceği gibi daha farklı sonuçlar ortaya çıkartabilir.
]]>
Bağırsak Hastalıkları https://www.bagirsak.org/bagirsak-hastaliklari.html Sun, 02 Sep 2018 10:55:33 +0000 Bağırsak hastalıkları, makat ile mide arasında kalan bölümde oluşan, ince ve kalın bağırsak olarak isimlendirilen organlarda ortaya çıkan hastalıkların genel ismidir. Bağırsak Hastalıkları Nelerdir Bağırsak hastalıkları, makat ile mide arasında kalan bölümde oluşan, ince ve kalın bağırsak olarak isimlendirilen organlarda ortaya çıkan hastalıkların genel ismidir.

Bağırsak Hastalıkları Nelerdir

Bağırsak Apsesi: Bağırsak apsesi isimli bağırsak hastalıkları verem, entomoeba gibi enfeksiyonlarla ilişkili olarak ortaya çıkabileceği gibi, kolitlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Acil tıbbi müdahale gerektiren bağırsak hastalıklarından bir tanesidir. Bağırsak apsesi hastalığının teşhisi için fiziksel muayene, tam kan veya hemogram testi, abdominal grafi, ultrasonografi ve abdominal MR gibi tetkik yöntemleri kullanılmaktadır. Bu türdeki bir bağırsak hastalığı ilaçlara olumlu cevap vermez ise, cerrahi yöntemler ile müdahale edilebilmektedir.

Bağırsak Perforasyonu: Bu tür bağırsak hastalıkları iltihabi ve enfeksiyonel durumlar sonucunda, bağırsak kanserleri gibi durumlarda, radyasyona maruz kalma sonrasında meydana çıkan bağırsak tahribatlarında veyahut da kesici aletler ile oluşan bağırsak delinmelerini belirtmektedir. Bağırsak perforasyonu acil tıbbi müdahale gerektiren bir bağırsak rahatsızlığıdır.

Bağırsak Fistülü: Bağırsakta oluşan apseler, enfeksiyonlar, tümörler sonucunda oluşan tünel biçimindeki hasarlardır.

Ülseratif Kolit Hastalığı: Ülseratif kolit adlı bağırsak hastalığı genel olarak ergenlik sonrası ve 30’lu yaşlar arasında görülen bir rahatsızlıktır. Oluşum sebebi genellikle genetik açıdan yatkınlıktır. Kalın bağırsak içerisinde gelişim göstermektedir. Yemek yeme sonrasında şikayetler ortaya çıkar. Bu şikayetler genellikle iltihaplı ve kanlı şekilde dışkılamadır. Karın ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, yüksek ateş ve iştahta değişim olmamasına rağmen kilo düşüşleri meydana gelmektedir. Ülseratif kolit hastalığı endoskopi ile teşhis edilmektedir. Tedavisi genellikle ilaç iledir.

Crohn Hastalığı: Crohn hastalığı genetik geçişli bir hastalık olarak bilinmektedir. 15-30 yaş arası kişilerde sıklıkla rastlanabilmektedir. İltihabi bir hastalıktır, hastalığa neden olan iltihap bağırsak duvarında hasarlara neden olmaktadır. Crohn isimli bağırsak hastalığı karın ağrısı semptomu ile kendini göstermektedir. Ancak karın ağrısı bütün karnı kapsamaz, sağ alt kısımda görülür. Karın ağrıları dışkılama öncesinde veyahut yemek yemeden önce görülmektedir. Hasta dışkısını yaptıktan sonra kendisini rahatlamış hissetmektedir. İshal, kilo kayıpları ve yorgunluk gibi semptomlar da görülmektedir. Crohn hastalığının teşhisi de ülseratif kolitte olduğu gibi endoskopi iledir ve ilaç tedavisi kullanılmaktadır.

Çölyak Hastalığı: Tahıl ve glutenli besinlere karşı bağışıklık sisteminin hassasiyet oluşturmasına çölyak hastalığı adı verilmektedir. Çölyak, besinlerin ince bağırsakta emiliminde bozukluk yaşanması sonucunda oluşan bir bağırsak hastalığı türüdür. Genellikle çocukluk dönemlerinde veyahut erişkinlik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Gluten içeren gıdaların tüketilmesinden 2 saat kadar sonra ishal, karın ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk ve halsizlik, şişkinlik gibi problemlerin başlaması ile karakteristiktir. Bunların yanı sıra kansızlık, adale krampları gibi sorunlarda ortaya çıkabilmektedir. Çölyak hastalığının teşhisi endoskopi ve kan testleri ile yapılmaktadır. Tedavisi yalnızca glutensiz besin tüketmektir.

Kabızlık: Normal bir bağırsak düzenine sahip olan kimselerin gün içerisinde 1 veya 2 defa dışkılaması gerekmektedir. Yeme düzenindeki alışkanlıklar göz önüne alınır ise haftada 3 kez dışkılama da normal olarak kabul edilebilmektedir. Ancak bazı kimselerin bağırsak hareketlerinde azalmalar meydana geldiğinden dolayı dışkılama azalır. Bu şekilde ortaya çıkan bağırsak hastalıklarına ise kabızlık denmektedir. Bazı kimselerde ise başka bir hastalık ile ilişkili olarak kabızlık meydana çıkmaktadır. Diyaber, nörolojik hastalıklar, tiroit bezinde tembellik, bazı ilaçlar, lifs]]> Bağırsak Kanseri Öldürürmü https://www.bagirsak.org/bagirsak-kanseri-oldururmu.html Sun, 02 Sep 2018 23:08:36 +0000 Bağırsak Kanseri Öldürürmü; İnsan nüfusunun artması ile bir çok hastalık artmaktadır. Günümüzde bir çok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların çoğuna gelişen tıp ile çözüm bulunabilirken bazılarına ise hiçbir Bağırsak Kanseri Öldürürmü; İnsan nüfusunun artması ile bir çok hastalık artmaktadır. Günümüzde bir çok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların çoğuna gelişen tıp ile çözüm bulunabilirken bazılarına ise hiçbir şey yapılamıyor. Günümüzde ki en büyük hastalıklardan biri ise kanserdir. Kanser eskiden çok nadir görülen bir hastalık iken şimdi ise popüler bir hal almış durumdadır. Kanserin bir çok türü bulunmaktadır. Kan kanseri,boğaz kanseri gibi bir çok türü vardır. Bağırsak kanseri ise bu türlerden biridir. Bağırsak kanseri öldürür mü soru herkesin aklına gelen ilk şeydir. Bu sorunun cevabı diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis ile bağırsak kanseri öldürmez diyebiliriz. Fakat bağırsak kanseri son evrede ise gelişen tıp ile 36 ay yaşayabilmektir. Kısaca tedaviye başlamak için geç kalınmış bağırsak kanseri öldürür. Bütün kanser çeşitlerinde olduğu gibi bağırsak kanserinde de en büyük ilaç moraldir. Bağırsak kanserinin ölüm ile sonuçlanmaması için sadece moral değil aynı zamanda kemoterapi de yapılmalıdır. Dediğim gibi hastalık eğer son evresinde ise bunlar sadece hastanın hayatının biraz daha uzamasını sağlar ancak daha başlangıç evresinde ise moral ve kemoterapi hayat kurtarır.]]> Bağırsak Kanseri Ameliyatı https://www.bagirsak.org/bagirsak-kanseri-ameliyati.html Mon, 03 Sep 2018 09:24:15 +0000 Bağırsak Kanseri Ameliyatı; Bağırsak sindirim sistemine ait olan organımızdır. İnce bağırsak ve kalın bağırsak ( kolon ve rektum ) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İnce bağırsak, bağırsakların en uzun olan kıs Bağırsak Kanseri Ameliyatı; Bağırsak sindirim sistemine ait olan organımızdır. İnce bağırsak ve kalın bağırsak ( kolon ve rektum ) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İnce bağırsak, bağırsakların en uzun olan kısmıdır. Kalın bağırsağa göre daha dar olduğundan dolayı ince olarak adlandırılır. İnce bağırsak kanseri nadiren görülür. Kalın bağırsak kolon ve rektumdan oluşur. Bağırsak kanseri en iç tabakada başlar ve tedavi edilmezse bağırsak duvarına doğru ilerler. Hastalığın tanısı günümüzde oldukça kolaydır. Kolonoskopi sayesinde hastanın bütün kalın bağırsağı görüntülenir ve bu sayede teşhis kısa bir sürede konur. 


Bağırsak kanseri ameliyatı sebepleri,

Kalın bağırsak veya kolon kanseri rahatsızlıklarında başlıca tedavi şeklidir. Tümörü ve lenf bezlerini çıkarmaya yönelik cerrahi bir işlemdir. Ameliyat öncesinde bağırsak temizlenir. Bağırsak kanseri ameliyatı, açık ameliyat, kapalı ameliyat ve robotik cerrahi yöntemlerinden birisi ile gerçekleştirilir. Bağırsağın devamlılığı sağlıklı olan iki ucun birleştirilmesi ile sağlanır. Çoğu hastada cerrah kalın bağırsak veya rektumun sağlıklı parçalarını tekrar birleştirir. 
]]>
Bağırsak Mikrobu https://www.bagirsak.org/bagirsak-mikrobu.html Mon, 03 Sep 2018 22:23:10 +0000 Bağırsak mikrobu, kişinin yediği besinlerle doğrudan ilişkili olarak bağırsaklara bulaşan çeşitli parazit ve bakterilerdir. Bağırsak mikrobu, kişinin günlük hayatını doğrudan etkiler. Tüketilen etlerin iyi pişmemiş Bağırsak mikrobu, kişinin yediği besinlerle doğrudan ilişkili olarak bağırsaklara bulaşan çeşitli parazit ve bakterilerdir. Bağırsak mikrobu, kişinin günlük hayatını doğrudan etkiler. Tüketilen etlerin iyi pişmemiş olması, çiğ olan besinler tüketmek veya yiyeceklerin hijyenik olmamasına bağlı olarak oluşurlar. Bağırsağı mikrop almış bir vücudun, dışkısınsa bir takım sorunlar meydana gelir. Kanama, renk değişikliği, ağrı ve tuvalete çıkmakta zorlanmak en büyük belirtileridir. Bağırsak mikrobu olan kişilerde ishal, kabızlık gibi sorunlar çok sık yaşanır. Bu problemler sindirim sistemini doğrudan etkiler. Buna bağlı olarak ta midede yoğun şişkinlikler ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Bağırsak mikrobunun nasıl bir enfeksiyon olduğunu veya ne derecede olduğunu anlayabilmek için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Sürekli, şiddetli ve kendini devam eden durumlar ciddi bir bağırsak hastalığı olabilir.

Bağırsak mikrobu beraberinde oluşacak rahatsızlıklar nelerdir
 • Kilo kaybı,
 • İştahta azalma,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Ateş,
 • İshal veya kabızlık,
 • Sindirim de zorlanma,
 • Mide de bulantı veya yanma hissi,
 • Dışkı renginde bozukluk veya kanama da bağırsak mikrobunun vücutta neden olduğu etkenlerdir.
Bağırsak mikrobu yaşayan kişilerde yapılması gerekenler
 • Bol bol su içmek bakterilerin daha erken vücuttan atılmasına yardım eder.
 • Kişi hareketsiz kalmamalıdır. Tuvalete çıkmak hareket eden vücutlar da daha kolay olur.
 • Düzenli spor ve egzersizler yapılabilir.
 • Yeşil sebzeler, bol bol meyve ve sindirimi kolay yiyecekler tüketilmelidir.
 • Özellikle akşam yemeklerinden sonra kısa yürüyüşler yapılabilir.
 • Doyma hissinden fazlası kesinlikle yenmemelidir.
 • Bunlarla birlikte doktor kontrolü altında alınan doğru antibiyotiklerde bağırsak mikrobunun en uygun tedavisidir.
]]>
Bağırsak Kurtları https://www.bagirsak.org/bagirsak-kurtlari.html Tue, 04 Sep 2018 17:56:17 +0000 Bağırsak kurtları, genelde beyaz solucanı andıran parazit canlılardır. İnsan vücudunda ince bağırsak ve kalın bağırsakta yaşamlarını sürdürürler. Çok fazla çoğalıp bağırsaklara yerleştiyse kalın bağırsaktan çık Bağırsak kurtları, genelde beyaz solucanı andıran parazit canlılardır. İnsan vücudunda ince bağırsak ve kalın bağırsakta yaşamlarını sürdürürler. Çok fazla çoğalıp bağırsaklara yerleştiyse kalın bağırsaktan çıkarak mesaneye doğru ilerleyebilirler. Bağırsak kurtları yumurtayla çoğalırlar, kıl kurdu ve tenyalardır. Ülkemizde en çok rastlanan türü kıl kurdudur. Kıl kurtları bir kaç milli metre çapında ve bir kaç santim boyundadır. Fakat tenyalar daha korkutucu boyları bir kaç metreyi bulabilir, tedavi edilmezse.

Bağırsak Kurtları Nasıl Bulaşır

Özellikle çocukların sevdiği salam, sosis türü işlenmiş etler heleki hijyen açısından da dikkat edilmezse bağırsağınız da tenya oluşumu kaçınılmaz. Sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalı ve hata sirkeli suyla durulanmalı.İlk önce ellerimizi yıkamamız da fayda var. Tabi son zamanlarda satışı da oldukça fazla yaygın olan çiğ köfteler bunların hepsiyle vücudumuza parazit yumurtaları giriş yapabilir sonuç kaçınılmaz bağırsak kurtları. Parazitler topraktan ya da hayvan dışkılarıyla da bulaşabilir. Kıl kurtları havadan bile bulaşabilir o kadar tehlikeli. İnsanlar arasında birbirlerine bulaştırma olasılığı da var. Özellikler küçük çocuklarda, hijyen kurallarını çok iyi bilmedikleri için  çocuklar bu hastalığı birbirlerine çok kolay bulaştırabilirler, özellikler toplu alanlarda, ortak kullanılan tuvaletlerde, okullarda temizlik çok önemli.

Bağırsak Kurtlarının Belirtileri

Aslında belirtileri vücutta bulunan miktarına göre değişiklik gösterebilir ve hata hiç bir belirtisi bile olmayabilir.
 • Karın ağrıları garip bir şekilde olur
 • Normalden fazla ishal olmak yada kabız olmak
 • Anlam veremediğimiz bir şekilde huzursuzluk
 • Makat bölgesinde kaşıntı
 • Hafif mide bulantısı
 • İştah da azalma yada tam tersi aşırı yemek yeme isteği
 • Kansızlık ve vitamin eksikliği
 • Geceleri yatarken ağızdan salya gelmesi
Bu belirtileri takip etmemiz ve bir doktora başvurup tahlil yaptırmamız da fayda var.  İnce bağırsakta yaşayan kurtlar yediğimiz besinlerin vitaminlerini bizden önce emdikleri için bize bir şey kalmıyor ve vitaminsiz kalıyoruz. Bazı kurtlar bağırsaktan kan emer buda kansızlığa yol açar.

Bağırsak Kurdu Tahlili Nasıl Yapılır

Bağırsak kurdunun teşhisine ilk önce bundan şikayeti olan hastanın anlattıkları dinlenmeli. Hastanın çevresinde daha önceden bu rahatsızlığı geçirmiş bir yakını var mı yok mu iye bakılmalı. Hastanın nerede yemek yediği, nerede su içtiğine bakılmalı. Ve bunun sonunda başvuru yaptığımız doktor bağırsak kurdundan şüphelenilirse gaita testi  istenir. Hastanın dışkı örneği incelendiği zaman kesin teşhis konulabilir. Tabi bu testi bir kere yaptırmakla konu kapanmaz en az belirli aralıklarla üç yada dört kez test tekrarlanmalı. Sebebine gelecek olursak her dışkıda bağırsak kurdu yumurtası olmayabilir.

Bağırsak Kurdu Tedavisi Nasıl Yapılır

Tabi bir çok hastalıkta olduğu gibi bağırsak kurdu tedavisinde de bitkisel yöntemler kullanılabilir belki ama hiç riske girmeye gerek yok direk doktorunuzun önerdiği şurubu iki doz şeklinde kullanmakta fayda var. İlk dozu aldıktan sonra onbeş günlük bir aradan sonra ikinci doz alınır. İçimizdeki kurtlar için şurubumuzu  içtik fakat tedavimiz bitmedi. Tırnak içlerine yada iç çamaşırımıza yerleşmiş olan parazit yumurtasını da yok etmemiz lazım bunu da çok iyi bir şekilde hijyenle sağlayabiliriz. Çamaşır suyu kullanmamızda fayda var evdeki bütün kapı kollarını iyice silmeliyiz. Çamaşırlarımızı kaynatmalıyız. Tedavimize bütün aile üyeleri dahil olabilir çünkü birbirine bulaştırma riski var.
]]>
Bağırsak İltihabına Ne İyi Gelir https://www.bagirsak.org/bagirsak-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Sep 2018 06:58:28 +0000 Bağırsak İltihabına Ne İyi Gelir; Bağırsak iltihabı birçok kişinin yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Gerek tüketilen gıdaların bozuk olmasın gerek içtiğimiz suların zararlı olması nedeniyle  bağırsak iltih Bağırsak İltihabına Ne İyi Gelir; Bağırsak iltihabı birçok kişinin yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Gerek tüketilen gıdaların bozuk olmasın gerek içtiğimiz suların zararlı olması nedeniyle  bağırsak iltihabı yaşanmaktadır. Bağırsak iltihabı için özellikle yiyeceklere ve içilen suların sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir. Özellikle gıda bozukluğu nedeniyle yaşanan zehirlenmeler bağırsak iltihabına neden olmaktadır. Fakat her yiyecek herkes de aynı etkiyi  yaratmayabilir. Mide güçlü olan kişilerin bağırsak iltihabı yaşaması çok nadirdir. Bağırsak iltihaplanmasının ilk evresin de ateşlenme yaşanmaktadır. Daha sonra ise ishal, halsizlik, baş dönmesi gibi belirtiler yaşanmaktadır. Bu belirtilerin yaşanması ile birlikte kişiler yiyeceklerine dikkat etmeli ve kısa sürede doktora başvurmaları gerekmektedir. Bağırsak iltihaplanması için gerekli önlemler alınmazsa ileri düzey mide rahatsızlıklarına neden olabilir.  Bağırsak iltihabı için doktora başvurmanın yanı sıra iltihaba iyi gelen yiyecekler tüketmekde gerekir. 

Bağırsak İltihabına Karşı; 

Anason: Anason bağırsak hazmını kolaylaştırmaktadır. Bağırsak iltihabı ile birlikte yaşanan gaz oluşumuna iyi gelmektedir. 

Armut: Bağırsağın direncini artırır ve aynı zamanda bağırsağın yumuşamasını sağlayarak kabızlığı engeller.

Biberiye Çayı:  Bağırsak iltihabının yanı sıra mideye de iyi gelmektedir.  Bağırsağı güçlendirir.

Kekik: Bağırsakta bulunan parazitlerin giderilmesine ve parazit oluşumunu engeller. Bağırsak yaşanan rahatsızlıklara iyi gelir. 

Melisa: Bağırsak iltihabı sonucu yaşanan ağrılara iyi gelmektedir. 

Tarhun Otu: Mide ve özellikle bağırsak da oluşan gaz oluşumuna iyi gelmektedir. Şişkinliği alır. 

Kimyon: Bağırsak ağrısına ve mide ağrısına iyi gelir. 

Nar Kabuğu: Bağırsak iltihabı sonucu bağırsak da oluşan kurtların ve solucanların düşürülmesine iyi gelir. Ayrıca narın mide de bulunan mukoza tabakasını güçlendirerek bağırsak iltihabını engeller. 

Bamya: Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayarak bağırsak iltihabını önler.

Kabak Çekirdeği: Bağırsakları yumuşatarak sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak da var olan kurtların düşürülmesini sağlar.

Ayva: Ayva mideyi güçlendirerek zehirlenme sıklığını azaltır. Mide direncini artırır. Bağırsak iltihabına da iyi gelmektedir. 

Havuç: Havucun içinde bulunan uçucu yağ asitleri bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.  Bağırsak iltihabı için özellikle havuç suyu yada havuç suyu ile yapılan meyve suları tercih edilmelidir. Uçucu yağ asitleri bağırsak iltihabının kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Fasulye: Fasulye her ne kadar bağırsak da gaz oluşumuna neden olsa da sağlığa uygun şekilde pişirme yöntemi yöntemi ile bağırsak iltihabına iyi gelmektedir. Fasulyenin içinde bulunan uçucu yağ asitleri bağırsağın hızlanmasını sağlar ve iltihap oluşumunu engeller.
]]>
Bağırsak Kurdu Çeşitleri https://www.bagirsak.org/bagirsak-kurdu-cesitleri.html Wed, 05 Sep 2018 17:07:28 +0000 Bağırsak kurdu çeşitleri, insan bağırsağında yaşayan ve sindirilmiş besinleri tüketerek veya çıkardıkları atık maddeler aracılığı ile insan sağlığını olumsuz etkileyen parazit canlıların çeşitleridir. Bağırsak ku Bağırsak kurdu çeşitleri, insan bağırsağında yaşayan ve sindirilmiş besinleri tüketerek veya çıkardıkları atık maddeler aracılığı ile insan sağlığını olumsuz etkileyen parazit canlıların çeşitleridir. Bağırsak kurtları insan bağırsağında yaşarlar ve hepsinin ortak özelliği bağırsak florasını bozmaları ve besinlerden yeterince faydalanmayı engellemeleridir. Bağırsağımızda yaşayan bakterilerden bazılarının vücudumuz için faydalı olmalarının aksine bağırsak kurdu çeşitlerinin hepsi son derece zararlı ve parazit özelliklidir. 

Bağırsak kurdu çeşitleri 
 • Yuvarlak solucan: Oldukça basit yapılı, yuvarlak, 15-25 cm. boyutlarında olan asalak canlılardır. Bağırsaklara yerleşerek sindirilmiş besinleri tüketirler. Öksürük, kilo kaybı, ishal gibi belirtilere sebep olabilir. Dişi bir yuvarlak solucan günde 150.000'den fazla yumurta bıurakabilir. Bu yumurtalar kanalizasyon sisteminin olmadığı yerde toprağa karışarak besinler ve toprakla temas sonucu veya sineklerin çiğ besinler (özellikle çiğ et) üzerine konması ile insana bulaşır. Tedavisi için oral yoldan pirantel pamoat, mebendazol ve albendazol içeren ilaçlar kullanılır.
 • Kıl kurdu: Bağırsak kurdu çeşitleri arasında boyu en küçük olanlardan birisidir. Yaklaşık 1 cm. boyundadır. İplik tanelerine benzemesi nedeniyle kıl kurdu adıyla da anılmaktadır. Daha çok küçük çocuklarda bulunur ve anüsten dışarıya çıkarak kaşıntıya sebep olabilir. Dişileri yumurtalarını anüs çevresine (genellikle geceleri) bırakırlar. Bu da gece anüs kaşıntısına sebebiyet verir. Yumurtaların bulaştığı çamaşırlar vasıtasıyla tekrar ağız yoluyla vücuda girerek sürekli bir döngü halini alır. Tedavisi için priantel pamoat kullanılır. Parazitten kurtulmak için ilaç tedavisinin bütün aileye aynı anda uygulanması ve iç çamaşırları ile yatak çarşaflarının yüksek sıcaklıkta kaynatılarak yıkanması gerekmektedir.
 • Kancalı kurt: Bağırsak kurdu çeşitleri arasında aşırı derecede zararlı bir parazittir. Bağırsaklarda demir emilimini engellediğinden kansızlığa neden olur. Şekil itibariyle kamçıya benzediğinden aynı zamanda kamçılı kurt adıyla anılmaktadır. Uzunluğu 5 cm.'yi bulabilmektedir. Bağırsaklardan kan damarlarına girerek akciğerlere ulaşıp akciğer sorunlarına da yol açabilmektedir. Kansızlık ve akciğerlere ulaşması durumunda öksürük gibi belirtileri vardır. Tedavisi mebendazol ile yapılır.
 • Şerit (Tenya): Bağırsak kurdu çeşitleri arasında boyu en uzun olanıdır. Bazı vakalarda 5 metreye ulaşan şerit bildirimleri yapılmıştır. Buna karşın genişliği nadiren 3 mm. üzerinde olur. Dişisi günde bir milyon civarında yumurta bırakabilir. Boğumlardan meydana gelir ve her boğum yumurta bırakabilecek durumda olur. Kilo kaybı, ishal ve kansızlık parazitin bariz belirtileridir. Pirazikuantel ve niklozamid verilerek tedavi edilir. Genellikle tek dozla tedavi sağlanır. Ölen tenyanın bağırsaklardan atılabilmesi için müshil kullanılması hekim tarafından reçete edilebilir.
Bağırsak kurdu çeşitleri ile mücadele çok basit olmakla birlikte tanısı genelde geç konulmaktadır. İştahsızlık olmaksızın kilo kaybı, halsizlik, demir eksikliği ve demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi gibi durumlarda bir hekime başvurmak erken tanı için önemlidir.
]]>
İnce Bağırsak Görevi https://www.bagirsak.org/ince-bagirsak-gorevi.html Wed, 05 Sep 2018 21:25:21 +0000 İnce Bağırsak Görevi; İnce bağırsak vücudun boşaltım yapmasını sağlayan organlar arasında yer almaktadır. İnce  bağırsak uzun ve katlıdır. İnce bağırsak ortalama 7 ile 8 metre uzunluğunda ve 3 ile 4 cm kalınlığınd İnce Bağırsak Görevi; İnce bağırsak vücudun boşaltım yapmasını sağlayan organlar arasında yer almaktadır. İnce  bağırsak uzun ve katlıdır. İnce bağırsak ortalama 7 ile 8 metre uzunluğunda ve 3 ile 4 cm kalınlığındadır. İnce bağırsak kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Besinlerin kana geçtiği yerde bulunmaktadır. Her bir kıvrımın farklı bölümleri bulunmaktadır.  İnce bağırsağın başlangıç noktası yaklaşık 25 cm kadarı mideden sonraki kısmı oluşturmaktadır. Mideden sonra gelen kısım on iki parmak bağırsakları olarak da bilinmektedir.  On iki parmak bağırsağı karaciğer ve pankreas ile birlikte çalışmaktadır. İnce bağırsak ağız yoluyla alınan ve sindirilemeyen yiyeceklerin mideye gönderilmesi ile göreve başlamaktadır. Mide de sindirilemeyen proteinler ve yağlar ince bağırsağa gönderilir. 

İnce Bağırsağın Görevleri
 • İnce bağırsak fiziki sindirimin yanı sıra kimyasal sindirimi de gerçekleştirmektedir. 
 • İnce bağırsak besinlerin sindirilmesini sağlar.  Bunun yanı sıra besinlerin emilmesini de gerçekleştirmektedir.
 • Vücuda alınan yağların sindirimi ilk olarak ince bağırsak da gerçekleşmektedir. 
 • Ağız yoluyla alınan ve mideden geçen besinlerin son olarak buraya ulaşmış besin parçalarının parçalanmasını sağlar.
 • Sindirim sonucu besinlerin kana geçmesini sağlar.
 • Pankreas ve karaciğerden gelen enzimlerin sindirilmesini sağlar.
]]>
Bağırsak Temizliği Kürü https://www.bagirsak.org/bagirsak-temizligi-kuru.html Thu, 06 Sep 2018 14:06:34 +0000 Bağırsak temizliği kürü, sindirim sistemi olan bağırsakların dinlenmeye ve temizliğe ihtiyacı vardır. Daha sağlıklı olabilmek için sindirim sisteminde oluşan zehirli atıklar ve toksinlerin atılması gerekmektedir. Bu nedenle Bağırsak temizliği kürü, sindirim sistemi olan bağırsakların dinlenmeye ve temizliğe ihtiyacı vardır. Daha sağlıklı olabilmek için sindirim sisteminde oluşan zehirli atıklar ve toksinlerin atılması gerekmektedir. Bu nedenle bağırsak temizliği kürü mutlaka kişilerce uygulanmalıdır. Bazen kalın bağırsaktaki atıklar ve toksinler birikerek kişinin hasta olmasına neden olur. Bağırsak temizliği sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak için gereklidir. Bağırsak temizliğine önem verilmezse kişilerde karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi ciddi sorunlar ortaya çıkar. Bağırsak temizliği kürü kişilerin kolayca evinde bulacağı malzemelerle yapılmaktadır. Bir çok kişi için kür denilince çok para harcayarak yapacağınız bir kür gelmesin üstelik çok kolay yapılmaktadır. Bilinçli bir beslenme ve sıvı tüketimlerinde vücudun atık maddeleri ve toksinleri atması sonucu bağırsak temizliği kürü yapılması kişiyi son derece rahatlatacaktır.

Bağırsak temizliği kürü: 

Bir çok kişinin evinde bulundurduğu 1 adet havuç, 1 adet elma, 1 yaprak lahana, 1 adet şeker pancarı, tere, dereotu, ve maydanoz gibi gıdaların suyu sıkılarak sabah akşam aç karnına bir su bardağı içilerek yaklaşık 1 hafta düzenli içilmelidir.
 
Görüldüğü gibi çok kolay ve pratik hazırlanan bağırsak temizliği kürü yaklaşık 1 hafta kullanıldığı taktirde bağırsaktaki  zararlı maddeleri dışarı atar. Böylece bağırsak rahatlamış olur ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olursunuz. Bunların yanı sıra tüketilmesi gereken gıdalar ve içeceklerin önemi de son derece büyüktür. Bağırsak temizliğinde en büyük etkenlerden biride su tüketimidir. Kişilerin günlük su tüketimi 8 ile 10 su bardağı suyu tüketmeleri gerek. Bu son derece bağırsak temizliği için önemli ve bağırsağı çalıştırmaktadır. Günlük ve taze gıdalar olmasına dikkat edilmeli elma suyu bağırsak temizliğinde etkisi büyüktür. Haftada en az 3 yada 4 su bardağı taze sıkılmış elma suyu bağırsaktaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Elma suyu içemeyen kişilerin elma tüketmeleri de aynı işlemi görür.

]]>
Bağırsak Solucanı https://www.bagirsak.org/bagirsak-solucani.html Fri, 07 Sep 2018 00:01:14 +0000 Bağırsak solucanı, Solucanlar omurgasız canlılardır. Yaşamlarını asalak olaraktan sürdürürler, İnsan vücudunda genel olarak ince bağırsakta yaşarlar, bu yaşantılarını iyice yerleşerek devam etmek isterler bu arada v Bağırsak solucanı, Solucanlar omurgasız canlılardır. Yaşamlarını asalak olaraktan sürdürürler, İnsan vücudunda genel olarak ince bağırsakta yaşarlar, bu yaşantılarını iyice yerleşerek devam etmek isterler bu arada vücuda iltihap yayarlar. Bağırsaklardaki solucanlar vücudumuza nasıl girip yerleştiğini ta ilkokul sıralarında öğretmenlerimizin özellikle üstüne basa basa anlattığı şudur. Kirlenmiş olan ellerin yıkanmaması, yediğimiz meyveleri yıkamadan yememiz, kirli ve pis olan sulardan içilmesi nedeniyle önce vücudumuza larva olarak yerleşen mikroplar silindirik yapıları daha sonra büyür ve solucan olurlar çok hızlı bir şekilde büyür ve yaklaşık 40 cm. kadar olurlar. Bu parazitler şayet larva iken akciğere kadar ulaşırsa daha başka hastalıklara sebep olur. Yani özellikle akciğerlerde iltihaplanmaya yol açar. Tabi bu sıkıntıların tedavisi kesinlikle zor değildir. Çeşitli ilaçlar kullanmak suretiyle tedavide sonuç almak pekâlâ mümkün. Bağırsaklardaki solucanlar dış kaynaklı olup, bu bize tedavide imkansız hastalığa kesinlikle yol açmaz, sadece insanın yaşam kalitesini düşürüp, değişik olumsuzluklar yaşamamıza neden olur. Bağırsak solucanlarının en çok rastlanan türü demek daha doğru olacaktır. Kıl kurdu dememiz mümkündür. Çoğu kez bu parazitler hiçbir şekilde iltihap oluşturmadan da gelişmeleri pek ala mümkündür. Bağırsak solucanı en çok çocuklarda görülmektedir. Bunun nedeni yurt, okul, çocuk yuvası gibi tuvaletlerin müşterek kullanıldığı ve hijyene dikkat edilmeyen yerlerde kendini göstermektedir. Dünya genelinde oldukça sık gözlemlenen bu bağırsak solucanı, bazı önemli hastalıklarda neden olabilir. Bağırsak solucanı olan insanlar, çok hafif de olsa çeşitli bağırsak enfeksiyonları yaşarlar. Bu sıkıntılar tedavi edilmediği anda önemli akciğer sorunlarında zemin hazırlamış olurlar. Ülkemizde en sık görülen parazitler kıl kurdudur. Bu parazitler yaklaşık olarak iki, üç, santimetre boyunda olurlar. Bu tenyalar tedavi edilmediği zaman, bir, iki metreye ulaşmaktadırlar. 

Bağırsak solucanı türleri 

 • Şerit ve ya tenya: Bahsettiğimiz parazitler insan bağırsaklarında 1-2 metreye varan uzunlukta olurlar. Bu bağırsak solucanları vücudumuza nasıl geçer tabi ki hayvansal besinler, su ürünlerinden, domuz eti, yiyenlerde ve genel olarak baktığımızda çiğ yenen et et kaynaklıdır.
 • Çengelli kurt: Bu solucan türü genel olarak içeceklerden, yani kirli su, bu parazit on iki parmak bağırsağına adeta demir atar. Burada tek yaptığı şey kan emerek gelişir, tabi buda insanlarda büyük oranda kansızlığa neden olurlar.
 • Askaritler: Bu solucanlar genel olarak ince bağırsaklara yerleşerek yaşarlar, bu solucan tamamen sebzelerden, ya da insan gübrelerini kullanarak ya da kanalizasyon sularını kullanarak yetiştirilen sebze ve meyvelerden geçtiği bilinmektedir.
 • Oksiyürler: Bu bağırsak solucanları genel olarak küçük çocukların kalın bağırsaklarına yerleşirler ve çok aşırı rahatsızlık sebebidirler. Karın ağrısı, aşırı sinir, belirtileri arasında gösterilmektedir.

Bağırsaklarda oluşan solucanların, tedavisi genellikle hastanelerde yapılan bazı tahlillerden geçer. Yapılan bu tahliller sonucu solucanın çeşitti saptanabilir. Yapılan bu saptamaların sonunda bu parazitlere uygun olan tedavi şekli belirlenerek uygulamaya zaman geçirmeden yapılması sanırım en doğrusu olacaktır. Yani bu sorununu kısa sürede çözüme kavuşması için doktorların önerdiği ilaçları aksatmadan kullanmak en güzeli olacaktır.

Bağırsak solucanından kurtulmanın pratik çözümleri, Genelde bu parazitlerden kurtulmak için pratik olan çözümler geliştirilip, Anadolu’da yıllardan beri uygulanmış olup, halende uygulanmaktadır.

 • Nar bitkisi kökü çok makbuldür. Kaynatılarak aç karnı tüketilir.
 • Bir diğer uygulama aç karna sarımsağı çiğnemeden günlük 1 diş yirmi gün boyunca devam edilmeli son gün ise 6 diş daha alınarak tedavi sonlandırılmalıdır.
 • Kıl kurdu dökmek için, Kabak çekirdeğ]]> Bağırsak Tenyası https://www.bagirsak.org/bagirsak-tenyasi.html Fri, 07 Sep 2018 11:54:20 +0000 Bağırsak tenyası, insan dahil memeli canlıların bağırsaklarında yaşayan ve yaşadığı canlıya çok büyük zararlar veren parazit bir canlıdır. Başta domuz, inek, eşek, koyun, insan gibi memeliler olmak üzere hemen hemen tüm Bağırsak tenyası, insan dahil memeli canlıların bağırsaklarında yaşayan ve yaşadığı canlıya çok büyük zararlar veren parazit bir canlıdır. Başta domuz, inek, eşek, koyun, insan gibi memeliler olmak üzere hemen hemen tüm karasal memelilerde yaşayabilen tenya, ilaç tedavisi ile basitçe mücadele edilebilecek bir asalaktır. Bağırsak tenyasının halk arasındaki diğer adı şerittir.

  Bağırsak tenyası yapısı: Tenya boğumlardan oluşan, boyu 15 metreyi bulabilen ancak kalınlığı en fazla 5 milimetre civarında olan, yassı bir yapıdadır. Boğumların her birisi ayrı ayrı yumurtlama yeteneğine sahiptir ve bir tenya günde iki milyon kadar yumurta bırakabilir. Domuz tenyası, balık tenyası ve inek tenyası gibi çeşitleri vardır.

  Bağırsak tenyası bulaşma yolları: Bağırsak tenyası yumurtaları dışkı ile dış ortama atıldıktan sonra toprak ile temas, otobur hayvanların otlarken yumurtaları yemesi, iyi yıkanmamış çiğ sebze ve meyveler, iyi pişirilmemiş et ile memeli canlıların vücuduna alınır. Vücuda giren tenya bağırsaklara ulaştığında yumurtadan çıkarak kurtçuk haline gelir. 1-3 ay içerisinde yetişkin hale gelerek üremeye başlar. 

  Bağırsak tenyası belirtileri: Bağırsaklarda yaşayan parazit bir canlı olan tenya iştahta azalma olmamasına rağmen kilo kaybına, demir eksikliği ve kansızlığa, öksürüğe, halsizliğe neden olarak kendini belli eder. Kesin tanı dışkı incelemesiyle konulabilir.

  Bağırsak tenyası tedavisi: Bağırsak tenyası tedavisi oldukça kolay bir parazittir. Genellikle tek doz pirazikuantel veya niklozamid türü ilaçlar ile tedavi mümkün olsa da iki hafta sonra bir doz daha kullanmak kesin sonuç alınması için yeterlidir. Ölü tenyaların bağırsaktan atılabilmesi için müshil gibi bağırsak boşaltıcı ilaçlar kullanılmalıdır. Tedavi sadece kişi ile sınırlı kalmamalı, beraber yaşadığı herkeste parazit olsun olmasın ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

  Bağırsak tenyası korunma yolları: Bağırsak tenyasından korunmak için sebze ve meyveler iyi yıkanmalı, çiğ etler mutlaka iyice pişirilerek yenilmelidir. Tuvalet sonrası eller iyice yıkanmalı, kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Özellikle domuz tenyası tedavisinin geç yapılması durumunda tenya kan yolu ile dokulara geçerek kist oluşmasına sebep olabilir. Beyin, akciğer gibi hayati organlarda tutulum yapan tenya ile mücadele hem daha güç olmakta, hemde tenyanın bu bölgelerde kalıcı hasarlar bırakma ihtimali bulunmaktadır.
  ]]>
  Bağırsak Temizliği https://www.bagirsak.org/bagirsak-temizligi.html Fri, 07 Sep 2018 20:03:39 +0000 Bağırsak Temizliği, sanıldığından çok daha önemlidir. Eğer ki bağırsak temizliği yapılmaz ise belli bir süre sonra bağırsak çeperinde zararlı bakteri ve mantarlar meydana gelecektir. Bunun için bağırsak temizliği insan Bağırsak Temizliği, sanıldığından çok daha önemlidir. Eğer ki bağırsak temizliği yapılmaz ise belli bir süre sonra bağırsak çeperinde zararlı bakteri ve mantarlar meydana gelecektir. Bunun için bağırsak temizliği insan sağlığı için büyük önem teşkil etmektedir. Bağırsak temizliğinin birçok yöntemi bulunmaktadır. Bunlar arasında lavman, müshil, bitkisel çaylar, enzimler ve magnezyum. 

  Bağırsak temizliği için neler yapılır şimdi bunun için önerilerde bulunacağım.
  • Bağırsak temizleyen meyveler arasında elma önemli bir yer tutmaktadır. Bağırsak ve sindirim sağlığı için etkili bir meyvedir elma. Bağırsak hareketlerini teşvik eder ve böylelikle karaciğer ve sindirim sistemi sağlığını geliştirir. Sindirim sisteminde var olan toksinlerin dışarı atılması konusunda yardımcı olmaktadır. Sabahları kahve, çay yerine taze elma suyu tüketmeniz bağırsak temizliği açısından çok büyük önem teşkil etmektedir. Gün içerisinde birkaç kez taze elmada tüketebilirsiniz.
  • Bağırsak temizleyen yiyecekler arasında yoğurt başta gelmektedir. Yoğurt canlı kültürler içerir. Bundan dolayı da bağırsaklarda var olan bakterilerin ölmesinde etkili olacaktır. Bu yüzden her gün bir kase tüketeceğiniz yoğurt ile bağırsaklarınıza büyük iyilik yapmış olacaksınız. Yoğurt herkesin bildiği üzere tam bir kalsiyum deposudur. Bu özelliği sayesinde de bağırsak astarında olan hücrelerin büyümesini teşvik eder. Hazımsızlık yaşayanlarında yoğurt tüketmesini öneririm.
  • Bağırsakları temizleyen gıdaların başında lifli gıdalar gelmektedir. Lifli gıdaların bağırsaklar açısından faydası ise bağırsaklarda var olan maddelerin temizlenmesini konusunda yardımcı olmaktadır. Lifli gıdalar bol tüketildiğinde vücutta var olan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına da yardımcı olmaktadır. Lifli gıdalar arasında yulaf, ahududu, armut, marul, bezelye, enginar, brokoli gelmektedir.
  • Çiğ sebze suyu da bağırsak temizliğine yardımcı olmaktadır. Bağırsaklarda var olan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Çiğ sebze suyu tüketimi aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu nemi de karşılar.
  • Limon suyu da bağırsak temizliği açısından önem teşkil etmektedir. Limon suyu sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan bir içecektir. Doğal bir antioksidan görevi görür. Aynı zamanda c vitamin deposu olan limon bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Limon suyu aç karnına tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü faydasını bu şekilde görürsünüz.
  • Bağırsak temizliğine yardımcı olacak bitkilerin başında da zencefil gelmektedir. Zencefiller taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Taze zencefilleri püre haline getirdikten sonra tüketilmeli bu şekilde daha etkili olmaktadır. Zencefil püresinin içine biraz bal ve su ilave edilerek günde bir kez olmak şartı ile tüketilmesi gerekmektedir.
  • Bağırsak temizliğinde fazla su tüketiminin de faydası oldukça fazladır. Özellikle sabah uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak ılık suyun bağırsak üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Bağırsakları harekete geçirmektedir. Gün bitimine kadar yaklaşık olarak 10-12 bardak su içmiş olmanız gerekmektedir. Su tüketimine ilave olarak taze meyve veya sebze suları da tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır.
  • Aloe verada bağırsak temizliğinde ve sindirim sistemi üzerinde olumlu yönde etkili olmaktadır. Aloe veranın herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Aloe vera bağırsak sağlığına olumlu etkisi bulunmakta ve ayrıca kabızlığı da önlemektedir. Aloe jeli bitki yapraklarından ayıklanmaktadır. Biraz limon suyu ilave edilerek karışım buzdolabında bekletilir eğer istenilirse biraz bal ilave edilerek günde bir defa içilmelidir.
  ]]>
  Bağırsak Guruldaması https://www.bagirsak.org/bagirsak-guruldamasi.html Sat, 08 Sep 2018 19:59:01 +0000 Bağırsak guruldaması, kişiyi bazı durumlarda çok mahcup edebiliyor. Bu guruldamayı herkes aç olunduğu için olduğunu sanıyor ancak bunun birçok nedeni vardır. Bağırsak guruldama şikayetine halk arasında pek çok Bağırsak guruldaması, kişiyi bazı durumlarda çok mahcup edebiliyor. Bu guruldamayı herkes aç olunduğu için olduğunu sanıyor ancak bunun birçok nedeni vardır. Bağırsak guruldama şikayetine halk arasında pek çok rastlamak mümkün olabiliyor. Duyulan bu garip sesler guruldama şeklinde duyulur. Bu guruldama genellikle kişi aç olduğu durumlarda gözlenebiliyor. Ancak bu guruldamanın pek çok nedeni vardır. Bu etkenler kişinin midesinde veya bağırsağından ses gelmesine neden olur. Eğer bu sesler bu etkenler yünden çıkmıyorsa kişinin bağırsağında bir sorun olduğu rahatlıkla görülebilir. 

Bağırsak guruldaması nedenleri

Açlık: Bu guruldama kişinin aç olduğu zaman çıkıyorsa vücudunuzun size yemek yemeyi hatırlatması amaçlıdır. Vücut açlığı hissettiği zaman bu sesler çıkabilir. Ancak yemekten yeni kalktığınızda da ses çıkıyorsa tam doymamış olduğunuz için çıkıyordur. Eğer bu ses duyulduktan sonra alkol veya onun gibi sıvılar tüketilirse bu sesler daha da arttırır. 

Uykusuzluk: Çoğu insanlar işleri dolayısıyla uykusuz kalabiliyor. Eğer bu zamanda guruldama sesi geliyorsa bilin ki uykusuzluktan dolayıdır. Uykunuzu tam aldığınız zaman bu sesler kesilecektir. Bu uykusuzluk yüzünden kişi kendi istemeden de olsa stres yapar bu ses o yüzden çıkabilir.

Hızlı Yemek Yeme: Hızlı yemek yiyen insanlar genellikle gıdayı fazla çiğnemeden yutar ve bu gıdalar fazla çiğnenmediği için bağırsak öğütmede zorlanır. Zorlandığı için bu sesler çıkar. Birde yemek yerken kişiler ağzı kapalı yemelidirler. Aksi halde kişi ağzı açık yerken ağzından hava girer ve bağırsakta ses çıkartır. 
]]>
Bağırsak Kalınlaşması https://www.bagirsak.org/bagirsak-kalinlasmasi.html Sun, 09 Sep 2018 13:18:32 +0000 Bağırsak Kalınlaşması, sindirim sisteminde etkili olan ve ve insan hayatını tehlikeye sokabilen bir tür hastalıktır. Bu hastalığın oluşum süreci ve oluşum şekli faklılıklar göstermektedir. Bazen insan vücudun Bağırsak Kalınlaşması, sindirim sisteminde etkili olan ve ve insan hayatını tehlikeye sokabilen bir tür hastalıktır. Bu hastalığın oluşum süreci ve oluşum şekli faklılıklar göstermektedir. Bazen insan vücudunda birkaç organı etkileyebilir. Bunun yanı sıra yemek borusunda daralma olabilir ve bağırsaklarda incelemelere rastlamak mümkün olabilir. Bu durum anüste iltihaplara neden olabilir ciddi rahatsızlıklar meydana getirebilir. Eskiden insanlar bu tür hastalıklara yakalananları kanser olarak düşünürdü. Bu hastalık kanser olmasa da kansere yol açabilir. Günümüz de tıp bir hayli ilerlemiş ve geçmişte çok büyük hastalıklar olarak görülen bazı problemlerin tedavisi oldukça basit bir hal almıştır. Tıp biliminin ilerlemesi insan sağlığını korumaya, oluşabilecek hastalıklara karşı tedavi uygulamaya yardımcı olmuştur. 

Bağırsak kalınlaşması hastalığı ince bağırsakta olmaktadır. Tüm araştırmalara rağmen bu hastalığın nedenini bulunamamıştır. Bulaşıcı olmayan bu hastalık genelde ergenlik çağından itibaren rastlanılmaya başlanır. Hastalığa virüslerin sebep olduğu tahmin edilmektedir.Bunun yanı sıra stres ve sinirinde bu hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Bu tür sorunlar da ise psikolojik destek alınmalı ve hastalığın ilerlemesine engel olmaya çalışılmalıdır. Hastalığın insan üzerinde birçok belirtisi vardır.

Bağırsak kalınlaşması belirtileri
 • Bu hastalığa yakalananlar çoğunlukla karın ağrısı ve karında şişkinlikten şikayetçi olurlar.
 • Diğer belirtileri ise kabızlık, kilo kaybı ve kusmadır.
 • Hastalığın ileri safhalarında  dışkı çıkarmak oldukça zordur ve dışkıda kan görülebilir.
 • Anüs bölgesi de  bu hastalıktan etkilenebilir ve iltihaplar oluşabilir.
Bu bağırsak hastalığı önlem alınmaz ise insan hayatını tehdit edebilir. Hastalığın teşhisi çabucak konulmalı ve müdahale edilmelidir. Bu hastalık bağırsak dışında bazı organların da etkilenmesi söz konusu olabilir.

Bağırsak kalınlaşması diğer organlarımızı ne şekilde etkiler
 • Cildimizde oluşabilecek pembe renkte ufak şişkinlikler. Bu şişkinlikler cildimizde ağrı yapabilir.
 • Gözde iltihaplanmalar meydana gelebilir ve akıntıya rastlamak mümkün olabilir.
 • Ağız içinde ve dil altında küçük beyaz yaralar meydana gelebilir.
 • Diz, el, ayak ve diğer eklem yerlerinde ağrılar meydana gelebilir.
Bu hastalığın tedavisi tam olarak mümkün olmayabilir. Bağırsak kalınlaşmasını önlemek için kendimiz gözlem yapmalıyız. Günlük yediğimiz yiyecekleri ve içtiğimiz içecekleri hazmetme sonucunda ağrı veya rahatsızlık verip vermediğini gözlemlemeliyiz. Gözlemleme sonucu şikayetinizi arttıran besinlerden uzak durulmalı ve tüketilmemelidir. Stresten uzak durulmalı ve sinirlenmemeye çalışılmalıdır. Sinir ve stresin bu hastalığın sebepleri arasında olduğu tahmin edilmektedir. İştah kesilmesi şikayeti olduğunda ise baharatlı yiyecekler denenmelidir. Bu tür yiyecekler mideyi ve sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir. Bazı durumlarda doktorlar ağızdan beslenmeyi kesebilir ilaç tedavisi yapılır veya damar yoluyla beslenme sağlanabilir. Bağırsakta darlık problemi olanlar ise ameliyat ile bu şikayetinden kurtulabilir.
]]>
Hassas Bağırsak Sendromu Diyeti https://www.bagirsak.org/hassas-bagirsak-sendromu-diyeti.html Mon, 10 Sep 2018 05:26:50 +0000 Hassas bağırsak sendromu diyeti, hassas bağırsak genellikle karşılaşılan problemler arasında yer alırken; kişinin tükettiği yiyecekler ile birebir ilişki içerisindedir Bu sebepten dolayı kişinin kendini rahatsız eden gıdalar Hassas bağırsak sendromu diyeti, hassas bağırsak genellikle karşılaşılan problemler arasında yer alırken; kişinin tükettiği yiyecekler ile birebir ilişki içerisindedir Bu sebepten dolayı kişinin kendini rahatsız eden gıdaları anlaması için tükettiği yiyeceklerin listesini yapması önemlidir. Bağırsağın hassas olması sebebiyle tüketilen bazı yiyeceklerin gaz yapması gibi sebeplerden dolayı kişide hassasiyet gözlenir. Bu sebepten dolayı gaz içeren yiyeceklerin tüketilmemesi hassas bağırsak sendromu diyetinde oldukça önemlidir. Hassas bağırsak da önemli olan lifli gıdaların tüketilerek bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktır. Bu sebepten dolayı kişinin sebze, meyve, yumuşak gıdalar, çorbası ve sıvı içecekler tüketmesi bağırsak hareketinde son derece etkili olacaktır. Hassas bağırsak sendromu diyeti bulunan kişilerin sürekli karın ağrısı çekmesi, karında şişlik, kabızlık gibi problemler yaşaması dolayısı ile vakit kaybedilmeden doktora gitmesi gerekirken; yapılan testlerin ardından hassas bağırsak sendromu teşhisi konulmuş ise doktorun uygulayacağı diyet listesi ile bu problemin ortadan kaldırılması sağlanır. Şimdi hassas bağırsak sendromu diyetinde olması gereken yiyeceklerden bahsedelim.

Hassas bağırsak sendromu diyeti ve tüketilecek gıdalar

Hassas bağırsak şikayeti bulunan kişilerin öncelikli olarak alkol, kafein ve sigara gibi olumsuz alışkanlıklardan uzak durması bağırsakların düzenli çalışması için oldukça önemlidir. Ayrıca bu kişilerin tatlandırıcı içeren gıdaları tüketmemesi bal ve aşırı şekerli meyveler tüketmemesi gerekir. Bazı ürünlerde bulunan gaz oranının yüksek olması tüketilmesi halinde aşırı rahatsızlık vereceğinden dolayı bu gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Bunların başında karnabahar, brüksel lahanası, sarımsak, soğan, lahana, karalahana fasulye gibi gıdaların aşırı gaz yapma özelliği bulunduğundan dolayı tüketilmemesi tavsiye edilir. 

Hassas bağırsak sendromu diyeti uygulayan kişilerin lif oranı yüksek olan turunçgil, baklagil ve keten tohumu içerikli ürünler tüketmesi bağırsağın hızlı çalışmasına sebebiyet vereceği için oldukça rahatlatıcı etki yaratır. Ayrıca suda erimeyen lifli gıdalar içerisinde bulunan tahıl ürünlerinin tercih edilmesi hassas bağırsak sendromunun diyetinde oldukça önemlidir. Bu kişilerin Probiyotik bakımından yararlı gıdalar tercih etmesini bağırsak sendromunun rahatlamasını önemlidir. Günümüzde bulunan probiyotikler hassas bağırsak sendromunda oldukça etkili olarak kullanılmaktadır. Ayrıca vücutta bulunan yararlı mikroorganizmaların üretilmesine katkı sağladığı için bağırsaklar için oldukça etkilidir. Kişinin günlük tutarak belirli bir süre diyet listesine uyuması gerekir. Günlük tutulan yiyecekler içerisinde gün ve gün kendini rahatlatan veya rahatsız eden yiyecekleri listeden çıkarması bu sürecin rahat anlatılmasını sağlayacaktır. Hassas bağırsak sendromu diyeti bulunan kişilerin diyet listesine uyması son derece önemli iken kendini rahatsız eden yiyecekleri asla tüketmemesi gerekir. Tüketmeleri halinde bağırsak işleyişi değişeceği için tedavi de istenilen sonuç elde edilemez.
]]>
Bağırsak Problemleri https://www.bagirsak.org/bagirsak-problemleri.html Tue, 11 Sep 2018 01:16:36 +0000 Bağırsak problemleri, bağırsak sindirim sisteminde için önemli olan bir organdır. Mide ve anüs arasında bulunur. Kalın ve ince olmak üzere bağırsak iki bölümden meydana gelmiştir. Kalın bağırsak ince bağırsağ Bağırsak problemleri, bağırsak sindirim sisteminde için önemli olan bir organdır. Mide ve anüs arasında bulunur. Kalın ve ince olmak üzere bağırsak iki bölümden meydana gelmiştir. Kalın bağırsak ince bağırsağa göre daha büyüktür. Uzunluğu 1,5-2 metre kadar, kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Ayrıca ince bağırsağı çevreleyerek ince bağırsak etrafında kemer oluşturur. Vücutta her organda bazı hastalıklar geliştiği gibi bağırsaklarda da rahatsızlıklar gelişebilir.

Bağırsak problemleri nelerdir

Bağırsak tıkanması: Bağırsağın herhangi bir kısmında oluşabilir. Dışkının ileri doğru gitmesini engelleyen bir durumdur. Bağırsak tıkanması kısmi ya da tamamen olabilir. Kusma, karın şişliği, karın ağrısı, kusma, gerginlik hissi, gaz sancısı bağırsak tıkanmasında görülen şikayetler arasındadır. Kalın bağırsakta gelişebileceği gibi ince bağırsakta da tıkanma görülebilir. Bağırsak tıkanması farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Tümör, vasküler hastalıklar, karın içinde bir cerrahi sonucu gelişen yapışıklık, metabolik hastalıklar bağırsak tıkanması nedenleri arasındadır. Yaşanan şikayetler hastanın sağlık kuruluşuna başvurmasına sebep olur. Gerekli araştırmalar yapılarak tanı konulduktan sonra uygun tedaviye başlanır. Bağırsak tıkanması tedavisinde amaç tıkanıklığa yol açan etkeni tedavi ederek hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Tedavi için cerrahi ve medikal tedavi yöntemleri kullanılabilir. Medikal tedavi için hasta hastane ortamında tedaviye alınır. Öncelikle ağız yoluyla beslenmesine son verilir. Sindirim sisteminde sıvı ve gaz oranı azaltılarak hasta takip edilir. Eğer tedaviden başarılı sonuç alınamazsa cerrahi yöntemle bağırsak tıkanıklığı tedavi edilebilir.

Kolit: Kalın bağırsak iltihaplanması olarak bilinen hastalıktır. Çeşitli şekillerde oluşarak bağırsağın ciddi anlamda zarar görmesine neden olan bir bağırsak problemidir. Bağırsağın yanı sıra sindirim sistemi içinde risk faktörüdür. Kolit yani bağırsak iltihabı sebebiyle, ishal, halsizlik, kusma, mide bulantısı, karın ağrısı, ateş, iştah kaybı, eklem ağrısı, anemi gibi belirtiler yaşanabilir. Yaşanan şikayetler nedeniyle sağlık kuruluşuna başvurularak gerekli muayene ve tetkikler sonucu teşhis konularak tedaviye başlanır. Kolonoskopi kullanılarak bağırsak detaylı şekilde incelenir. Gerekli görülürse biyopsiye ihtiyaç duyulabilir. Kan, gaita ve hormon tetkikleri de kullanılarak tanı kesinleştirilir. Tedavisi hastalığın şekline göre farklı yöntemlerle yapılabilir. Lavman ya da tablet tedavisi kullanılarak hastalık iyileştirilmeye çalışılır. Eğer yeterli olmazsa ağız ve damar yolu kullanılarak farklı ilaç tedavisine geçilir. Yine başarı sağlanamazsa cerrahi yöntemle tedavi edilir. Cerrahide bazı durumlarda bağırsağın tamamen alınması gerekebilir.

Spastik kolon: Bağırsak fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanabilir. Normalde bağırsakta herhangi bir problem bulunmaz. Detaylı araştırmalara rağmen bağırsak sağlıklıdır. Fakat bağırsak fonksiyonlarında bir anormallik söz konusudur. Karın ağrısı, kabızlık, ishal gibi belirtilere yol açar. Spastik kolon hastalığı, enfeksiyon, stres, kaygı, depresyon, gıdalara karşı hassasiyet, bağırsakta hareket sorunları gibi nedenlerden dolayı oluşum gösterebilir. Doktora başvurulduğunda gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra uygun tedaviye başlanır. Tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak değişebilir.

Kabızlık: Beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak haftada 3 defa dışkılamak uzmanlar tarafından normal görülmektedir. Yaşanan kabızlığın bazı durumlarda neden kaynaklandığı kesin olarak bilinmemektedir. Bu durum hastanın bağırsak hareketlerinin yavaş olmasından kaynaklanabileceği gibi, bazen yine herhangi bir bağırsak rahatsızlığına bağı olarak kabızlık görülebilir. Beraberinde diyabet hastalığı, gebelik, kullanılan ilaçlar beslenme alışkanlıkları, dışkılamayı devamlı erteleme gibi nedenlerden dolayı da kabızlık problemine maruz kalınabilir. Kabızlık için doktora başvurulduğunda gerekli incelemeler sonucu nedene yönelik te]]> Kalın Bağırsak Ülseri https://www.bagirsak.org/kalin-bagirsak-ulseri.html Tue, 11 Sep 2018 21:36:38 +0000 Kalın Bağırsak Ülseri, Sindirim sisteminin son halkası olan kalın bağırsakta görülen rahatsızlıkların tam tespit edilmesi güç olmaktadır. Kalın bağırsağın 1,5-2 metreyi bulan uzunlu ile batın çevresini saran kalın Kalın Bağırsak Ülseri, Sindirim sisteminin son halkası olan kalın bağırsakta görülen rahatsızlıkların tam tespit edilmesi güç olmaktadır. Kalın bağırsağın 1,5-2 metreyi bulan uzunlu ile batın çevresini saran kalın bağırsakta oluşan rahatsızlıkların başında ülser gelmektedir. Mide ülseri gibi belirtileri olmamaktadır.


Ülseratif kolit adı verilen iltihaplanmanın ardından kalın bağırsakta meydana gelen yaralara kalın bağırsak ülseri denmektedir. Ülseratif kolit oluşumunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte kalıtımsal olabileceği düşünülmektedir. Alkollü içecekler ve sigara tüketimi, antibiyotik ve aspirin gibi bazı ilaçların kullanımı hastalığı şiddetlendirmektedir. Ülseratif kolit kalın bağırsağın iç çeperini saran biçimde iltihaplanma durumudur. Çoğunlukla rektum adı verilen kalın bağırsağın son bölümünde görülmektedir. Az bir oranda tümünde de görülmektedir. İltihaplanan bölümlerde daha sonra ülser ortaya çıkmaktadır.

Kalın Bağırsak Ülseri Belirtileri: Kalın bağırsakta ortaya çıkan ülserler genellikle müzminleşmektedir. Mide ülseri gibi ilkbahar ve sonbaharda şiddetlenmektedir. Yemeklerden 1-2 saat sonra ağrılar meydana gelmektedir. Alkali gıdaları tüketmek ağrıları dindirmektedir. Ağrılar kramplar, batma ve yanma biçiminde görülür. Ağrılar bazen özellikle sağ omuzda ve sırtta da hissedilir. Rahatsız olan bireyin iştahı vardır. Ağrıları hafifletici yiyecekler tüketme eğilimi nedeniyle kilo bile almaktadırlar.

Gıdaların çok soğuk ya da sıcak tüketilmesi, hızlı yemek yemek ağrıları artırmaktadır. Kalın bağırsakta emilim bozulduğundan B 12 vitamini emilemez. İltihaplanma rektumda yayılınca ishal durumu da ortaya çıkmaktadır. Kanama oluşabilmektedir. Kanamalar çoğalınca kansızlık da oluşabilir. Bulantı, halsizlik durumları da görülebilmektedir.

Kalın Bağırsak Ülseri Tedavisi: Tedavinin ilk unsuru sağlıklı beslenmedir. Asitli, baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kola, çay ve kahve aşırı tüketilmemelidir. Çünkü bunlar bağırsaklarda emilimi engellemektedir. Alkolü içecekler ve sigara tüketilmemelidir. Süt tüketimi rahatlatmaktadır; fakat fazla tüketimi de vücutta kalsiyum birikmesine sebep olmaktadır. Midede fazla asit oluşturacak yiyecekler ve içeceklerden uzak durulmalıdır. İlaç tedavisinde ise antikolinerjikler, histamin reseptörler ve antiasitlerle sakinleştiriciler tercih edilmektedir.
]]>
Bağırsak Kurdu İlacı https://www.bagirsak.org/bagirsak-kurdu-ilaci.html Wed, 12 Sep 2018 07:21:53 +0000 Bağırsak Kurdu İlacı, Bağırsak kurdu hemen hemen herkesin karşılaşabileceği bir hastalık, insanlar bundan utanmamalı ve doktora mutlaka gitmelidir. Bu tarz ön yargılardan bir an önce kurtulunmalı. Kendi kendimize gidip eczaned Bağırsak Kurdu İlacı, Bağırsak kurdu hemen hemen herkesin karşılaşabileceği bir hastalık, insanlar bundan utanmamalı ve doktora mutlaka gitmelidir. Bu tarz ön yargılardan bir an önce kurtulunmalı. Kendi kendimize gidip eczaneden ilaç almamalıyız, yada alternatif tip olan bitkiler dünyasına kendimizi bırakmamalıyız. Şu bir gerçek ki bitkisel yöntemle kendimizi iyileştirebileceğimizi düşünür doktora gitmezsek daha kötü sonuçlara sebep olabiliriz. Nedeni bağırsak kurdu ilacı kullanmadığımız taktirde bağırsağınızdaki parazitler hem çoğalacaktır hemde boyut olarak büyüyecektir. Hepimizin bildiği bazı bağırsak kurdu ilaç isimleri vardır. 

Bağırsak Kurdu İlaç İsimleri
 • Andozol sitrax
 • Yomesan
 • Kontil
 • Molit
 • Nidazol
Genel olarak bağırsak kurtlarını yok etmekte bu ilaçlar kullanılmakta. Ama tekrar söylemekte fayda var asla doktorunuza baş vurmadan ilaç almayınız. İlaçlar çiğnenebilir tablet, şurup, hap ve benzeri şekillerde alınabilir. İlaçlar genelde kaşıntı gibi belirtilerden sonra kıl kurdu enfeksiyonları için kullanılabilir. Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar olabilir bunlar. İlaçlar paraziti yumurtalarını öldüremediği için iki doz şeklinde tedavi edilmeli yani  on beş gün ara ile ikinci doz alınmalı çünkü ilk tedaviden sonra yumurtadan çıkan bağırsak kurtları varsa onları da öldürmek gereklidir. 

Reçeteli Bağırsak Kurdu İlacı
 • Mebendazol
 • Albendazol 
Reçetesiz Bağırsak Kurdu İlacı
 • Pirantel pamoat
Ama öncelikle doktorunuza başvurunuz. Tabi ilaçların dışında kendimizin de yapması gereken şeyler var. Örneğin temizlik konusu çok önemli sık sık ellerimizi yıkamamız da fayda var. Anüs etrafını kesinlikle kaşımamalıyız.  Fakat aşırı derecede kaşıntınız varsa doktorunuz tarafından önerilen rahatlatıcı bir krem kullanabilirsiniz. Özellikle el tırnaklarımızı kısa kesmeliyiz. Kıyafetlerimizi ve yatak örtülerimizi düzenli bir şekilde yıkamalıyız. İç çamaşırlarımızı her gün değiştirmeli ve yıkamalıyız.

]]>
Mide Bağırsak Hastalıkları https://www.bagirsak.org/mide-bagirsak-hastaliklari.html Wed, 12 Sep 2018 20:16:57 +0000 Mide bağırsak hastalıkları, Mide ve bağırsak hastalıkları gastroenteroloji bilim dalının bir alt koludur. İnsanlarda çok sık rastlanan bir hastalık olduğundan dolayı sıkça hastaneye başvurulan bölümler arasında yer Mide bağırsak hastalıkları, Mide ve bağırsak hastalıkları gastroenteroloji bilim dalının bir alt koludur. İnsanlarda çok sık rastlanan bir hastalık olduğundan dolayı sıkça hastaneye başvurulan bölümler arasında yer alır. Mide ve bağırsak hastalıklarının temelinde fazla yağlı, salçalı, acılı, tuzlu, baharatlı, yüksek kalorili ve kırmızı et ağırlıklı beslenmeler yatar. Mide ve bağırsak hastalıklarının diğer başlıca etmenleri ise:
 • Stres
 • Helikobakter adı verilen mikrop
 • Aşırı alkol tüketimi 
 • Sigara tüketimi 
 • Fazla sayıda ağrı kesici kullanımıdır.
Mide bağırsak hastalıkları:

Kolit: Bağırsak hastalıklarından biridir. İnce bağırsağın bitiminden son bağırsağa kadar olan yerde kalın bağırsağın tamamının ya da belli bir kısmının iltihaplanması ile oluşan bir bağırsak hastalığıdır.

Bağırsak tıkanmaları: Bulantı, kusma, karında şiddetli ağrı, gevşeme, kasılma, makattan gaz çıkaramama gibi durumlarla seyreden bir hastalıktır. Ayrıca bağırsak tıkanmasına"meus" adı da verilmektedir.

Spastik kolon: Sinir sistemi hastalıklarından olan ve kişilerde oluşan çevresel faktörler yani üzüntü, sinirlilik hali, stres gibi nedenlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Spastik kolon ishal ya da ağrılı kabızlık şeklinde de kendini gösterebilir.

Mechel çıkması: İnce bağırsak kesesinin en son bölümünde bulunan ve kesenin tıkanıp iltihaplanması ya da kanaması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Chron hastalığı: Yüksek ateş, ishal, kilo kaybı, şişkinlik hali gibi  belirtileri olan sindirim kanalında görülen bir iltihap çeşididir.

Bağırsak solucanları: Sıkça karşılaşılan ve bulaşıcı olan bir hastalıktır. Genel olarak çocuklarda anal bir kaşınmaya sebebiyet vermektedir.

Kötü emilim: İnce bağırsakta besinlerin emiliminin  gerçekleşememesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Emilemeyen besinler anüs aracılığıyla vücuttan uzaklaştırılır.
]]>
Mide Bağırsak Gazı https://www.bagirsak.org/mide-bagirsak-gazi.html Thu, 13 Sep 2018 18:26:00 +0000 Mide bağırsak gazı, gaz problemi hemen hemen herkesin yaşadığı sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kişi genel de yediği yemeklerden sonra veya yoğun havaya maruz kaldığı durumlarda gaz problemi yaşar. Mide ve bağırs Mide bağırsak gazı, gaz problemi hemen hemen herkesin yaşadığı sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kişi genel de yediği yemeklerden sonra veya yoğun havaya maruz kaldığı durumlarda gaz problemi yaşar. Mide ve bağırsak birbirlerini doğrudan etkileyen organlardır. Bağırsak sorunu yaşayan insanlar aynı zamanda mide ağrıları veya mide yanması gibi sorunlar da yaşarlar.

Mide bağırsak gazı, sürekli yaşandığı zaman kişilerin günlük hayatlarını doğrudan etkiler. Şişkinlik, hazımsızlık veya mide ağrıları belirgin sonuçlarıdır. Vücut gazı dışarı atana kadar bu ağrılar devam eder. Mide ve bağırsakta sıkışan gaza bağlı olarak kişilerde göğüs bölgesinde yanma hissi de görülebilir. Kişi bu problemi sürekli yaşıyorsa yemeklerinde spora kadar bir çok konuda dikkatli davranmalıdır. Sürekli devam etmesi durumunda doktora başvurulabilir.

Mide bağırsak gazı için nelere dikkat etmek gerekir
 • Kişi yemeklerini yavaş yemelidir.
 • Aşırı gaz içeren gıdaların tüketimi en aza indirilmelidir.
 • Bol bol su içilmelidir.
 • Bitki çayları gibi sıcak içecekler tüketmek önemlidir.
 • Düzenli olarak spor yapılmalıdır.
 • Yemeklerden sonra kısa yürüyüşler çok faydalı olur.
 • Gaz giderici gıdalar tüketilmelidir.
 • Aşırı hava yutmamak gerekir. Uzun süre soğuk havaya maruz kalmamak önemlidir.
 • Buna bağlı olarak ta midenin de rahatlaması için bağırsak çalıştıran besinler tüketilmelidir.
]]>
Bağırsak Düzenleyici Hap https://www.bagirsak.org/bagirsak-duzenleyici-hap.html Fri, 14 Sep 2018 07:34:39 +0000 Bağırsak Düzenleyici Hap, Bağırsaklar içinde tüm fonksiyonlarımızı etkileyecek kadar zararlı atık bulundurabilmektedir. Bağırsak içerisinde bulunan bu atıklar kişi de hazımsızlık veya ishal şeklinde görülebilmektedir. B Bağırsak Düzenleyici Hap, Bağırsaklar içinde tüm fonksiyonlarımızı etkileyecek kadar zararlı atık bulundurabilmektedir. Bağırsak içerisinde bulunan bu atıklar kişi de hazımsızlık veya ishal şeklinde görülebilmektedir. Bağırsak enfeksiyonları nedeni ile de bağırsak düzeni bozulabilmektedir. Kişilerde bağırsak düzeni bozulduğu zaman kişi zor zamanlar yaşayabilmekte hatta rahat hareket edemeyebilir. Bağırsak düzeni bebeklerde ve çocuklarda hassas bünyeleri sayesinde daha sık yaşamaktadırlar. Bağırsaklarınızı düzenleyici doğal ilaç olarak hünnap meyvesinden ve hünnap form çayı ile sağlığınıza kavuşmanız mümkündür. Hünnap içerisinde bulunan B3 vitamini sayesinde vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz. Bağırsak düzenleyici olarak kullanılan hap ve şuruplar sayesinde kişi rahatlayacak ve eski sağlığına kavuşacaktır. 

Bağırsak Düzenleyici Hap; Bağırsak düzensizliği için doktora bir an önce giderek tedavisini başlatması gerekmektedir. Bağırsak düzenleyici haplar sayesinde kişinin bağırsakları düzene girecek ve kişi rahat dışkılama yapabilecektir. Kabızlık problemi yaşayan kişilerde özellikle çok yararlı olan haplar bulunmaktadır. Kabız olan kişinin 5 gün dışkılama yapamaması halinde çok öğünün artıkları bağırsaklarında bekleyecek olduğu için parazit bile yapabilmektedir. Bağırsak düzenleyici hap ile kişinin dışkılaması düzene girecek ve günde 2-3 kez normal olarak dışkılama yapabilecektir. 

Bağırsak Düzenleyici Hap; Bağırsak düzenleyici haplar çok çeşitlilik göstermektedir. Bitkisel olanları bile bazı kişilerde karın ve mide ağrısı yapabilmektedir. Bu nedenle doktor tarafından kişiye en uygun bağırsak düzenleyici hap verilmeli ve kişi hapını düzenli kullanım sağlayarak bağırsak düzenini sağlamalıdır. Bağırsak düzenleyici haplar içerisinde hangisi kullanılırsa kullanılsın alışkanlık yapabileceği için doğal yöntemler ile kişi yemek yeme alışkanlıklarına dikkat ederek bağırsak düzenleyici yiyecekler tüketmesi faydalı olacaktır. Bunlar arasın da sıvı tüketimine dikkat etmesi en önemli etkendir. Bağırsak düzensizliği enfeksiyonda kaynaklı ise kişinin kişisel temizliğine de önem vermesi çok gerekmektedir.
]]>
Bebeklerde Bağırsak Gazı https://www.bagirsak.org/bebeklerde-bagirsak-gazi.html Fri, 14 Sep 2018 15:52:01 +0000 Bebeklerde bağırsak gazı, bebeklerde özellikle ilk 6 ayda yaşanan en büyük problem gazdır. Yetişkinlerin yaşadığı bağırsak gazı sorunları çeşitli yöntemlerle giderilebilir. Fakat bu durum bebekler için o kadar kolay olmaz. Bebeklerde bağırsak gazı, bebeklerde özellikle ilk 6 ayda yaşanan en büyük problem gazdır. Yetişkinlerin yaşadığı bağırsak gazı sorunları çeşitli yöntemlerle giderilebilir. Fakat bu durum bebekler için o kadar kolay olmaz. Hareket kabiliyetleri az ve gaz çıkarma yetenekleri henüz gelişmemiştir. Bebeklerde bağırsak gazı, onların taşıyamayacağı kadar şiddetli ve ağrılı olur. Ara sıra gaz çıkartsalar da, hepsi tamamen yok olmaz. Zamanla içeride çıkmayan gazlar birikir ve sıkışma yapar. Gazını çıkaramayan bebeklerin sürekli ağlaması ve huysuzlanması çok normal bir durumdur. Bebeklerde bağırsak gazına bağlı olarak, karın bölgesinin belli bir yerinde şişkinlik görülebilir. Bir çok bebek bu gaz sancılarına bağlı, anne ve babalara uykusuz geceler geçirir, hatta bu durum hastahaneye kadar sonuçlanır. Bağırsak gazı yaşayan bir çok bebekte arabaya bindikleri zaman sancıları durur ve ağlamayı keserler. Bunun sebebi tekerler döndükçe sallanan bebeğin bağırsağında ki ağrıyı hissetmemesidir. Yaşanması kaçınılmaz olan bu sürecin buna benzer bazı kolay yöntemleri vardır. Tamamen yaşamamak mümkün olmasa da en aza indirilebilir. Özellikle bağırsak gazını sürekli yaşayan kolik bebekler ve anneler için bu süreç çok daha zordur.

Bebeklerde bağırsak gazı için yapılması gerekenler,
 • Her beslenmeden sonra bebek omuza alınarak, sırtına yapılacak sabırlı bir hafif masajla gazı mutlaka alınmalıdır.
 • Bebeğin tamamen rahatlaması için çıkan gaz iki tane olmalıdır.
 • Bebek anne sütü alıyorsa, annenin gaz içeren besinleri diğer besinlere oranla daha az tüketmesi gerekir.
 • Yemeklerden sonra emziren anneler bir bardak rezene çayı içebilir. Anne sütünde ki gazı doğrudan atmaya en doğal yöntemlerden biri rezene çayıdır.
 • Bebeğin ayına uygun olarak hareket yapması sağlanmalıdır. Çok küçük bebeklerde, uzanarak ayakları küçük hareketlerle oynatılabilir.
 • Bunlarla birlikte bebeğin karın bölgesinin sıcak tutulması da bebeklerde bağırsak gazının daha kısa sürede dışarı çıkması ve sancının azalması için doğru bir yöntemdir.
]]>
Huzursuz Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi https://www.bagirsak.org/huzursuz-bagirsak-sendromu-bitkisel-tedavi.html Fri, 14 Sep 2018 16:33:37 +0000 Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi, en sık görülen bağırsak hastalıklarından biridir ve kroniktir. Bir çok kişide huzursuz bağırsak sendromu farklı tepkiler vererek ortaya çıkar. Toplumda çoğu kişide görülmesi ve y Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi, en sık görülen bağırsak hastalıklarından biridir ve kroniktir. Bir çok kişide huzursuz bağırsak sendromu farklı tepkiler vererek ortaya çıkar. Toplumda çoğu kişide görülmesi ve yaşanması mümkündür, bir çok kişide tüketilen gıdalarla artan huzursuz bağırsak sendromunda gıda tüketimi son derece önemlidir. Örneğin bu hastalığı yaşayan kişilerin tüketeceği gıdalar arasında baharat, acı, gaz yapan yiyecekler yenmemesi gerekir. Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi görmeyen kişilerde ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Her insanda huzursuz bağırsak sendromu yaşanabilir, bu kişileri olumsuz yönde etkiler. 

Bu durumda düzelme olması için kişilerin bir diyet veya beslenme alışkanlığını değiştirme, yada stresten uzak kalma gibi yöntemler bağırsak sendromunu düzeltmeye yardımcı olur. Huzursuz bağırsak sendromu çeken hastaların stres yaşamaları olumsuz yönde etkileyerek şiddetli bıçak saplanır şekilde ağrı çekmeleri mümkündür. Kişilerde uygulanan huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi son derece olumlu olarak kişiyi rahatlatmaktadır. Günümüzde bağırsak sendromu için kullanılan bitkilerin bir çoğu fayda göstererek hastaların iyi olmasını sağlar. Sindirim sistemiyle savaşan bir çok bitkinin huzursuz bağırsak sendromunda kullanılması göz ardı edilmemeli ve düzenli kullanılmalıdır. 

Huzursuz bağırsak sendromunda hangi bitkiler kullanılmalıdır
 • Rezene çayı ve tohumu: midede oluşan gaz sorununu ortadan kaldırarak rahatlatır. Ayrıca midede oluşan ağrıyı hafifletmekte etkisi büyüktür. Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerin rezene tohumunu yutması yada çiğnemesi gerekir. Bunu uygulamazsa etki göremez kişi ayrıca rezene çayı da gün içinde 3-4 bardak içilmelidir.
 • Nane yağı: huzursuz bağırsak sendromunda en çok kullanılan bitkilerden biridir. Nane yağı mide bulantısına da iyi gelerek kusmayı engeller ve kişinin sakin olmasını sağlar. Huzursuz bağırsak sendromu çeken hastalar nane yağını kullanırken dikkatli ve ölçüsünü abartmamaları gerekir. Fazla kullanılan nane yağı vücuda zarar verebilir.
 • Kimyon çayı ve tohumu: tohum halinde kullanılan kimyonun son derece huzursuz bağırsak sendromunda etkisi büyüktür. Midedeki suyu çekmesini sağlayan kimyonun savaşması bağırsaktaki parazitleri dışarıya atar.
Yukarıda belirtilen bitkilerin huzursuz bağırsak sendromunda bitkisel tedavi olarak kullanılması bir çok kişide fayda göstermektedir. Kullanılan bu bitkilerin kişilerde hiç bir değişiklik oluşmaması durumunda hastanın bir hekime görülmesi tavsiye edilir.
]]>
Bağırsak Düğümlenmesi https://www.bagirsak.org/bagirsak-dugumlenmesi.html Fri, 14 Sep 2018 19:41:25 +0000 Bağırsak Düğümlenmesi, Bağırsakların birbirine geçmesi sonucunda oluşur. Bu durumda tıkanıklık gelişir, bağırsaklarda sindirilmiş besinin boşaltımı gerçekleşmez. İç içe geçen bağırsakların duvarında kısa zamanda Bağırsak Düğümlenmesi, Bağırsakların birbirine geçmesi sonucunda oluşur. Bu durumda tıkanıklık gelişir, bağırsaklarda sindirilmiş besinin boşaltımı gerçekleşmez. İç içe geçen bağırsakların duvarında kısa zamanda ödem başlar, bunu sonucu şişer ve kan dolaşımı yavaşlar. Bu olay bağırsak duvarına zarar vererek bağırsaklarda delinme olabilir. 

Bağırsak Düğümlenmesi Belirti ve Nedenleri: Birden karın bölgesinde başlayan, gelip geçici sancılarla kendini gösterir. Kusma başlar, kabızlık olur, hastanın dışkısı kanlı ve sümüksü görünümündedir. Bağırsaklardan gelen garip sesler yada yemek sonrası şişkinlik, gaz birikmesi olabilir. Karın şişmesi ve sertlik meydana gelir.  Ağrılar arttıkça hastada dizlerini karnına doğru çekerek bastırma hissi doğar. Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerde görülür. Yoğun ishal geçirenler ve bağırsaklarında tümör, kitle bulunan, sıvı kaybı yaşayan kişilerde olabilir. Bu hastalık aile ve akrabalarda yaşamış ise diğer fertlerin de yaşadığına şahit olunmuştur. Genetik olduğu bu şekilde anlaşılır. 

Bağırsak Düğümlenmesi, ince bağırsaklarda düğümlenme olduğu zaman, ince bağırsak düğümlenmesi, kalın bağırsakta olursa, kalın bağırsak düğümlenmesi denir. Bağırsaktaki düzensizliğe, aşırı lifli gıda tüketimi neden olabilir. Aşırı yemek tüketmek, bağırsakları olumsuz etkileyip, aşırı yüklenmeden dolayı çöküntü, kıvrım ve şişkinlik olur. Yiyecekler bağırsakta oluşan sertlikten dolayı ilerleyemez ve Bağırsak düğümlenmesine neden olur. Hamilelik, yaşlılık, beslenme alışkanlıkları yada ameliyat sonrasında, bağırsak düğümlenmesi azda olsa yaşanır. 

Bağırsak Düğümlenmesi Tedavisi: Doktor kontrolünde tanı konduktan sonra, cerrahi müdahale ile bağırsağın düğümlenmesi
çözülür bağırsak devamlılığı sağlanır. Bağırsaklara,  makattan yapılan yumuşatıcı ilaçlı işlemle düğümün ve tıkanıklığın açılmasına çalışılır. Hasta normal yaşantısına devam eder. Tedavi geciktirilmemelidir yoksa sonu ölümle sonuçlanabilir. Evde bağırsak sağlığımızı korumak için yapılacak  tedbirlerin başında sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli. Sebze, kuru meyve, taze meyve ve gerekli vitaminleri alınmalıdır. İşlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Bol miktarda su içilmeli ve düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak bağırsak düğümlenmesinin önüne geçer. 
]]>
Bağırsak Tıkanıklığı Ameliyatı https://www.bagirsak.org/bagirsak-tikanikligi-ameliyati.html Sat, 15 Sep 2018 19:32:23 +0000 Bağırsak tıkanıklığı ameliyatı, Hastalık şikayeti ile sağlık kuruluşuna gidilir ve hastanın ameliyat öncesinde genel cerrahi uzmanı gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılmasını isteyecektir. Yapılacak grafiler ameliyat sürec Bağırsak tıkanıklığı ameliyatı, Hastalık şikayeti ile sağlık kuruluşuna gidilir ve hastanın ameliyat öncesinde genel cerrahi uzmanı gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılmasını isteyecektir. Yapılacak grafiler ameliyat sürecinde yardımcı olacaktır. Bağırsak tıkanıklığı ameliyatı öncesinde doktor hastaya lifli bir diyet uygulayacaktır. Ameliyat gününden önce gece yarısından sonra kesinlikle bir şey yemek içmek yasaktır. Kullanılması gereken ilaçlar varsa doktor bu konuda bilgi verecektir. Hastane koşullarında hijyenik bir ortamda bağırsak tıkanıklığı ameliyatı için hasta hazırlanır. Bağırsakların tamamen temiz olması için belirli aralıklarla hastaya lavman uygulanır. 

Bağırsak tıkanıklığı ameliyatı süreci

Bağırsak tıkanıklığı ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Daha önceden bağırsak tıkanıklığı ameliyatı açık olarak yapılırdı. Şimdi kullanılan yöntemlerle kapalı olarak yapılmaktadır. Açılan bir kaç cm'lik kesilerden kamera ve cihazlar ileri itilir. İçeri itilen küçük mikroskobik kameralar yardımıyla bağırsak içi görüntüleri monitöre aktarılır. Monitörde görülen görüntüler yardımıyla uzmanın daha kolay ilerlemesi sağlanır.  Bağırsak tıkanıklığı olan kısım açılır. Açılan diğer kesilerden yada anüs bölgesinden kapalı bölgedeki tıkanıklığa neden olan doku dışarı çıkarılır. Alanında uzman ve profesyonel ekip tarafından yapılan bu operasyon ortalama 90 dakika sürer. Verilen sıvı ile bağırsak tamamen temizlenir ve kaygan bir ortam oluşur. Operasyon bölgesi uygun bir şekilde dezenfekte edilerek kesiler kapatıldıktan sonra ameliyat sonlandırılır. Hasta uyandırıldıktan sonra odaya alınır. Hasta bir süre damar yoluyla beslenir. Doktor yavaş yavaş hareket, dinlenme ve beslenme planını hastaya anlatır. Bağırsak tıkanıklığı ameliyatı sonrasında yatak istirahatı önemlidir. Kapalı yapılan bağırsak tıkanıklığı ameliyatı ile daha az iz ve daha az ağrı olur. İyileşme süreci de kısadır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte 2 hafta civarındadır. Beslenme düzeni ve ilaçlarını düzenli kullanarak hasta normal hayata kısa sürede geçecektir. 
]]>
Bağırsak Florası Bozukluğu https://www.bagirsak.org/bagirsak-florasi-bozuklugu.html Sun, 16 Sep 2018 00:48:20 +0000 Bağırsak florası bozukluğu, aslında daha açık anlamı ile bağırsak içerisinde bulunan yararlı bakterilerin bütününe verilen bir isimdir. Bu yararlı bakteriler bağırsağın varlığının en önemli nedenidir. Bağırsak içeri Bağırsak florası bozukluğu, aslında daha açık anlamı ile bağırsak içerisinde bulunan yararlı bakterilerin bütününe verilen bir isimdir. Bu yararlı bakteriler bağırsağın varlığının en önemli nedenidir. Bağırsak içerisinde flora olarak adlandırılan yararlı bakteriler, sistemin işleyişi için çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre bağırsak içerisinde bulunan bakteriler, vücutta bulunan tüm hücrelerin 10 katı kadar fazladır. Bağırsak florası bozukluğu durumunda birçok hastalık bağırsaklar üzerinde etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Zaten bağırsak floraları, zararlı bakterileri öldürerek görev yapmaktadır. Ancak bağırsak florası bozukluğu durumunda bu denge tam olarak sağlanamaz ve bu nedenle birçok hastalık ortaya çıkar. 

Bağırsak florası neden bozulur

Beslenme düzeni: İnsanlarda beslenme düzeninin bozuk olması durumunda direk olarak bağırsak florası da bozulmaktadır. Özellikle yeme saatlerinin tam olarak ayarlanmaması, direk olarak bu soruna neden olacağı için genellikle düzenli yemek yemeyenlerde ortaya çıkmaktadır.

Besinler: İşlenmiş gıdalar, hazır yiyecekler, fast food yiyecekler direk olarak bağırsak florası bozulması sorununa neden olabilecek durumlardır. Bu yiyecekler, sindirim sisteminde sadece bağırsak florası bozulmasına değil daha birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 

Lif oranı düşük yiyecekler: Sürekli olarak lif oranı düşük yiyeceklerin tüketilmesi durumunda bağırsaklar zarar görür ve bağırsak içerisinde floranın bozulması ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kesinlikle bol bol lifli yiyecek tüketilmelidir. 

Aşırı hamur işi tüketilmesi: Hamur işi mamullerin tüketilmesi de bağırsak florası bozulması sorununa neden olmaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen bu durum özellikle aşırı ekmek tüketen insanlarda görülmektedir. 

Bağışıklık sistemi düşüklüğü: En son söylenebilecek bir diğer neden ise direk olarak bağırsak florası bozukluğu sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bağırsak florası bozulması, anne sütünü tam olarak alamayan bebeklerde bu nedene bağlı oluşabilir. Bunun yanında yeteri kadar meyve sebze tüketmeyen insanlarda da görülebilir.

Yukarıdaki durumlar direk olarak bağırsak florası bozukluğuna neden olmaktadır. Bunların yanı sıra stresten kesinlikle uzak durulmalıdır. Stresli durumlar direk olarak sindirim sistemine neden olabileceği için bağırsak florası bozukluğu oluşumuna neden olabilir. Yapılabilecek en önemli işlem stresten uzak durarak belli saatlerde yemek yemektir. Bunun yanında bol bol lifli gıda tüketerek bağırsak sağlığı sağlanabilir.
]]>
Bağırsakları Çalıştıran Bitkiler https://www.bagirsak.org/bagirsaklari-calistiran-bitkiler.html Sun, 16 Sep 2018 12:19:30 +0000 Bağırsakları Çalıştıran Bitkiler, Bağırsakların düzenli çalışması insan sağlığı için çok önemlidir. Bağırsak düzensizliği yaşayan kişiler, tuvalet ihtiyaçlarını zorlanarak, ağrılar çekerek gidermek zorunda ka Bağırsakları Çalıştıran Bitkiler, Bağırsakların düzenli çalışması insan sağlığı için çok önemlidir. Bağırsak düzensizliği yaşayan kişiler, tuvalet ihtiyaçlarını zorlanarak, ağrılar çekerek gidermek zorunda kalıyorlar. Bağırsakların düzenli çalışması beslenme ile doğrudan alakalıdır. Sağlıklı bir bireyin günde 1 kez yada gün aşırı olarak tuvalete çıkması normal olarak kabul edilmektedir. Bilim insanları günde 30 gram kadar lifli besin tüketmenin bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi için yeterli olacağını belirtmektedirler. Bununla birlikte bol sıvı tüketmek bağırsakların çalışmasını ve besin liflerinin kolay sindirilmesini de sağlamaktadır. 

Yüksek orandaki besin lifleri içeren bezelye, mercimek, fasulye, gibi bakliyatlar bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaktadırlar. Günlük olarak bir su bardağı mercimek tüketmek günlük lif ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Bağırsakları çalıştıran bakliyatlar protein ve demir mineralleri açısından da çok zengin olduklarından bu besinlerden sıkça tüketmeliyiz.
Bağırsakları çalıştıran birtakım bitkilere kısaca değinelim.

Bağırsakları çalıştıran bitkiler
 • Lahana
 • Ispanak
 • Taze fasulye
 • Bezelye
 • Bamya
 • Havuç
 • Kabak.
Sebzeler gibi bazı meyvelerde bağırsakları çalıştırmaktadırlar. Mevsimine göre bu meyveleri tüketmek bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadırlar. Bu meyveleri başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz.
 • Kabukları ile tüketilmesi şartı ile Elma ve armut
 • Yazın bolca tüketilmesi gereken Karpuz
 • Kayısı
 • Kiraz
 • İncir
 • Hurma
Bağırsakları çalıştıran bitkilerin tüketilmesinin yanı sıra bağırsakları tembelleştiren birtakım yiyeceklerin tüketilmesinin de azaltılması gerekmektedir. İnek sütü, yoğurt, peynir, şekerli ve çok yağlı yiyecekler bunlardan bazılarıdır. Bağırsakların çalışması için egzersiz ve düzenli spor yapmakta çok önemli bir rol oynamaktadır. Bağırsakların uzun süreli düzgün çalışmaması önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Böyle bir durumdan uzman bir doktora görünerek detaylı bir sağlık kontrolü yapılmalıdır. 

]]>
Bağırsak Kurdu Nasıl Geçer https://www.bagirsak.org/bagirsak-kurdu-nasil-gecer.html Sun, 16 Sep 2018 15:54:25 +0000 Bağırsak kurdu nasıl geçer, Bağırsak kurdu bağırsakta yaşayan ve kendi besinlerini üretemeyen asala denilen parazitlerdir. Kişinin halsiz düşmesine kilo vermesine ve yeterli besin alamamasına neden olan bir rahatsızlıktır. Ba Bağırsak kurdu nasıl geçer, Bağırsak kurdu bağırsakta yaşayan ve kendi besinlerini üretemeyen asala denilen parazitlerdir. Kişinin halsiz düşmesine kilo vermesine ve yeterli besin alamamasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bağırsak kurdu nasıl geçer merak edenler öncelikle mutlaka bir uzman doktora başvurmalıdır. Ardından bağırsak kurdundan kurtulmak içinde bir çok bitkisel yöntem bulunmaktadır. Bir çok alternatif tıp uzmanı bu konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmışlardır. Gerek görsel medyada, gerekse yazılı medyada veya da kitaplarında bağırsak kurdu nasıl geçer sorusuna cevaplar vermişlerdir. Bizde buralardan derlemiş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Dikkate alıp ilaç bile kullanmadan bağırsak kurtlarından kurtulabilirsiniz. Fakat bağırsak kurdundan hemen bir günde kurtulmayı aklınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Bünyeye göre 10 gün veya 2 ay içerisinde kurtulmak mümkündür. 

Bağırsak kurdu nasıl geçer
 • Bağırsak kurdu tedavisi için kabak çekirdeği ve bal; 2 yemek kaşığı çiğ kabak çekirdeğini rondo ile iyice öğütüp içerisine 1 yemek kaşığı bal ekleyip sabahları aç karnını akşamları da yemekten 2,3 saat sonra tükete bilirsiniz. Bu kürü en az 10 gün uygulamak gerekir.
 • Bağırsak kurdunu geçirecek anason incir karanfil kürü; Küçük bir cezvenin içerisine 2 su bardağı suyu koyup içerisine 1 yemek kaşığı anason 3,4 adet karanfil ve 1 adet kuru incir ekleyip 5 dakika kadar kaynatın. Ardından 10 dakika dinlendirip aç karnına her gün bardak için. 
 • Bağırsak kurdu nasıl geçer diyenler için patlıcan kürü; Hemen hemen herkesin evinde kuru patlıcan vardır. Yoksada mutlaka aktarlarda bulunur. Kuru patlıcanı rondo ile un haline getirip sadece 3 yemek kaşığını bir bir kasenin içerisine konun ardından 1 yemek kaşığı tere yağı ve 1 yemek kaşığı sirke ekleyip iyice karıştırın ve ikiye bölerek gün içerisinde aç karnına tüketin. 
 • Bağırsak kurtlarından kurtulmak için sirke ve nohut; Öncelikle elinize cam bir kavanoz alın içerisine 1 su bardağı nohut ekleyin ve güneş görmeyen bir yerde bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün sirkede beklettiğiniz nohutlar dan 10 tanesini aç karnına tüketin. Daha sonraki günler 10 tane olmak şartı ile devam edin bünyenize göre 4-7 gün içerisinde ne kadar etkili olduğunu sizde göreceksiniz. 
 • Bağırsak kurdu nasıl geçer sorusuna uzman doktor İbrahim Saraç oğlu etkili bir yöntem önermektedir; Bir tatlı kaşığı kekiği bir bardak su ile öğlen yemeğinden önce ve sonra olmak şartı ile günde iki defa yutulmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca 4,5 gün içerisinde etkisini göstereceğini de belirtmiştir. 
 • Bağırsak kurdundan kurtulmak için sarımsak; Her gün aç karnına çiğ sarımsağı bütün olarak yutun. Beş gün boyunca birer adet artırım beşinci günden sonra artırmadan 20 boyunca yutun daha sonra şikayetlerinizin her her geçen gün şikayetlerinizin giderek azaldığını fark edeceksiniz. 
]]>
Bağırsak Mantarı İlaçları https://www.bagirsak.org/bagirsak-mantari-ilaclari.html Mon, 17 Sep 2018 00:15:09 +0000 Bağırsak Mantarı İlaçları; Bağırsak mantarı, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin yok olması sonucunda oluşmaktadır. Kullandığımız antibiyotik ilaçların bu yok oluşta çok büyük etkisi bulunmaktadır. Kişinin bes Bağırsak Mantarı İlaçları; Bağırsak mantarı, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin yok olması sonucunda oluşmaktadır. Kullandığımız antibiyotik ilaçların bu yok oluşta çok büyük etkisi bulunmaktadır. Kişinin beslenme yönünden yanlış hareketi sonucunda da bağırsak mantarı oluşmaktadır. Her şeyin fazlasında olduğu gibi süt ürünlerini aşırı tüketme sonucunda, siyah çay, ekmek, aşırı tüketen kişiler bağırsak mantarı oluşumunu artırmaktadır. Bağırsak mantarı tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Tedavi olunmaz ise veya geciktirilir ise kişide gaz sorunlarına hatta akciğer problemlerine yol açabilmektedir. Vajinal akıntı yapan bağırsak mantarı ilaç kullanılmaz ise ağız kokusu yapacaktır. Bağırsak mantarı bozulmuş yiyeceklerden de kaynaklanabilmektedir. Kişi dışarıda yemek yiyeceği zaman buna dikkat etmelidir. 

Bağırsak Mantarına İyi İlaçlar; 

Bağırsak mantarı olan kişiler genellikle şişkinlik problemi yaşamaktadırlar. Bağırsak mantarı kişilerde ishal veya kabızlık yapabilen bir sorundur. Bundan dolayı da kişi halsiz olacak ve hareketleri kısıtlanacaktır. Bağırsak mantarları tedavi edilmez ve ilaç kullanılmaz ise kaşlarda ve saç derisinde kepeklenme kaşınma gibi problemler yaşanmaktadır. Kişinin kendisi bağırsak mantarı olup olmadığını evde test yaparak anlayabilmektedir. 

Bağırsak mantarı için doktora giderek vereceği ilaçları düzenli kullanarak bu rahatsızlığın ilerlemesini engelleyecektir. Tedavi edilmediği takdirde görme bozukluğu bile yapabilen bağırsak mantarını ihmal edilmemelidir. Bağırsak mantarı, kişide bağırsağın toksinlerden kendini korumak için genişlemesine neden olacağı için gaz oluşma yapacaktır.  Kişi karnında şişlik oluşacak ve kendini kilo almış gibi hissetmesine neden olacaktır. Ayrıca bu şişlik diyaframı sıkıştıracağı için kalp sıkışması ve nefes darlığı yaşayan kişinin aslında kalp ve nefes problemi yoktur bu durum bağırsak mantarından kaynaklanmaktadır. Bağırsak mantarı bu yüzden tedavi bakımından çok önem taşımaktadır. Lifli gıdalar tüketerek kişi tedavisini hızlandıra bilmektedir. Brokoli, sarımsak, kimyon tüketmesi faydalı olacaktır.
 Bağırsak mantarı sorunu yaşayan kişilerin doğal ilaç ile bağırsak mantarından kurtulabilmektedir.

Bağırsak Mantarı Doğal İlaç; 

Portakal nergisini günde iki defa 7-8 dakika kaynatarak çay gibi içilmesi halinde bağırsak mantarından şifa bulacaktır.  Her gün taze yapılması gerekmektedir. Kişi bir ay boyunca tükettiği takdirde bağırsak mantarı sorunu kalmayacaktır. Ayrıca alovera kullanması faydalı olacaktır.
]]>
Bağırsak https://www.bagirsak.org/bagirsak.html Mon, 17 Sep 2018 15:08:15 +0000 Bağırsak, mide ve anüs arasında bulunan bağırsak vücudun önemli organlarından biridir. İnsan ve memeli hayvanlar da bulunan bağırsak kalın ve ince bağırsak olarak görülür. İnsanlar da ince bağırsak duadenum, jejunum, Bağırsak, mide ve anüs arasında bulunan bağırsak vücudun önemli organlarından biridir. İnsan ve memeli hayvanlar da bulunan bağırsak kalın ve ince bağırsak olarak görülür. İnsanlar da ince bağırsak duadenum, jejunum, ileum olmak üzere 3 tanedir. Kalın bağırsak ise çekum, kolon ve rektum olmak üzere 3 tanedir. Vücuda alınan gıda besinleri karın sindirim sisteminde bağırsak yoluyla idrarın dışkılamasını sağlar. Midenin görevi, besinleri parçalamak, bağırsağın görevi ise besinlerin kana girmesini sağlamaktır. 

Bağırsak yapısı

Yetişkin insanların ince bağırsak uzunluğu yaklaşık olarak 7 metre uzunluğunda olur. İnsan vücudun yok edemeyeceği molekülleri kalın bağırsak yapar. Kalın bağırsak ince bağırsağa göre daha kısadır. İnce bağırsak kalın bağırsağa göre hassasdır. İnce bağırsak dar ve kıvrımlı yapıya sahiptir. Kalın bağırsak geniş ve kese görünümüne sahiptir. Bağırsak problemleri çevresel ve psikolojik durumlara etki eder. Vücuda giren mikrop, bakteri, bulaşıcı hastalıklar bağırsak hücrelerinde iltihaplanma oluşturur. 

Bağırsak rahatsızlıkları

Bağırsak iltihabı kişinin sağlığı için ciddi bir sorundur. Stres, sinir bozukluğu, kabızlık bağırsak iltihabına yol açabilir. Besinlerin sindirimi atık besinlerin boşaltımı bağırsak yolu ile yapılır. 

Bağırsağın boşaltım sisteminde rahatsızlıklar görülebilir. Bu durum kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bağırsak rahatsızlığı ile sancı, ağrı, kabızlık ve idrarda kan görülebilir. Vücuda alınan gıdaların hijyeni ve temizliği önemlidir. Bağırsak, hassas insan organı olduğu için mikrobu, iltihabı kolay kapar. Ülser, basur, kabızlık, bağırsakta yara oluşması gibi problemler sindirim sistemini etkiler. Bulaşıcı hastalıklar bağırsakta sağlık sorunu yaşatır. Bu durumlar yaşanıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Bağırsak kişi sağlığına etki eder ve hastalık kendini sürekli belli eder. Sindirim sistemine etki ettiği için bağışıklık sistemine bozulur.

Bağırsakta iltihap gibi sorunlar başlar. Bağırsak iltihap belirtisi kişide ciddi sağlık problemi oluşturur. Sürekli ishal, yüksek ateş baş ağrısı, vücut direncin de azalma, yorgunluk, bitkinlik belli eder. Şiddetli karın ağrısı ve vücudun her yerinde ağrılar, kramplar hissedilir. İdrar dışkılama da kan görülür. İdrar rengi kırmızı olur ve keskin kötü kokar. Yemek yemede zorlanma, iştahsızlık, sürekli mide bulantısı, kusma görülür. Devamlı  kilo kaybı yaşanır. Her geçen gün vücut dengesi bozulur ve zayıflama meydana gelir. Sindirim sisteminde sorunlar yaşanır ve idrar düzensizliği oluşur.

Bağırsak görevleri nelerdir

Besinlerin vücutta emilimini ince bağırsak yapar. Besin yağları ince bağırsağa dökülür ve safra enzimleri ile kimyasal sindirime uğranır. Tüm besinlerin sindirimi ince bağırsakta yapılıp ve kalın bağırsağa gider. Kalın bağırsak ince bağırsaktan sonra görevi başlar. Kalın bağırsak vücut içindeki su emilimini yapar. İnce bağırsakta emilmeden geçilen besinleri kalın bağırsak parçalar karıştırır. Yoğun ve katı hale getirir. Sindirim sisteminin boşaltım sisteminde  hazır görülür. Vücudun gerekli olan su ve dışkı işlemi yapılır.
]]>
Bağırsak Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar https://www.bagirsak.org/bagirsak-ameliyati-sonrasi-komplikasyonlar.html Tue, 18 Sep 2018 13:18:01 +0000 Bağırsak ameliyatı sonrası komplikasyonlar, Bağırsak ameliyatı sindirim sistemi organlarından olan ince bağırsak ve kalın bağırsağa yapılan cerrahi müdahaledir. Tüm ameliyatlardan sonra olduğu gibi bağ Bağırsak ameliyatı sonrası komplikasyonlar, Bağırsak ameliyatı sindirim sistemi organlarından olan ince bağırsak ve kalın bağırsağa yapılan cerrahi müdahaledir. Tüm ameliyatlardan sonra olduğu gibi bağırsak ameliyatı sonrasında da bazı komplikasyonlar gelişebilir. Komplikasyon dediğimiz  şey aniden ortaya çıkan, istenmeyen sorunlara neden olan bir durumdur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak, ameliyat sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için hastayı ameliyattan önce bütün tetkik ve tahlillerini yaptırmanız gerekir. 

Bağırsak ameliyatı sonrası komplikasyonlar sebepleri
 • Kişinin yediği yiyecekler 
 • Kaç yaşında olduğu 
 • Anestezi esnasında oluşabilecek faktörler
 • Kardiyak problemlerin olması 
 • Böbrek yetmezliği 
 • Hastada kronik akciğer hastalığı 
 • Ameliyatın açık ya da kapalı olarak yapılması 
 • Diyabet (şeker) hastalığı 
 • Ameliyatın  süresi
 • Ameliyata neden olan hastalığın ciddiyeti 
Ameliyat esnasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek için doktor hastayla ilgili detaylı bir çalışma yapmalıdır. Daha önceden olan hastalıkları tespit edilir. Kullandığı ilaçlar varsa bakılır. Solunumla ilgili problemleri varsa hastaya ameliyat öncesinde solunum egzersizleri öğretilir. Eğer hastamız daha önceden aspirin kullanıyorsa bir hafta önceden aspirin alımı yasaklanır. 

Bağırsak ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar
 • Vücut ısısında yaşanan problemler: Bağırsak ameliyatı sonrasındaki komplikasyonlara vücut ısısında yaşanan problemler örnek verilebilir. Hastada yüksek ateş görülür. Aynı zamanda vücutta titreme, aniden üşüme görülebilir. Bağırsak ameliyatı sonrasında ilk 24 saatte olan ateş vücudun ameliyat sonrasında vermiş olduğu normal tepkilerdir. Fakat bu ateş eğer 48 saati geçerse o zaman hastada başka problemlerin oluştuğu düşünülmelidir. Doktor hastayla ilgili ekg, tansiyon, şeker, kan tahlilleri, idrar tahlilleri istemelidir. Sonuçlarına bakarak problemin ne olduğunu anlamalıdır. Bu yaşanan problemin sebebi ameliyatı esnasında ameliyat ortamının serin olması, hastanın hareketsizlik olarak yatması, ameliyatta hastaya ilaçların serumların kanların soğuk verilmesi, ameliyatın açık bir alanda yapılıyor olması ve ameliyatın süresi önemli etkenlerdir.
 • Hastanın enfeksiyon kapması:  Bağırsak ameliyatı komplikasyonlarından olan enfeksiyon hastaya ameliyatı esnasında veya ameliyattan sonra bulaşabilir. Hasta aşırı derecede başının ağrıdığını söyler. Vücudunun her yerinin kırıldığını, ağrıdığını söyler. Ameliyat olan yer yani yara bölgesinde kızarıklık, sertleşme, şişmenin görülmesi enfeksiyon belirtisi olabilir. Yara olan yerden kan geliyorsa eğer mutlaka bir hekime gidilmelidir. Çünkü bu bir ciddi sorun olabilir. Aynı zamanda kişi tuvalete çıkamıyorsa, kabızlık varsa, idrarında yanma, az idrar çıkışı, idrarın rengi, kokusu çok önemlidir. Bu belirtiler enfeksiyon oluştuğunun bir göstergesidir.
Hasta ameliyattan sonra hastane ortamında herhangi bir komplikasyonla karşılaşmayabilir. Taburcu olduktan sonrada bir problemle karşılaşabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Yara olan bölgenin hijyenine çok dikkat etmelisiniz.
]]>
Bağırsak Düzenleyici Gıdalar https://www.bagirsak.org/bagirsak-duzenleyici-gidalar.html Tue, 18 Sep 2018 16:03:04 +0000 Bağırsak Düzenleyici Gıdalar, bağırsağı hızlandırıp düzenli çalışmasını sağlayan birçok yiyecek ve besin kaynakları vardır. Bu besinler sindirim sistemini düzenler ve rahat çalışmasını sağlar. Doğal sebze, meyveler Bağırsak Düzenleyici Gıdalar, bağırsağı hızlandırıp düzenli çalışmasını sağlayan birçok yiyecek ve besin kaynakları vardır. Bu besinler sindirim sistemini düzenler ve rahat çalışmasını sağlar. Doğal sebze, meyvelerin bazıları lif bakımından zengindir. Lifli besinler bağırsak iltihabına ve kabız sorununa iyi gelir. Kilo alımı durdurur zayıflama sürecine etkili olur. Bol su içmek, bol lifli sebze, meyve ve tahıllı besinleri tüketmek bağırsak hareketini hızlandırır. Sindirim sisteminin düzensiz çalışması bağırsak iltihabı ve bağırsak kanser riskini arttırır. Bu hastalıklara yakalanmamak için vitamini bol meyveler tüketilmelidir. Kalorili meyveler bağırsağı çalıştırır. Bağırsak düzenleyici gıdalar olarak elma, kivi, kuru kayısı, armut mutlaka günlük tüketilmelidir. Bu meyveler lif bakımından zengin olduğu için bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsağı temizleyen önemli sebzelerde vardır. Patates, enginar, mısır, brokoli gibi sebzeler lif bakımından zengindir. Brokoli ve enginar haşlanarak yenildiği zaman bağırsağı temizler kabızlığı önler. Haftada en az iki kez tüketilmelidir.

Bağırsak Düzenleyici Gıdalar Nelerdir

Elma: Kalori bakımından zengin meyve besinidir. Kilo aldırmaz ve metabolizmayı hızlandırır. Doğal tedavi yöntemidir. Vücuda faydalı olan elma sindirim sistemini hızlandırır. Kabızlığı önler. Cilt bakım içinde kullanımı faydalıdır.

Kivi: Mineral ve kalorisi çok olan meyvedir. 60,9 kalori bulunur. Vücut sağlığı için güçlü antioksidan özelliğe sahiptir. Bağırsağı çalıştırır. Mikrop, bakterilerden temizler. Sindirim sistemini rahatlatır. Dışkıyı zorlanmadan atılmasını sağlar.

Kuru kayısı: Sindirim sistemine çok faydalı besindir. Antioksidan özellikte olduğu için mutlaka her gün tüketilmelidir. Diyet yapan kişilerin kuru kayısı tüketmesi tokluk hissi verir zayıflamayı hızlandırır. Kabızlığı önler. Mide hareketini hızlandırır.

Armut: Kalori değeri 57,1 olduğu için zengin meyve besinidir. Sulu özellikte yumuşak meyve olduğu için vücut sindirimi kolay yapar. Sindirim sistemini çalıştırır. Bağırsağı harekete geçirir. Kabızlığı önler. Bakteri ve mikroptan bağırsağı temizler.

Bağırsak düzenleyici bitki çayları

Bitki çayları doğal bitkiler olduğu için katkı maddesi bulunmaz. Sindirim sistemini çalıştırır. Metabolizmayı hızlandırır. Kabızlık sorunu yaşayan için tedavi yöntemidir. Bitki çayları içindeki lifler bağırsağın temizlenmesine yardımcı olur ve rahatlamayı sağlar.

Papatya çayı: Tüketilmesi sürekli önerilen bitki çayıdır. Papatya yaprakları yaz aylarında kurutulur ve sağlıklı olduğu için yaz kış sürekli tüketilir. Vücuda gevşeme ve rahatlama hissi verir. Kabızlığı önler. Mideyi düzene sokar. Sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar.

Rezene çayı: Hamile bayanlar için sürekli içilmesi anne ve bebek sağlığı için faydalıdır. Kabızlık problemi olanlar için tercih edilir. Bağırsağı hızlandırır. Hızlı çalışmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştırır.

Ihlamur çayı: Kış aylarında daha çok tüketilen bitki çayıdır. Boğaz, grip hastalıklara iyi geldiği için doktor tarafından önerilir. Kabızlık problemi olanlar için tedavi yöntemidir. Ihlamur kaynatılırken içine bal, elma kabuğu, karanfil, tarçın eklenerek tüketilmesi vitamin değerini arttırır sindirimi rahatlatır.
]]>
Bağırsakta Yara https://www.bagirsak.org/bagirsakta-yara.html Wed, 19 Sep 2018 15:06:05 +0000 Bağırsakta Yara, Ülseratif olarak da bilinen bağırsak yarası kalıtsal özelliklerden oluşabileceği gibi çevresel etkenlerden dolayı da oluşabilmektedir. Bağırsak yarası için gerekli önlemler alınmazsa daha ciddi hastalıklar Bağırsakta Yara, Ülseratif olarak da bilinen bağırsak yarası kalıtsal özelliklerden oluşabileceği gibi çevresel etkenlerden dolayı da oluşabilmektedir. Bağırsak yarası için gerekli önlemler alınmazsa daha ciddi hastalıkların yaşanmasına neden olabilir. Bağırsak yarasının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bağırsak yarası kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bağırsak yarası hastalığının belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişilerde şiddetli bir şekilde yaşanan belirtiler bazı kişilerde hafif yaşanmaktadır. Belirtilerin hafif yaşanması bağırsak yarası probleminin görmezden gelinmesine neden olur. Bu durumda yaranın kısa sürede ilerlemesine neden olur. Tanı sürecinin uzaması sonucunda uygulanacak tedavi sürecini de uzatmaktadır. Bağırsak yarasının ilerlememesi için en ufak bir belirtide dahil mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Bağırsak yarası genellikle kalın bağırsakta  iç yüzey kısımda görülmektedir. Bağırsak yarası en çok kalın bağırsağın anüse yakın bölgesinde görülmektedir. Nedeni kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bağırsak yarası genellikle 20 yaşlarda sık görülmektedir. Bağırsak yarası karın bölgesinde ağrıya ve dışkının kanlı olmasına neden olabilir. Kanamanın artması kan kaybına neden olabileceği gibi vücudun sıvı kaybına da neden olmaktadır. Bağırsak yarasının tedavisi ilk öncelikle ilaç tedavisi olmalıdır. İlaç tedavisinin yanı sıra destekleyici bitkisel yöntemlerde denenebilir. 

Bağırsak Yarası Belirtileri 
 • Mide bulantısı 
 • Yüksek ateş 
 • Dışkı da görülen kanama 
 • Dışkı üzerinde mukus sıvılarının gözükmesi 
 • Karın bölgesinde yaşanan kramplı ağrı 
 • Dışkı çıkışında makat bölgesinde yaşanan ağrı 
Bağırsak Yarası için Şifalı  Bitkiler
 • Bir miktar servi kozalağını kaynatın. Belli bir süre kaynadıktan sonra dinlendirin ve mayi balı ilave ederek tüketin. Günde bir defa içmeniz önerilir. 
 • Bir miktar mazıyı havanda un haline getirerek günde birer tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.
 • Günlük bir miktar kaymak ve taze peynir yemeniz önerilir.
 • Bir yemek kaşığı meslekiyi bir su bardağı sıcak suda demleyerek içilir. 
 • Günlük bir miktar böğürtlen yada içinde böğürtlen bulunan yiyeceklerin tüketilmesi önerilir. 
 • Bir miktar çemen otunu ezin. Üzerine süt ilave ederek macun kıvamına getirin ve bir kaşık yutun.
 • Bağırsak yarası için papatya Ihlamuru da önerilir.

]]>
Huzursuz Bağırsak Sendromu Beslenme https://www.bagirsak.org/huzursuz-bagirsak-sendromu-beslenme.html Thu, 20 Sep 2018 00:56:32 +0000 Huzursuz Bağırsak Sendromu Beslenme, Huzursuz bağırsak sendromu birçok kişide görülen rahatsızlıktır. Toplumun yaklaşık %15'inde görülmektedir. Huzursuz bağırsak sendromu bağırsak sisteminin yavaşlaması, karında şişkin Huzursuz Bağırsak Sendromu Beslenme, Huzursuz bağırsak sendromu birçok kişide görülen rahatsızlıktır. Toplumun yaklaşık %15'inde görülmektedir. Huzursuz bağırsak sendromu bağırsak sisteminin yavaşlaması, karında şişkinlik, tuvalet sıklığında değişme gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Huzursuz bağırsak sendromunun altında yatan nedenleri tam bir şekilde ortaya koymak imkansız olmasına rağmen yapılan araştırmalara göre huzursuz bağırsak sendromunun altında kalın bağırsak hareketlerinde yaşanan düzensizlik ve bağırsak duvarının kalınlaşması ve kaslar ile sinirler arasındaki iletişimsizlik yer almaktadır. Bu durumda bağırsak dışkıyı dışarı atarken uyumsuzluk yaşanmaktadır. Bu uyumsuzluk karında şişkinliğe, dışkı kıvamında sorunlara neden olmaktadır. 

Huzursuz Bağırsak Sendromu Beslenme Nasıl Olmalıdır 

Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler beslenmelerine dikkat etmelidir. Huzursuz bağırsak sendromu olan hastaların yemesi gereken besinler şunlardır; 
 • Narenciye hariç diğer meyve ve sebzeler tüketilebilir.
 • Pirinç ve pirin unu (kepekli) 
 • Bol su 
 • Buğday, mısır, arpa gibi tahıllar
 • Tavuk ve balık 
 • Patates ve havuç
 • Organik yoğurt
 • Susam 
 • bal kabağı çekirdeği 
 • Keten tohumu 
 • Elma çayı ve yeşil çay gibi bitkisel çaylar 
Huzursuz Bağırsak Sendromu Olan Kişilerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler
 • Süt ve süt ürünleri 
 • Peynir 
 • Çay, kahve ve kola gibi içerisinde kafein bulunan içecekler 
 • Çikolata 
 • Aşırı baharatlı ve şekerli yiyecekler 
 • Et 
 • Kuru meye çeşitleri 
 • Alkol 
 • Yapay tatlandırıcı kullanılmış yiyecekler 
 • Çok yağlı yemekler ve kızartmalar 
]]>
İnce Bağırsak Tıkanıklığı https://www.bagirsak.org/ince-bagirsak-tikanikligi.html Thu, 20 Sep 2018 16:10:01 +0000 İnce Bağırsak Tıkanıklığı, genel olarak bağırsak tıkanıklıklarının %80'ini oluşturur. Genellikle karın ağrısı şikayetiyle ortaya çıkan ince bağırsak tıkanıklığı çeşitleri mekanik bağırsak tıkanıklığı, bas İnce Bağırsak Tıkanıklığı, genel olarak bağırsak tıkanıklıklarının %80'ini oluşturur. Genellikle karın ağrısı şikayetiyle ortaya çıkan ince bağırsak tıkanıklığı çeşitleri mekanik bağırsak tıkanıklığı, basit bağırsak tıkanıklığı, kapalı ans tipi bağırsak tıkanıklığı, paralitik bağırsak tıkanıklığı ve strangüle bağırsak tıkanıklığı olarak çeşitlendirilebilir. İnce bağırsak tıkanıklığı, bağırsağın herhangi bir yerinde çeşitli sebeplerle oluşan tıkanıklık sonucu içine bulunan dışkıyı atamaması ile ortaya çıkan bir durumdur. Tıbbi olarak obstrüksiyon olarak adlandırılır.

İnce Bağırsak Tıkanıklığı Nedenleri

İnce bağırsak tıkanıklığı oluşmasını önlemek için lifli gıdaların tüketimi önemlidir fakat bunun yanısıra bu tür gıdaların aşırı derece tüketilmesi de mide ameliyatı geçirmiş hastalarda ince bağırsak tıkanıklığına yol açabilir. Ayrıca Chron rahatsızlığı yaşayan kişilerin de ince bağırsak tıkanıklığı yaşama olasılığı daha yüksektir. Bunların haricinde ince bağırsak tıkanıklığının başlıca sebepleri şöyledir:
 • Ameliyat sonrası karın içinde oluşan yapışıklık
 • Fıtık
 • Tümör
 • Bağırsak düğümlenmesi 
 • Metabolik hastalıklar
 • İlaç kullanımı
 • Vasküler bozukluk 
İnce Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri

İnce bağırsak tıkanıklığının oldukça belirgin birtakım belirtileri vardır ve bunlar şu şekilde listelenebilir:
 • Karında ağrı 
 • Karında şişkinlik ve gerginlik hissi
 • Kusma 
 • Kabızlık 
 • Gaz 
 • Kramp 
Bağırsak tıkanıklığının ince bağırsakta olup olmadığını anlamak için bu belirtileri yaşayan hastalara bir takım tetkikler yapılması gerekir. Bu tetkikler ayakta yada yatarak çekilen düz röntgen grafileri, düz batın grafileri, bilgisayarlı tomografi veya enteroklizidir. Düz batın grafileri ince bağırsak tkanıklığını %80 oranında doğruluk payı ile teşhis etmektedir. Bu tetkiklerde tıkanmanın nerede olduğu tespit edilir ve medikal yani koruyucu tedavi ile hastanın iyileşmesi sağlanır. Bu tedavi hastanın hastaneye yatırılmasını ve ağızdan beslenmesini kesmeyi içerir. Ayrıca nazogastrik dekompresyon ile hastanın sindirim kanalı içerisindeki sıvı miktarı azaltılır. Koruyucu tedaviye rağmen durumu düzelmeyen hastalarda cerrahi müdahale gerekebilir. 
]]>
Bağırsak Yemekleri https://www.bagirsak.org/bagirsak-yemekleri.html Thu, 20 Sep 2018 18:06:13 +0000 Bağırsak yemekleri, Bazı insanlar bağırsaktan hoşlanmazlar. Farklı yorumlar vardır. Ancak et tarzı her yemek aslında sağlıklıdır. Bağırsak vücuttaki dışkıların anüse gönderilen kısmıdır. Bağırsakla ilgili bir çok Bağırsak yemekleri, Bazı insanlar bağırsaktan hoşlanmazlar. Farklı yorumlar vardır. Ancak et tarzı her yemek aslında sağlıklıdır. Bağırsak vücuttaki dışkıların anüse gönderilen kısmıdır. Bağırsakla ilgili bir çok yemek yapılmaktadır. En bilinen bağırsak yemeklerinden mumbar dolması olan Tokat'a özgü yemektir. Kokoreç ise seyyar satıcılar tarafından satılır ve evde de yapılır. 

Bağırsak yemekleri:

Mumbar dolması malzemeler: 
 • İnce ve kalın koyun bağırsağı
 • 2 su bardağı ince bulgur
 • 2 küçük soğan
 • 1/2 bardak pilavlık bulgur
 • Margarin
 • Tuz
 • Karabiber
 • 1 yemek kaşığı domates salçası ve biber salçası
 • Maydanoz 
 • Kurutulmuş reyhan
 • 1 bardak su
 • 2 tane rendelenmiş domates 
Hazırlanışı: Bağırsakları su ile güzelce temizleyin. Daha sonra ince bulguru kaynatılmış su ile iyice şişirin. Soğanı, maydanozu doğrayın ve rendelenmiş domatesle birlikte bulgurla birlikte karıştırın. Sonrasında baharatları, kurutulmuş reyhanı ve biber ve domates salçalarını ekleyiniz. İyi kıvama gelene kadar karıştırınız. Bağırsağın bir kısmını bükün. Açık olan taraftan dolmanın harcını doldurun ve doldurduğunuz kısmın açık olan yerini de içe doğru kıvırınız. Bütün dolmaları böyle yaptıktan sonra dış kısmı için yıkayın. Ve tuzlayın. Tencerede margarini eritip dolmaları koyunuz ve üstü kapanacak şekilde su koyunuz. Yaklaşık yarım saat pişiriniz. Piştikten sonra servise hazırdır. Sıcak servis etmeniz tavsiye edilir.

Bağırsak kavurması malzemeler: 
 • Bağırsak
 • Yağ 
 • Kimyon
 • Karabiber 
 • Kırmızı biber 
 • Domates, soğan, turşu
Hazırlanışı: Kokoreçte bağırsak yemekleri arasında yer alır. Bağırsakları iyice yıkayınız. Daha sonra küp küp doğrayın. Bir tava veya saçta yağ ilave ederek kavurunuz. Dilerseniz kavrulmaya başlayınca domates, soğan ve turşuda ilave ederek ekmek arası ya da servis şeklinde sunabilirsiniz. Yapımı kolay bir tariftir. Bağırsak kavurması olarak ta bilinir.
]]>
Kalın Bağırsak Kalınlaşması https://www.bagirsak.org/kalin-bagirsak-kalinlasmasi.html Fri, 21 Sep 2018 07:08:03 +0000 Kalın Bağırsak Kalınlaşması, erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen, çevresel olduğu kadar genetik faktörlerle de oluşabilen bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsak kalınlaşması bu bölgedeki damarların tıkanmasına n Kalın Bağırsak Kalınlaşması, erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen, çevresel olduğu kadar genetik faktörlerle de oluşabilen bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsak kalınlaşması bu bölgedeki damarların tıkanmasına neden olduğu gibi anüs bölgesinde de iltihaplanmaya da sebep olmaktadır. Kanser olmamakla birlikte tedavi edilmez ise kansere dönüşebilmektedir. Bağırsakta bulunan mikropların kalın bağırsak kalınlaşmasına neden olduğu da düşünülmektedir.

Kalın Bağırsak Kalınlaşması Belirtileri

Kalın bağırsak kalınlaşması yaşayan hastalarda görülen belirtiler şöyledir:
 • İshal 
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Kimi zaman kabızlık 
 • Kilo kaybı 
 • Halsizlik
 • Dışkıda kan 
 • Kimi zaman ateş 
Kalın bağırsak kalınlaşması eğer Crohn hastalığı sebebi ile oluşmuş ise dışkıda kan görülmek ile birlikte hastalık diğer organları da etkileyerek gözde şişmeye ve iltihaplanmaya, ağız içinde yaralar oluşmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra hastalar eklem ağrılarından da şikayet etmektedirler. Ayrıca dışkıda kan görülen hastalarda kansızlık problemi de oluşabilmektedir.

Kalın Bağırsak Kalınlaşması Teşhis ve Tedavisi

Kalın bağırsak kalınlaşması teşhisi için doktor fiziksel muayene ardından birtakım tetkikler isteyerek teşhisi koyar. Bu tetkiklerde kalın bağırsak görüntülenir ve gerekir ise biyopsi yapılır. Görüntüleme işlemi brikolonoskop adı verilen aletle yapılır. Diyet ve stres kontrolüyle hastanın yaşadığı ağrı atakları dindirilmeye çalışılır iken doktor ilaç desteği de verebilir. İlaçlarla hastalık kontrol altına alınsa da kimi durumlarda ameliyat gerekebilir. Bu durumda kalın bağırsaktaki darlığın genişletildiği bir ameliyat yapılır. Ameliyat yapılmasına rağmen hastalığın tekrarlama olasılığı vardır, bu yüzden düzenli doktor kontrolü gerekebilir. Bazı hastalar süt, baharatlı gıdalar ve posalı gıdalar tükettiklerinde rahatsızlıkları artmasına rağmen bazı hastalarda bu yiyecekler rahatsızlığa sebep olmaz. Bu sebeple hasta bir yiyecek günlüğü tutarak kendisine dokunan yiyecekleri  tespit ederek günlük menüsünden çıkarmalıdır.
]]>
Bağırsak Sendromu https://www.bagirsak.org/bagirsak-sendromu.html Fri, 21 Sep 2018 15:04:43 +0000 Bağırsak Sendromu: bağırsak sendromu ya da bağırsak bozukluğu, bağırsağın düzgün bir şekilde çalışmaması durumudur. Bağırsak sendromunda kabızlık veya ishal görüldüğü gibi ağrı, kramp ve şişmede olab Bağırsak Sendromu: bağırsak sendromu ya da bağırsak bozukluğu, bağırsağın düzgün bir şekilde çalışmaması durumudur. Bağırsak sendromunda kabızlık veya ishal görüldüğü gibi ağrı, kramp ve şişmede olabilir. Bağırsak sendromunun sebebi bireylere göre değişir ancak kesin bir sebebi bilinmiyor.

Bağırsak Sendromunun Sebepleri:

Bazı yiyeceklerin sindirilmesinde yaşanan zorluklar, beynin sindirim sistemine gönderdiği uyarı işaretlerinde belirsizlik, kişinin yaşadığı endişeli ve sıkıntılı durumlar bağırsak sendromuna yol açar.

Bağırsak Sendromu Belirtileri:

 • Bağırsaktaki hareketlenme yaşanan acıyı dindiriyorsa veya bağırsak hareketlerinin sıklığına göre ağrı şiddetinde değişiklik oluyorsa.
 • Dışkının görüntü ve koyuluğuna göre bağırsak ağrısının şiddetinde değişiklik oluyorsa.
 • Midede gaz şişkinlik hissedilmesi
 • Geceleri oluşan ve artan karın ağrıları
 • Kilo kaybında ani bir düşüş olması
 • Bağırsakların hareketlerinde değişiklik hissedilmesi,
 • Karnın alt kısmında ağrılar duyulması,
 • Mukuslu dışkı görülmesi.
 • Dışkıda kan görülmesi
 • Bağırsak sendromuna muzdarip olan hastalar, genellikle bağırsaklarında hareket probleminden şikayetçi olurlar. Şayet yukarıda yazılı bir veya birden olan fazla belirtilerden sizinde birkaç aydan fazla süren şikayetleriniz varsa, bağırsak sendromu ya da bağırsak bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Eğer sık olarak karın ağrısı şikayetleri yaşıyorsanız bağırsak sendromu yaşanması ihtimali daha da yüksektir.

Bağırsak Sendromunda Tedavi

Bu belirtilerin görüldüğü veya bu rahatsızlığı yaşayan kişinin en kısa bir zaman da doktora gitmesi gerekir. Çünkü bu belirtilerin hayati tehlikesi olan kolon kanserinin bir belirtisi olabilir. Türkiye’deki yetişkin insanların beşte 1/5’de bağırsak sendromu belirtilerinin görülmesine karşın bunların ancak 1/5 oranında daha azı doktora gidiyor. Bu hastalıkla ilgili olarak başvurulan doktor, belirtilerinden dolayı şikayetlerinizi azaltmaya yönelik olarak size yardımcı olacak tedavi uygular bununla birlikte kolon kanseri, iltihabi bağırsak hastalıkları, kalın bağırsakla ilişkili olabilecek rahatsızlıkları tespit etmeye yönelik testler yapar.

Diğer Tedavi Yöntemleri

Bağırsak sendromu belirtilerini yok etmek veya en aza indirmek amacıyla doktorun önerdiği ilaçların kullanmanın yanında, ayrıca; sendromu meydana getiren besinleri azaltmak gerekir. Gazlı içecekler, çikolata, süt ürünleri, kahve ve alkol gibi içecekler sendromu artırabilir. Ayrıca, eğer gaz sorunu içinde, fasulye, karnabahar, brokoli, ve lahanayı gibi besinleri yemek listesinden çıkarmak gerekebilir. Başta su olmak üzere bolca sıvı tüketmek, ayrıca hem stres ve depresyonlu ortamlardan uzaklaşmak hem de düzenli egzersiz yapmak bağırsak hareketlerini etkileyerek bağırsak sendromunda rahatlamanıza katkı sağlayabilir.

]]>
Bağırsak Enfeksiyonu İçin İlaç https://www.bagirsak.org/bagirsak-enfeksiyonu-icin-ilac.html Sat, 22 Sep 2018 13:20:52 +0000 Bağırsak Enfeksiyonu İçin İlaç, Bağırsak Enfeksiyonu; Bireye rahatsızlık veren en büyük sağlık sorunlarından biridir. Bağırsak enfeksiyonu ince veya kalın bağırsak zarının zarar görmesi sonucu meydana gelen rahatsı Bağırsak Enfeksiyonu İçin İlaç, Bağırsak Enfeksiyonu; Bireye rahatsızlık veren en büyük sağlık sorunlarından biridir. Bağırsak enfeksiyonu ince veya kalın bağırsak zarının zarar görmesi sonucu meydana gelen rahatsızlıklardır. Zarar gören zarın bir süre sonra meydana getirdiği şikayetler hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu sorunlara müdahalede bulunulmaması durumunda iltihaplanma meydana gelmektedir. Bu yüzden bağırsak iltihaplarının önemsenmesi ve hiç vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gereken sağlık sorunlarındandır. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar aşağıda sıralanmıştır.

İlaçların Genel Olarak Kullanım Şekli;

Doktor ilaçları nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılmalı. Tedavi süresince doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Hiç bir zaman kendi başınıza reçetesiz ilaç kullanmamalısınız.

Etken Maddesi Hiyosin–N–butilbromür Olan İlaçlar;
 • Spazmol 20 mg IM/ IV/ SC Ampul,
 • Spazmotek  IM/ IV/ SC  Ampul,
 • Molit Plus Ampul,
 • Butopan Ampul,
 • Buscopan Ampul,
 • Relaksin 20 mg IM/IV/SC Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Ampul,
 • Buscodyn 20 mg IM/IV/SC Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul,
 • Butopan 10 mg Draje,
 • Buscopan 10 mg Draje,
 • Tranko - Buskas Draje,
 • Spazmotek Draje,
 • Buscopan Plus Film Tablet,
 • Spazmotek Plus Film Tablet,
 • Spazmol Plus Film Tablet,
 • Molit Plus Tablet.
Etken Maddesi Klindamisin Olan İlaçlar;
 • Meneklin 300 ve 600 mg IM/IV Ampul,
 • Klindaver 300 ve 600 mg Ampul,
 • Klindan 300 ve 600 mg IM/IV Ampul,
 • Clin 300 ve 600 mg IM/IV Ampul,
 • Cleocin Fosfat 300 ve  600 mg IM/IV Ampul,
 • Biocline 300 ve 600 mg IM/IV Ampul,
 • Klitopsin 300 ve 600 mg Ampul.
Bağırsak Enfeksiyonu İçin İlaç Endikasyon Bilgileri; 

Yukarıdaki Bağırsak Enfeksiyonu İçin İlaç, bağırsak enfeksiyonunu engeller, sindirim sistemi ve üreme -boşaltım sistemindeki düz  kasların gevşemesini sağlarlar, spazmları düzeltirler ve spazmların oluşumunu engellerler. Ayrıca Safra yolları spazmları, sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki spazmları,  doğum anında oluşan yumuşak doku spazmları ile adet döneminde görülen spazmların ve hareket bozukluklarının giderilmesinde kullanılırlar. Ayrıca teşhis ve tedaviye yönelik radyoloji işlemler sırasında (örnek; endoskopi spazmı gibi) giderilmesinde kullanılır.
]]>
Bebeklerde Bağırsak Kurdu https://www.bagirsak.org/bebeklerde-bagirsak-kurdu.html Sun, 23 Sep 2018 07:27:56 +0000 Bebeklerde bağırsak kurdu, anne sütü alan bebeklerden çok katı gıda ile beslenmeye başlayan bebeklerde görülen bu sağlık sorunu oldukça rahatsız edicidir. Bebeklerde rastlanılan bağırsak kurdu genelde kıl kurdudur. Kıl kurdu Bebeklerde bağırsak kurdu, anne sütü alan bebeklerden çok katı gıda ile beslenmeye başlayan bebeklerde görülen bu sağlık sorunu oldukça rahatsız edicidir. Bebeklerde rastlanılan bağırsak kurdu genelde kıl kurdudur. Kıl kurdu erkek ve dişi olarak bağırsakta yaşamaktadırlar, her insanda özellikle de katı gıda ile beslenen bebeklerde sık rastladığımız kıl kurtlarında dişilerin uzunluğu 10 mm, erkeklerin uzunluğu ise 3 mm kadardır. Kıl kurtları tedavi ettirilmediği taktirde daha büyük sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bağırsak kurdu olarak tanımlanan bu parazitler bağırsakta yuvalanır. Her yaştan insanı etkileyen ve oldukça bulaşıcı olan kıl kurtları anne sütü ile beslenen bebeklerde pek görülmez. Büyüklüğü 1 cm olabilen kıl kurtları beyaz renkte ve genellikle çocukların dışkılarında görülebilen parazitlerdir. Özellikle makat bölgesinde kaşıntıya sebep olan ve bebeklerin huzursuz olmalarına sebep olan bağırsak kurtları oldukça bulaşıcı oldukları için çocukların temizliğine dikkat edilmeli ve eller sürekli yıkanmalıdır. Genelde bebeklere yedikleri besinler yoluyla veya içilen su ile bulaşan bağırsak kurtları, varsa aile bireylerinden de geçmiş olabilir. Özellikle katı gıda ile beslenen bebekleri etkileyen bu durumun oldukça belirgin belirtileri vardır, bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Bebeklerde bağırsak kurdu belirtileri:
 • Kıl kurdunun en önemli belirtisi makatta meydana gelen kaşıntı dır.
 • Kız bebeklerde makat ile birlikte vajina bölgesini de etkileyebilir ve bu bölgede de kaşıntıya sebep olabilir.
 • Gece yatarken ağızdan salya gelmesi,
 • Yatarken diş gıcırdatma,
 • Burun kaşıntısı,
 • Aralıklarla görülen mide bulantısı, karın ağrısı, halsizlik, uykusuzluk, huzursuzluk,
 • Geçici ishaller yada kabızlık,
 • Dışkıda görülen beyaz renkte kurtçuk yine rastlanılan en önemli belirtilerdendir.
Bebeklerde bağırsak kurdu tedavisi

Yukarıda saydığımız belirtilerden biri veya bir kaçı bebekte görülmüş ise ki en önemli belirti makat kaşıntısı dır, mutlaka doktora gidilmelidir. Bu durumda tüm aile bireylerinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü eğer ailede 1 kişide kıl kurdu görülmüş ise (bulaşıcı olmasından ve çok çabuk bulaşa bilmesinden dolayı) bütün aile bireylerine de bulaşmış olduğu kabul edilir ve tüm aile fertlerinin de tedavi edilmesi gerekmektedir. İlaç ile tedavi yöntemi uygulanır ve bu tedavi yöntemi parazit tamamen temizlenene dek belirli aralıklarla uygulanır. Makatta meydana gelen ve tahrişe yol açan kaşıntı içinse çeşitli tedavi edici kremler verilmektedir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bu durum tedavi edilmediği taktirde bebeklerde çeşitli vitamin ve mineral eksikliğine, demir eksikliğine ve kansızlığa neden olabilmektedir.
]]>
Bağırsak Kaç Metre https://www.bagirsak.org/bagirsak-kac-metre.html Sun, 23 Sep 2018 21:35:34 +0000 Bağırsak Kaç Metre; Bağırsak: etçil, otçul hayvanlar da ve biz insanlarda  sindirim borusundan anüse kadar olan kısımdır.Bağırsak Kaç Çeşittir;
Bağırsak Kaç Metre; Bağırsak: etçil, otçul hayvanlar da ve biz insanlarda  sindirim borusundan anüse kadar olan kısımdır.

Bağırsak Kaç Çeşittir;

İnsan vücudunda bulunan bağırsak iki çeşittir. Kalın bağırsak ve ince bağırsaktır. Bağırsak her canlı göre farklılık göstermektedir. Otçul canlılarda uzun olan bağırsak uzun boydadır. Ancak etçil canlılarda bağırsak boyu otçul canlılara göre daha kısadır. Hem otçul hemde etçil olan sağlıklı yetişkin bir insanda kalın bağırsak 1,5 - 2 metre, ince bağırsak 6 - 6,5 metre arasında değişmektedir. Sindirim sisteminin beşte birini oluşturmaktadır. 

Ancak bağırsak uzunluğu her insan da aynı değildir. Normal bir insan değerlerine ulaşmayan kalın bağırsak yada ince bağırsakta uzunluk yada kısalık durumunda cerrahi operasyonlar gereklidir. 

Büyük ve küçükbaş hayvanlarda bağırsa bumbar olarak adlandırılır. 
]]>
Kalın Bağırsak Ağrısı https://www.bagirsak.org/kalin-bagirsak-agrisi.html Mon, 24 Sep 2018 18:20:30 +0000 Kalın Bağırsak Ağrısı, Yediğimiz besinlerin mide tarafından kimyasal ve fiziksel reaksiyona tabi tutulduktan sonra ince bağırsağa oradan da kalın bağırsağa gelir. Kalın bağırsak ağrısının tespiti biraz uzmanlık ger Kalın Bağırsak Ağrısı, Yediğimiz besinlerin mide tarafından kimyasal ve fiziksel reaksiyona tabi tutulduktan sonra ince bağırsağa oradan da kalın bağırsağa gelir. Kalın bağırsak ağrısının tespiti biraz uzmanlık gerektirir. Çünkü bulunduğu bölgeye yakın yerlerde diğer organ ve organeller yakındır. Bu bölümlerdeki ağrının kalın bağırsak ağrısı olarak anlaşılmasına yol açabilir.

Sindirim sisteminin son halkasını oluşturan kalın bağırsağımız kramp ve gaz şişkinliği ile ağrıların oluştuğu bölgedir. Göbeğimizin hemen altına denk gelen bölgede bulunur. Kalın bağırsak ağrısının oluştuğu bölge yiyeceklerin en son emiliminin yapıldığı bölgedir. 

Bu bölge de zararlı bakteriler olduğu gibi yararlı bakteriler de bulunur. Zararlı bakteriler çoğunlukla dışarı atılırken, yararlı bakteriler kalın bağırsak içinde kalır. Bu bakteriler kalın bağırsağın sağlıklı bir şekilde işlevlerini yapmak için bu bölgede bulunurlar. Diğer zararlı bakterilerin kana karışmasına engel olurlar.

Kalın bağırsak ağrısı nasıl anlaşılır

Vücudumuzda sindirim işlemi daha yemeği bırakın yemeyi, düşünmeye başladığınızdan itibaren başlar. Tükürük bezleri salgıları, mide salgıları, böbrek üstü salgılar, tiroid salgıları harekete geçer. Bu salgılar ilgili sindirim sistemi organlarının hazırlanmasına olanak sağlar, kalın bağırsak hareketliliği de bu aşama da başlar. Yemek yeme ile birlikte bu hareketlilik hat safhaya çıkar. Ortalama 5-6 saat sonra göbek altında sızlanma, kramp vb. bir ağrı ile karşılaşırsanız muhtemelen kalın bağırsak ağrısı çekiyorsunuz demektir. Kalın bağırsak ağrısı ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerde daha çok görülür.

Kalın bağırsak ağrısı neden oluşur

Gaz sıkışması: Yemek yerken konuşmak, gülmek hava yutulmasına neden olur. Bu durum da kalın bağırsağa kadar ilerleyen gaz hareketliliği meydana gelebilir. Ayrıca salgı bezleri tarafından salgılanan öz suların oksijen yakımı ile gaz açığa çıkar bu gazın oluşumu kalın bağırsak ağrısına neden olur. Bunlardan başka uyurken üstünüzün açık kalması, ayağınızı üşütmek, soğuk zeminlere oturmak kalın bağırsaklarda gaz oluşmasına ve ağrılara neden olur.

Kalın bağırsakta kabızlık sancısı: Kabızlık kalın bağırsak hastalığıdır. Tuvalette çok ıkınmak ve hafta da 3 den az tuvalete gitmek kabızlık belirtisidir. Daha çok lifsiz beslenme, sıvı eksikliği ve bağırsak düğümlenmesi gibi anomali durumlarda meydana gelir. Ayrıca psikolojik rahatsızlıklardan kabızlığa neden olabilir. 

İshal nedeniyle kalın bağırsak ağrısı,

Vücudun sürekli su kaybı anlamına gelir. Günde 3 ve üzeri tuvalete acil gitme hissi uyandırıyor ise ishal var demektir. Kalın bağırsakta ağrı oluşturur. Yerleşim yeri değişiklikleri, uzun virajlı yollar, rakım farklılıkları, üşütme, zararlı bakteriler içeren sular içme, hijyen kurallarına uymama gibi durumlarda ortaya çıkan ishal kalın bağırsağın şiddetli bir şekilde kontrolünü kaybetmesine ve ağrı oluşmasına neden olur.

Kalın bağırsak ağrısı nasıl tedavi edilir

Bitki çaylarının şekersiz olarak tüketilmesi kalın bağırsak ağrısını dindirmektedir. Bunlarla birlikte ağrılı dönemde süt içmek, kuru kayısı yemek, muz yemek kalın bağırsak ağrısını dindirmeye yardımcı olur. Bu süreçte şekerli ve yağlı yiyecekler bağırsağın yorulmasına neden olacağından bunlardan kaçınılması gerekir. Ayrıca eğer ishal değilseniz, uzun yürüyüşler kalın bağırsak ağrınızın geçmesine neden olacaktır. Bir kaç günlük hafif yemek yendiği ve yürüyüş yapıldığı halde geçmiyor ise dahiliye hekiminize başvurmanız gerekir.]]>